کد خبر: 331104
تاریخ انتشار: جمعه ۱ مرداد ۱۳۹۵ - ۰۹:۰۷

امتیاز خبر: از تعداد رای دهندگان

مدیر کل پیش‌بینی و هشدارسریع سازمان هواشناسی از انتقال توده گردوخاک از عراق به غرب و جنوب غرب کشور از اواخر امروز و طی روزهای شنبه و یکشنبه خبر داد.

احد وظیفه در گفت‌وگو با ایسنا، درباره وضعیت آب‌و هوای کشور در سه روز آینده، گفت: بر اساس تحلیل آخرین داده‌ها و نقشه‌های پیش‌یابی هواشناسی، امروز در غالب مناطق کشور آسمان صاف و آفتابی بوده و هوایی گرم تداوم خواهد داشت. این درحالیست که در روز شنبه و طی روز یکشنبه با شمالی شدن جریان‌ها از دمای هوا در نوار شمالی کاسته می‌شود.

وی با بیان اینکه امروز در ارتفاعات زاگرس مرکزی افزایش ابر و در بعدازظهر بارش پراکنده دور از انتظار نیست، ادامه داد: از روز شنبه و طی روز یکشنبه در سواحل دریای خزر ابرناکی و در برخی مناطق بارش باران پیش‌بینی می‌شود که در بعضی ساعات با رعد و برق و وزش باد همراه خواهد بود. همچنین امشب و طی روز شنبه در برخی مناطق شرق کشور بویژه در زابل وزش باد شدید پیش‌بینی می‌شود که گاهی با گرد وخاک همراه خواهد بود.

وظیفه همچنین اظهار کرد: در سه روز آینده افزایش سرعت وزش باد شرقی سبب کاهش کیفیت هوا در برخی مناطق جنوب سمنان، قم، مرکزی، جنوب تهران و شمال اصفهان می‌شود. از طرفی داده‌های هواشناسی بیانگر تشکیل توده گردوخاک در کشور عراق و انتقال آن به مناطق غرب و جنوب غرب کشور از اواخر وقت امروز و طی روزهای شنبه و یکشنبه هستند که سبب کاهش دیدی افقی و کیفیت هوا در استان های کرمانشاه، ایلام و خوزستان و به تدریج بوشهر خواهد شد. بعد از ظهر روز یکشنبه نیز در جنوب سیستان و بلوچستان، شمال هرمزگان و شرق فارس افزایش ابر و رگبار پراکنده باران گاهی با رعد و برق و وزش باد شدید موقتی پیش‌بینی می‌شود. همچنین سه روز آینده شرق دریای عمان مواج خواهد بود.

به گفته وظیفه امروز هوای پایتخت صاف و گاهی همراه با وزش باد است و کمینه و بیشینه هوا به ترتیب ۲۸ و ۴۱ درجه سانتی‌گراد است. همچنین هوای تهران در روز شنبه دوم مرداد ماه صاف و همراه با وزش باد است که حداکثر و حداقل دما نیز ۴۰ و ۲۷ درجه سانتی‌گراد پیش‌بینی شده است. در عین حال هوای پایتخت در روز یکشنبه کمی ابری همراه با وزش باد و همراه با افزایش ابر در اوایل شب همراه است و بیشینه و کمینه دما نیز ۳۹ و ۲۸ درجه سانتی‌گراد است.

امکان وقوع سیلاب در استان گیلان

وی همچنین گفت: طبق اطلاعیه شماره ۴۷ سازمان هواشناسی و براساس تحلیل آخرین داده‌ها و نقشه‌های پیش‌یابی هواشناسی، روز شنبه با  نفوذ جریانات خنک شمالی بر روی دریای‌خزر و همراهی آن با شرایط ناپایدار جوی در سواحل دریای خزر ابرناکی، کاهش نسبی دما و بارش باران، گاهی رعد وبرق و وزش باد پیش‌بینی می‌شود و دریای خزر نیز مواج خواهد شد.  در عین حال بارش باران در استان گیلان شدت بیشتری خواهد داشت و وقوع سیلاب و آب‌گرفتگی معابر عمومی در این استان دور از انتظار نیست. از این رو توصیه می‌شود جهت جلوگیری از هرگونه آسیب احتمالی، اقدامات لازم صورت گیرد.

انتهای پیاممطالب مرتبط
اشتراک گذاری
اخبار خوزستان