کانال تلگرام عصر اهواز

کد خبر: 331312
تاریخ انتشار: شنبه ۲ مرداد ۱۳۹۵ - ۰۶:۱۷

امتیاز خبر: از تعداد رای دهندگان

به گزارش عصر اهواز نخستین تالار معاملاتی بورس انرژی منطقه آزاد اروند روز چهارشنبه پنجم خردادماه سال جاری با حضور مدیر عامل بورس انرژی کشور، مدیرعامل سازمان منطقه آزاد اروند، فرماندار آبادان و امام جمعه آبادان بهره برداری شد.
در تالار نخستین تالار معاملاتی بورس انرژی منطقه آزاد اروند، محصولات نفتی، پتروشیمی و برق خرید و فروش می شود و در نخستین روز آغاز فعالیت تالار معاملاتی بورس انرژی منطقه آزاد اروند، برخی محصولات پتروشیمی و برق مورد معامله قرار گرفت.
چهار سفارش برق به حجم ۹۰ مگاوات، عرضه هگزان پالایش نفت کرمانشاه، خرید حلال ۴۱۰ پالایش نفت اصفهان برای یکی از شرکت های لاستیکی از معاملات بازار بورس اروند بود.
توانمندسازی منطقه در خصوص مبادلات پولی و مالی و استفاده از تسهیلاتی که منطقه آزاد اروند می تواند در اختیار سرمایه گذاران قرار دهد، از اهداف و مزیت های ایجاد این تالار می باشد.
با توجه به موقعیت استراتژیک آبادان و با توجه به نزدیکی خرمشهر و آبادان به تاسیسات نفتی و بندرگاه ها، نخستین تالار بورس انرژی منطقه آزاد اروند در آبادان راه اندازی شد.
یکی از جذابترین زمینه های سرمایه گذاری و تعامل با اقتصاد ایران برای خارجی ها حوزه نفت، گاز و پتروشیمی و برق است.
البته در مدت فعالیت حدود دو ماهه این تالار، انتقادات منتقدان مبنی بر صوری بودن راه اندازی این تالار در برخی رسانه ها منتشر شد.
محمدرضا معتمدی معاون اقتصادی و سرمایه گذاری سازمان منطقه آزاد اروند نیز در پاسخ به این انتقادات، از شهروندان و فعالانه اقتصادی می خواهد که صبور باشند.
محمدرضا معتمدی روز شنبه در گفت و گوی اختصاصی با ایرنا افزود:با توجه به فراهم شدن شرایط و افتتاح تالار بورس، باید شرایط به گونه ای فراهم شود که سرمایه گذار خارجی، بورس منطقه آزاد اروند را به بورس تهران ترجیح داده و مبادلات مالی و تجاری خود را در این منطقه به انجام رساند.
وی اظهار داشت:در منطقه آزاد اروند، گشایش بورس انرژی احساس می شد، زیرا با توجه به وجود پالایشگاه، صنایع نفتی و مینی پالایشگاه ها، امکان مبادله مالی برای حوزه انرژی باید فراهم شود.
معاون اقتصادی و سرمایه گذاری سازمان منطقه آزاد اروند در توضیح سخنانش گفت:پس از اخذ مجوز تالار بورس انرژی، کارگزاران خارجی و داخلی را دعوت کردیم و موافقت اولیه وزارت نفت نیز اخذ شد.
معتمدی تصریح کرد: پس از راه اندازی تالار بورس انرژی، مبادله بخشی از کالاهای غیر نفتی در حوزه برق در حال انجام است و کارگزاری ها در حال تجهیز و سنجش ظرفیت های موجود برای فعالیت اقتصادی هستند.
وی ادامه داد: سازمان منطقه آزاد اروند شرایطی فراهم کرد که کارگزاران برای سرمایه گذاری وارد منطقه شوند و نباید از ابتدا انتظار داشت تمامی معاملات در این تالار صورت گیرد.
معاون اقتصادی و سرمایه گذاری سازمان منطقه آزاد اروند گفت: نشستی با مدیران وزارت نفت برای معامله فرآورده های نفتی در تارلار بورس انرژی منطقه آزاد اروند برگزار شد که این موافقت نیز کسب شد.
معتمدی تصریح کرد:وزارت نفت باید مزیت ویژه ای برای خرمشهر و آبادان قائل شود، زیرا این دو شهر حق بزرگ و اصلی بر نفت کشور دارد و حداقل موقعی که شهروندان این دو شهر مشکلات و تبعات حضور شرکت های نفتی در منطقه را می دهند، حق مسلم آنهاست که دولت امتیازاتی برای آنها قائل شود.
وی افزود:چند شرکت کارگزاری نیز به صورت انحصاری اجازه فروش محصولات نفتی را دارند و یکی از آنها پس از مصوبه قرار شد دفتر فروش محصولات خود را در منطقه آزاد اروند دایر کند.
معاون اقتصادی و سرمایه گذاری سازمان منطقه آزاد اروند گفت:برنامه ریزی ها برای فعالیت مطلوب این تالار در حال انجام است تا منطقه آزاد اروند به سطح دلخواه برسد زیرا در این صورت نگرش بسیاری از سرمایه گذاران به منطقه به گونه ای می شود که مطلوب می باشد.
معاون سازمان منطقه آزاد اروند در ادامه سخنانش تاکید کرد:یکی از شاخص های این سازمان برای جذب سرمایه گذار با این کار فراهم می شود و موجب می شود سرمایه گذار کاهش ریسک داشته باشد و امنیت روانی را احساس کند.
معتمدی اظهار داشت: مدیر عامل شرکت کالای بورس کشور نیز مصوب کرد انبارهایی به عنوان کلید بورس کالای کشور را در منطقه آزاد اروند راه اندازی کند و با دو کالای مرغ و کلینکر این اقدام آغاز می شود.
معاون اقتصادی و سرمایه گذاری سازمان منطقه آزاد اروند گفت:سردخانه بزرگ و استانداردی نیز در محدوده منطقه آزاد اروند وجود دارد که ظرفیت تبدیل شدن به انبار عرضه شدن مرغ در منطقه و صادرات به عراق را دارد.
وی افزود: همچنین برای عرضه کلینکر، این معاونت به دنبال آن است که انبارهای مورد نظر تامین شده و توافق های نخستین نیز در این راستا کسب شده است.
تالار معاملاتی بورس انرژی در منطقه آزاد اروند پنجم خرداد ماه سال جاری با حضور مدیرعامل بورس انرژی در آبادان گشایش یافت.
۷۱۰۴/۶۱۲۵منبع: ایرنا
مطالب مرتبط
اشتراک گذاری

کانال تلگرام عصر اهواز

اخبار خوزستان