کد خبر: 331738
تاریخ انتشار: یکشنبه ۳ مرداد ۱۳۹۵ - ۱۱:۴۸

امتیاز خبر: از تعداد رای دهندگان

به گزارش مهر، حبیب اله ابوالحسینی عصر امروز یکشنبه در جلسه شورای اداری شهرستان که در محل تالار غدیر فرمانداری برگزار شد، با بیان اینکه پالایشگاه آبادان با ۱۰۰ سال قدمت به عنوان مهد صنعت نفت کشور محسوب می شود، گفت: بر این اساس برای انجام فعالیتهای ثمر بخش در این پالایشگاه کارکنان و کارگران این شرکت به رغم شرایط بد آب و هوایی به انجام مسئولیتهای محوله می پردازند که جای بسی قدردانی دارد.

رتبه نخست آبادان در میان سایر پالایشگاهای کشور

وی افزود: سال گذشته پالایشگاه آبادان با تامین ۲۳ درصد از فرآورده های نفتی مورد نیاز کشور توانست رتبه نخست را در میان سایر پالایشگاهای کشور به دست آورد، پس از آبادان اصفهان با ۲۰ درصد، بندرعباس با ۱۶ درصد، اراک با ۱۵ درصد، تهران با ۱۳ درصد، تبریز با ۶ درصد، شیراز و هرمزگان هر کدام با سه درصد سهم خود را در تامین فرآورده ههای مورد نیاز کشور ایفا کردند.

به گفته مدیرعامل شرکت پالایش نفت آبادان، تامین بالاترین درصد از نیاز کشور به فرآورده های نفتی توسط پالایشگاه آبادان نشان از ارزش و جایگاه آن در کشور دارد.

ابوالحسینی اظهار کرد: سال گذشته به طور روزانه ۳۵۰ هزار بشکه نفت خام در این پالایشگاه تصفیه شد که این رقم در  سال جاری به ۳۶۴ هزار بشکه در روز یعنی چهار درصد بیشتر از برنامه تولید رسید.

وی با اشاره به ظرفیت بالقوه ۴۵۰ هزار بشکه ای پالایشگاه آبادان تصریح کرد: افزایش و یا کاهش تولید متناسب با نیاز کشور انجام می شود به طوری که در سال گذشته بنا بر نیاز به طور روزانه ۴۵۰ هزار بشکه بنزین در این پالایشگاه تولید شد، اما اکنون رقم تولید به  ۳۷۰ هزار بشکه در روز رسیده است.

مدیرعامل شرکت پالایش نفت آبادان گفت: پالایشگاه آبادان دارای هفت هزار ۷۲۰ نیرو است که از این تعداد سه هزار و ۸۱۰ نفرشان جزو نیروهای پیمانکاری هستند.

ابوالحسینی از تولید روزانه دو میلیون و ۸۳۹ هزار لیتر گاز مایع معادل ۱۴۲ هزار سلیندر ۱۱ کیلویی، ۱۰ میلیون و ۸۸۲ هزار لیتر بنزین موتور، ۲ میلیون و ۳۳۸ هزار لیتر نفت سفید، ۱۷ میلیون و ۴۱۸ هزار لیتر نفت گاز و ۱۹ میلیون و ۳۹۰ هزار لیتر نفت کوره به عنوان بخشی از تولیدات پالایشگاه آبادان در سال گذشته نام برد.

وی با اشاره به اقدمات صورت گرفته در زمینه حفظ محیط زیست افزود: از هفته نخست تیرماه امسال کار توزیع بنزین یورو ۴ را در سطح شهرهای آبادان و خرمشهر آغاز کرده ایم و در صورت ایجاد ساختارهای مناسب می توانیم کار توزیع را در سایر شهرهای استان خوزستان نیز به انجام برسانیم.

ابوالحسینی، قرار گرفتن پالایشگاه آبادان در مرکز شهر را متذکر شد و اضافه کرد: انجام اقدامات زیست محیطی مناسب در دستور کار این شرکت قرار دارد.

رویکرد حفظ محیط زیست

وی با اشاره به اجرای برخی پروژه ها در پالایشگاه آبادان با رویکرد حفظ محیط زیست تصریح کرد: سیستم آب یکبار گذر با تولید ۳۶ هزار مترمکعب آب در یک ساعت و صرف اعتبار ارزی ۱۵۰ میلیون یورو و ۳۴ میلیارد تومان اعتیار داخلی به انجام رسید.

مدیرعامل شرکت پالایش نفت آبادان از ساخت و راه اندازی واحد اس. آر. یو با تولید ۱۰۰ تن در روز و صرف اعتبارارزی ۲۷ میلیون یورو و اعتبارداخلی ۱۱ میلیارد تومان، واحد تصفیه بنزین جی. پی. تی. یو  با تولید ۲۷ هزار بشکه در روز (کاهش گوگرد از دو هزار و ۴۰۰ پی.پی.ام به کمتر از ۵۰ پی. پی. ام) و صرف اعتبار ارزی ۳۰ میلیون یورو و ۳۸ میلیارد تومان از اعتبارات داخلی و واحد طب صنعتی با هزینه کرد ۱.۵ میلیارد تومان به عنوان برخی از پروژه های انجام شده سال گذشته در پالایشگاه آبادان و در جهت رعایت مسائل زیست محیطی نام برد.

ابوالحسینی در بخش دیگری از سخنان خود در خصوص پروژه های در دست اجرای در این پالایشگاه گفت: واحد نمک زدا (واحد۸۰) با اعتبار ارزی ۳.۵ میلیون دلار و ۲.۷ میلیارد ریال اعتبار داخلی و ۵۹.۴ درصد پیشرفت فیزیکی، مراحل نهایی خود را طی می کند.

وی با اشاره به راه اندازی واحد بازیافت گازهای فلر افزود: با بهره برداری از این پروژه سه مشعل پالایشگاه آبادان برای همیشه خاموش و از چرخه تولید آلایندگی خارج می شوند، این پروژه بالغ بر ۲.۷ میلیون دلار اعتبار ارزی و ۴.۶ میلیارد تومان اعتبار داخلی با ۵۴ درصد پیشرفت فیزیکی در دست انجام است.

مدیرعامل شرکت پالایش نفت آبادان اظهار کرد: به منظور افزایش ظرفیت واحد پساب این پروژه جهت اجرا در مرحله مناقصه قرار گرفته است.

ابوالحسینی تصریح کرد: پروژه خرید و نصب پاورمتریک ها با همکاری سازمان ملل و صرف اعتباری معادل ۱.۵ میلیون دلار در مرحله اجرا قرار دارد.

وی با اشاره به انجام مراحل مقدماتی آغاز عملیات اجرایی فاز دو پالایشگاه آبادان گفت: گام نخست این طرح با یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون یورو بودجه تعیین برای آن تا چند ماه آینده آغاز می شود.منبع: مهر
مطالب مرتبط
اشتراک گذاری
اخبار خوزستان
اخبار ایران و جهان