کد خبر: 330983
تاریخ انتشار: پنج شنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۵ - ۲۰:۰۳

امتیاز خبر: از تعداد رای دهندگان


مدیرکل محیط‌زیست استان لرستان گفت: دسته‌ای از فسیل‌های نادر متعلق به خانواده گاوسانان با قدمت ۷ میلیون ساله در منطقه گاوکش نورآباد کشف شد.

مهرداد فتحی بیرانوند در گفت‌وگو با تسنیم در خرم‌آباد با اشاره به کشف فسیل‌های جانوری در استان لرستان اظهار داشت: حدود سه ماه پیش در راستای تعریض جاده خرم‌آباد به نورآباد به‌صورت تصادفی در حین راه شکافی فسیل‌هایی در منطقه گاوکش با قدمت هفت میلیون ساله کشف شد.

وی افزود: پس از بررسی نمونه‌های اولیه کشف‌شده از این فسیل‌ها مشخص شد آن‌ها مربوط به اندام‌های مختلف خانواده گاو سانان شامل گوزن‌ها، زرافه و غزال‌ها و همچنین گوشت‎خواران هستند.

مدیرکل محیط‌زیست استان لرستان  بیان کرد: به دلیل کشف این فسیل‌های جانوری در منطقه مذکور عملیات جاده کشی به‌طرف مقابل جاده منتقل‌شده و در این منطقه سایت بررسی، کاوش و گودبرداری با حضور کارشناسان این سازمان و میراث فرهنگی برای ادامه کاوش‌ها و استخراج مابقی بقایای جانوری مستقرشده است.

وی با اشاره به نادر بودن فسیل گونه‌های جانوری کشف‌شده در این منطقه عنوان کرد: این گونه‌ها در کشور نمونه مشابهی ندارد و نشان می‌دهند استان لرستان در دوره‌های گذشته خاستگاه و جایگاه این نمونه‌های جانوری بوده که بر اساس اعلام کارشناسان این سایت پس از سایت مراغه بزرگ‌ترین سایت فسیل خشکی کشور است.

فتحی بیرانوند خاطرنشان کرد: در حال حاضر حفاری و گودبرداری در این سایت در حال انجام است و روز گذشته نیز دسته‌ای دیگر از فسیل‌های جانوری در منطقه مذکور کشف‌شده که به‌محض اتمام تحقیقات اطلاعات تکمیلی در خصوص ویژگی‌های فسیل‌های کشف‌شده در اختیار علاقه‌مندان قرار می‌گیرد.

انتهای پیام/منبع: تسنیم
مطالب مرتبط
اشتراک گذاری
اخبار خوزستان
اخبار ایران و جهان