کانال تلگرام عصر اهواز

کد خبر: 331231
تاریخ انتشار: جمعه ۱ مرداد ۱۳۹۵ - ۲۲:۰۳

امتیاز خبر: از تعداد رای دهندگان


یک ایرانی فعال در حوزه گردشگری و هتلداری بین‌المللی با انتقاد نسبت به برخی معضلات در عرصه گردشگری و علی الخصوص هتلداری کشور گفت: بنده سال‌هاست که می‌گویم در ایران هتل‌های پنج‌ستاره ما خدمات سه‌ستاره می‌دهند ولی قیمت هفت‌ستاره می‌گیرند.

محمدرضا زبده در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی عصر اهواز، درباره چالش‌های هتلداری در ایران اظهار داشت‌: بنده وقتی در سال ۷۸ از آلمان برگشتم تا سال ۸۲ آژانس هواپیمایی داشتم، در آن دوره این بحث‌ها را داشتیم که واقعاً هر یک گردشگر روزانه بیشتر از یک بشکه نفت درآمد دارد، ولی متأسفانه هنوز مدیران به‌طور واقعی در این مملکت به این درک نرسیدند که گردشگری می‌تواند درآمدزا باشد، فقط باید هدفمند دنبال گردشگری بود البته شرایط ما با همه جای دنیا نیز متفاوت است زیرا نظام ما قوانین خاص خود را دارد.

دعا می‌کنم نفت تمام شود

این ایرانی فعال در حوزه گردشگری و هتلداری در عرصه بین المللی ادامه داد: نفت یک روزی تمام می‌شود، بنده واقعاً دعا می‌کنم نفت همین امروز تمام شود و امیدوارم روزی برسد مدیران ایمان پیدا کنند که گردشگری توانایی درآمدزایی حتی در حد نفت را دارد.

سونامی گردشگری می‌آید! پس چرا کار ویژه‌ای نمی‌شود؟

زبده درباره روند ورود گردشگر به ایران پس از برجام عنوان کرد: از یک طرف می‌گویند ایران با سونامی گردشگری مواجه است و از طرفی کار ویژه‌ای صورت نمی‌پذیرد، مثلاً در همین فرودگاه امام یک باجه کوچک گذاشتند و صف طولانی توریست‌های خارجی که می‌خواهند ویزا بگیرند، خوب تعداد این باجه‌ها را افزایش دهند، پس این از وضعیت فرودگاه امام که واقعاً تأسف‌بار است.

ویترین گردشگری که فرودگاه‌ها هستند باید اصلاح شود

زبده ادامه داد: مسئولان ما ویترین کار را درست کنند، مسافر زمانی که وارد می‌شود باید خدمات فرودگاهی ما درست باشد. این تخته نقاله‌هایی که چمدان را می‌آورند می‌بینیم مرتب یک چمدان می‌افتد، یک شیبی براش گذاشتند خوب تغییرش دهند، شخص یک ساعت می‌ایستد تا چمدانش بیاید، باید یک زمان مشخص اعلام شود، مثلاً در ترکیه پاسپورت که مهر می‌خورد میایی جلوی صفحه نقاله می‌بینی چمدانت دارد می‌چرخد، در ایران هم همه این را می‌دانند ولی نمی‌فهمم که چرا هیچ اتفاق کوچکی رخ نمی‌دهد.

«زیرآب‌زنی‌ها» از جنس گردشگری

این ایرانی فعال در حوزه گردشگری و هتلداری در عرصه بین المللی بیان داشت: بنده زمانی که خودم آژانس داشتم (از مسؤلان قبلی دل پُرخونی دارم) یکی از دلایلی که از ایران رفتم و در کشور ترکیه سرمایه گذاری کردم، دیدم دارم اینجا حرام می‌شوم، زیرا کثیف‌ترین صنف در ایران صنف گردشگری است، زیرآب‌زنی‌هایی که هست، دزدبازارهایی که هست، رانت‌ها و انحصاری که هست، مثلاً از خارج توریست وارد می‌کنی می‌بینی با وضعیت هتل‌هایی که داریم بیشتر هتل‌ها دست بنیاد است، من بخش خصوصی چطور می‌توانم با بنیاد که هتل‌ها دست خودش است رقابت کنم.

حذف انحصارطلبی‌ها در عرصه هتلداری

زبده ادامه داد: یا مثلاً من می‌آیم تور یک‌هفته‌ای می‌بندم برای تهران ــ شیراز ــ مشهد و … هتل‌های خوب را می‌خواهم انتخاب کنم، می‌روم با بنیاد صحبت می‌کنم که "قیمت هتلت را به من چند می‌دهی؟" مثال شبی ۱۰۰ دلار هست می‌گوید "من تخفیف می‌دهم شبی ۸۰ دلار". من می‌آیم پکیجم را می‌بندم، پکیج در قالب یک تور یک‌هفته‌ای. مسافر با پرواز فلان و فلان قیمت تمام‌شده برای من در می‌آید ۱۰۰۰ دلار که یک توریست را می‌خواهم وارد کنم، حال وقتی خود بنیاد همان هتلی که برای خودش است و ۸۰ دلاری که به من داده است خودش ۴۰ دلار در پکیجش می‌گذارد و قیمت ۱۰۰۰ دلار تمام‌شده من ۶۰۰ دلار برای خودش در می‌آید و ۸۰۰ دلار می‌فروشد! من چطور می‌توانم ۱۲۰۰ دلار پکیج خودم را بفروشم، بنابراین انحصار می‌افتد دست خودشان.

هتل‌های ۵ستاره ایران خدمات ۳ستاره می‌دهند ولی قیمت ۷ستاره می‌گیرند

زبده ادامه داد: بنده سال‌ها است که دارم می‌گویم که در ایران هتل‌های پنج‌ستاره ما، خدمات سه‌ستاره می‌دهند ولی قیمت هفت‌ستاره می‌گیرند، من مثلاً سنگاپور را برای شما مثال می‌زنم که در بخش گردشگری چند وقت پیش اعلام کردند که سالم‌ترین کشور در دنیا برای زندگی سنگاپور است یعنی هم‌اکنون میزان اسید فولیک جمعیتی‌شان را می‌داند چیست و یا میزان چربی مردمشان را می‌دانند، تازه بعد از آن کشورهایی مانند ژاپن، ایتالیا و سوئد در لیست قرار می‌گیرند.

کلیدواژه گردشگری ایران برنامه‌ریزی درازمدت باشد

این ایرانی فعال در حوزه گردشگری و هتلداری در عرصه بین المللی خاطرنشان کرد: بروید سنگاپور ۴۰ سال پیش را نگاه کنید هیچ چیزی نبود، بنابراین باید کلیدواژه ما باشد برنامه‌ریزی درازمدت؛ البته اگر می‌خواهیم در هر کاری علی الخصوص گردشگری موفق شویم، ما نباید توقع داشته باشیم که حالا یک دولت تغییر کرد تمام گردشگرها به ایران می‌آیند. اگر مثلاً آقایان تصمیم بگیرند که می‌خواهند صنعت گردشگری ایران را تقویت کنند، ۵ سال دیگر تازه می‌توانیم بهره برداری اصولی کنیم، یعنی برنامه ۵ساله لازم داریم که خیلی اتفاق‌ها باید رخ دهد، هم از لحاظ فکری و هم از لحاظ برنامه‌ریزی و مدیریتی و هم سرمایه گذاری؛ این طور نیست که حالا دولت تغییر کرد همه چیز گل و بلبل شده است.

انتهای پیام/*منبع: تسنیم
مطالب مرتبط
اشتراک گذاری

کانال تلگرام عصر اهواز

اخبار خوزستان
اخبار ایران و جهان