کد خبر: 331336
تاریخ انتشار: شنبه ۲ مرداد ۱۳۹۵ - ۰۷:۵۰

امتیاز خبر: از تعداد رای دهندگان

فرخ توکلیان روز شنبه در گفت و گو با ایرنا اظهار داشت:عملیات آبیاری، زهکشی، تسطیح و اجرای زهکش زیرزمینی زمین های کشاورزی شلمچه به میزان ۷۰۰ هکتار در حال آماده سازی است و تا مهرماه امسال به زیر کشت محصولات پاییزی می رود.
وی اظهار داشت:حدود دو هزار و ۵۰۰ هکتار از زمین های شلمچه در فاز۱ نیز تسطیح شده و شبکه آبیاری و زهکشی آن نیز از سوی سازمان آب و برق انجام شده است.
توکلیان میزان سطح آب شویی زمین های کشاورزی شلمچه ۱ را دو هزار و ۵۰۰ هکتار خواند و گفت:این میزان در یک مرحله قابل انجام نیست ولی به صورت موضعی در سطح ۵۰۰ تا ۷۰۰ هکتار تا پایان سال اجرایی می شود.
مدیر موسسه جهاد نصر حوزه آبادان و خرمشهر ادامه داد:علت این مهم نیز این است که نهر عریض شلمچه یک مجوز برای پرورش ماهی در قسمت شمالی بالا دست شلمچه فاز ۱ داده شده و این پرورش ماهی از نهر عریض تامین می شود و از نهر عریض عملا نمی توان زهکش ها را تخلیه کرد.
توکلیان گفت:به عبارت دیگر، تکلیف تامین آب برای استخرهای پرورش ماهی باید مشخص شود.
مدیر موسسه جهاد نصر حوزه آبادان و خرمشهر در ادامه گفت: ایستگاه پمپاژ برای ۷۰۰هکتار به صورت موقت نصب شده که در این رابطه امکان آب شویی و تخلیه آب فراهم می شود.
توکلیان با بیان اجرای یکپارچه سازی زمین های کشاورزی نیز ادامه داد:هنگام ورود به روستاها برای تحویل اراضی با کشاورزان هماهنگ شده و قطعات آبیاری زهکشی و مرزهای جدید مشخص کرده و پس از آن به صورت یکپارچه، با رضایت کشاورز تحویل می شود.
*** حدود ۹۰ درصد حریم مرزی مشخص شد
مدیر موسسه جهاد نصر حوزه آبادان و خرمشهر، در خصوص تعیین حریم مرزی محدوده هنگ مرزی خرمشهر نیز، افزود:حریم مرزی بین ۸۰ تا ۹۰ درصد با هنگ مرزی مشخص شده و زهکش که از هنگ مرزی گرفتیم در اراضی کشاورزان احداث می شود و بعد سهم آنها بین اراضی کشاورزی سرشکن می شود.
طرح ۵۵۰ هزار هکتاری مقام معظم رهبری حدود ۲۰ سال پیش به دستور مقام معظم رهبری کلید خورد، ولی پیشرفت آن لاکپشتی بود و تنها ۱۷ درصد طرح محقق شد.
سال ۹۲ با تخصیص اعتبار ویژه و همت شرکت جهاد نصر و نشست هایی که در هیأت دولت در خصوص عملیاتی کردن طرح برگزار شد، طرح ۵۵۰ هزار هکتاری در مسیر پیشرفت قرار گرفت و نمونه بارز یک اقتصاد مقاومتی در خوزستان رقم خورد.
امید است، طرح مقام معظم رهبری با کمک نیروهای بومی در بتواند آینده بخش کشاورزی این استان را متحول کند.
پیش بینی شده است، اجرای کامل طرح ۳۰۰ هزار فرصت شغلی ایجاد کند.
به گزارش عصر اهواز از ۱۰هزار هکتار سهم خرمشهر از طرح ۵۵۰ هزار هکتاری مقام معظم رهبری یک هزار و ۹۰۰ هکتار در جزیره مینو، پنج هزار هکتار در شلمچه و دوهزار و ۸۰۰ هکتار در حفار شرقی و غربی در حال اجرا است.
شهرستان خرمشهر بیش از ۴۰ هزار هکتار اراضی قابل کشت دارد.
۷۱۰۰/۶۱۲۵منبع: ایرنا
مطالب مرتبط
اشتراک گذاری
اخبار خوزستان
اخبار ایران و جهان