کد خبر: 331822
تاریخ انتشار: یکشنبه ۳ مرداد ۱۳۹۵ - ۱۷:۲۸

امتیاز خبر: از تعداد رای دهندگان

به گزارش عصر اهواز سرهنگ منصوررضا عزیزی یکشنبه در نشست هماهنگی بررسی مشکلات صاردات کالا از مرز بین المللی شلمچه، گفت:از زمان راه اندازی محوطه ۵۵ هکتاری منطقه آزاد اروند، صدور کارت ها، قراردادهای بازرگانان و وکلا، کارگرهای تخلیه و بارگیری کالا از سوی مرزبانی انجام شده و با درهای خروجی و ورودی از سوی این نهاد کنترل می شد.
سرهنگ عزیزی افزود:اگر بازرگانان و ترخیصکاران در برخی شرایط به دلیل برخی امور بی ارزش با بازرگانان عراقی مشکل دارند، دلیل بر نا امنی مرز شلمچه نیست.
وی اظهار داشت:به دلیل نبود دستگاه نظارتی ایکس – ری در نقطه صفر مرزی، بخش عمده امور به صورت سنتی انجام می شود و با توجه به وضع موجود، هنگ مرزی تمامی تلاش خود را برای برقراری امنیت به کار می برد.
فرمانده هنگ مرزی خرمشهر بخش زیادی از موانع صادراتی از مرز شلمچه را نبود زیرساخت ها در عراق دانست و گفت:مدیران، پلیس، گمرک عراق با هم همخوانی ندارند و این موضوع، باعث توقف چند روزه خودروها در مرزها می شود.
سرهنگ عزیزی، مدیریت واحد در مرز شلمچه را از راه های توسعه صادرات عنوان کرد و گفت: در مرز شلمچه مدیریت واحد نیست و این مهم، باعث می شود که دستگاه ها در مرز با همدیگر هماهنگ نباشند.
*** تردد ۸۸۴ دستگاه کامیون از مرز شلمچه در سه ماه نخست ۹۵
جبار سالم پور نماینده سازمان منطقه آزاد اروند نیز در این نشست گفت:طی سه سال اخیر ۹۰ درصد مصوبات کارگروه صادرات غیرنفتی استان خوزستان در راستای حمایت از مرز چذابه اتخاذ شده است، اگرچه تصمیم های طرف عراقی در مرز چذابه استانی است و مشکلات کمتری دارند.
وی ادامه داد:این در حالی است تصمیم ها و تفاهم نامه های طرف عراقی در مرز شلمچه از مرز دولت عراق انجام می شود که این موضوع، مشکلات صادراتی در این مرز را دوچندان کرده است.
سالم پور با بیان اینکه زیرساخت های صادرات از مرز شلمچه از سوی سازمان منطقه آزاد اروند فراهم شده است، گفت:طی سه ماه نخست امسال ۲۵۰ میلیون دلار کالای غیر نفتی از مرز شلمچه صادر شده است.
وی میزان ترانزیت کالا از مرز شلمچه در سه ماهه نخست را ۸۸۴ دستگاه کامیون عنوان کرد.
*** مصوبات کارگروه توسعه صاردات غیر نفتی در مرز عملیاتی نشده است
رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی اهواز نیز در این نشست هماهنگی گفت:حتی یک درصد مصوبات کارگروه توسعه صادرات غیرنفتی استان خوزستان در مرز چذابه عملیاتی نشده است.
شهلا عموری افزود: تجار و بازرگانان از مبداء تا مقصد بابت حمل کالاهای صادراتی هزینه می کنند و امکاناتی برای رفاه بخش خصوصی از سوی متولیان امر در مرز چذابه دیده نشده است.
وی با بیان اینکه، بابت هر گونه خدمات دهی از بخش خصوصی پول دریافت شده است، گفت: بخش خصوصی در راستای ارزآوری به استان فعالیت می کند و در هر معامله ای نه تنها سودی عاید آن نمی شود بلکه ضرر را به دنبال خود دارد.
عموری افزود:افتخار بخش خصوصی در اربعین حسینی این است که کار خود را تعطیل می کند و به زائرین خدمات رسانی می کند.
*** افزایش تعرفه ها، صادرات از مرز شلمچه را کاهش داد
رئیس اداره صنعت،معدن و تجارت خرمشهر نیز در این نشست، دلیل کاهش پنج درصدی صادرات از مرز شلمچه را افزایش تعرفه ها دانست و گفت: با توجه به اینکه کشور عراق مشکل بودجه ای پیدا کرده است، اقدام به افزایش تعرفه های وارداتی کشور خود می کند.
عبدالامیر ربیهاوی افزود: در این راستا به منظور رفع مشکل تعرفه ها از طریق رایزنی بازرگانی، کارگروه توسعه صادرات غیرنفتی استان این را به عنوان یک مصوبه پیگیری کند و به سازمان توسعه تجارت کشور ارسال کند ضمن اینکه از طریق اتاق مشترک ایران و عراق این موضوع نیز پیگیری شود.
به گزارش عصر اهواز هیاتی از استانداری استان خوزستان به همراه مسئولان اتاق های بازرگانی خرمشهر، آبادان و اهواز از زیرساخت های تجاری مرز شلمچه دیدن کرده و در نشستی برای رفع مشکلات این مرز تبادل نظر کردند.
۷۱۰۰/۶۱۲۵منبع: ایرنا
مطالب مرتبط
اشتراک گذاری
اخبار خوزستان
اخبار ایران و جهان