کد خبر: 330909
تاریخ انتشار: پنج شنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۵ - ۱۲:۱۰

امتیاز خبر: از تعداد رای دهندگان

به گزارش عصر اهواز محمدرضا مودودی روز پنجشنبه در سرسرای شهید رجایی استانداری خوزستان در نشست مدیران استان های هم مرز با کشور عراق گفت:ارتباط عراق با بخش خصوصی کشورمان کم است و در این کشور دفتر فروش یا شبکه فروش محصولات ایرانی دیده نمی شود.
وی افزود:باید بپذیریم که دوران فروش از درب کارخانه به سر رسیده است و هنوز بخش عمده ای از تجارت ما اینگونه است و در کشور عراق حضور فیزیکی نداریم.
معاون سازمان توسعه تجارت ایران با بیان اینکه در بخش صادرات کشور جوانی هستیم، گفت:سال ۸۰ صادرات کشور ما ۴٫۲ میلیارد دلار و ۱۵ سال بعد به ۴۲ میلیارد دلار افزایش یافت که ۱۰ برابر شدن صادرات غیرنفتی قابل توجه است.
وی ادامه داد:در دوران فشار تحریم، افزایش این حجم از تجارت کار ساده ای نبود که بخش خصوصی نیز متناسب این افزایش، رشد یافت.
مودودی بیان کرد: البته قطعا بخش خصوصی نقش اصلی را داشته است و این پیشرفت نتیجه تلاش های بخش خصوصی بوده است اگر چه بخش عمده صادرات ما مربوط به سازمان های وابسته به بخش دولتی یا نیمه دولتی است.
وی گفت: در کشور عراق مسیرهای حمل و نقل عراق نامناسب است و ترافیک سنگینی دارد و باید در این جلسات برای تجارت در عراق برنامه و تکلیف تعیین کنیم.
مشاور وزیر صنعت، معدن و تجارت در خصوص مشوق ها نیز، گفت: این بحث در دو بخش دنبال می شود که یکی آنچه صندوق توسعه ملی قول داده تخصیص دهد و دو میلیارد دلار تسهیلات ارزی است.
معاون سازمان توسعه تجارت ایران یادآور شد:نرخ بهره نیز برای تسهیلات به ۱۴ درصد کاهش یافت و این نتیجه مذاکرات موفق بود.
معاون سازمان توسعه تجارت ایران در خصوص کاهش قاچاق کالا نیز، گفت:در این خصوص، کاهش تعرفه به ‘ صفر’ از دستورالعمل های جدی است چرا که معتقدیم که راه رفع مشکل قاچاق عضویت در باشگاه جهانی تجارت بین المللی است که می توان بسیاری از ظرفیت ها را احیا کنیم که حداقل باره زمانی هشت تا ۱۰ ساله در این زمینه می طلبد.
نخستین نشست مدیران سازمان صنعت، معدن، تجارت، اتاق های بازرگانی و گمرکات استان های هم مرز عراق به منظور رسیدگی به مسائل و مشکلات صادرات به کشور عراق در اهواز به میزبانی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی اهواز برگزار شد.
۷۱۴۸/۶۱۲۵منبع: ایرنا
مطالب مرتبط
اشتراک گذاری
اخبار خوزستان