کد خبر: 330892
تاریخ انتشار: پنج شنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۵ - ۱۱:۰۸

امتیاز خبر: از تعداد رای دهندگان

به گزارش عصر اهواز ابراهیم محمد رضازاده روز پنجشنبه در نشست مدیران استان های هم مرز با کشور عراق در سرسرای شهید رجایی استانداری خوزستان اظهار کرد: ۱۷٫۵ درصد صادرات کشور ما به عراق است و صادرات ایران به عراق همواره پس از سقوط صدام تاکنون بجز سالی که داعش حمله کرد، روند صعودی داشته است.
رضازاده افزود:ترکیه به دلیل تولید صادرات محور ۲۵ درصد سهم بازار را در دست دارد.
وی گفت:ترکیه بیشترین تعداد دفاتر و حضور فیزیکی و نمایندگی و خدمات پس از فروش را در عراق دارد و تعامل دوجانبه ترکیه با کردستان عراق نیز در توسعه صادرات و ورود به بازار عراق کمک کرده است.
رایزن بازرگانی جمهوری اسلامی ایران در عراق در خصوص افزایش تعرفه های گمرکی کشور عراق نیز گفت:تعرفه های گمرکی از سال ۲۰۱۰ میلادی در عراق مصوب شده و این تعرفه ها را دولت عراق بارها سعی کرد اجرایی کند اما مشکلات متعدد مانع اجرایی شدن آنها شد تا زمانی که ابتدای سال ۲۰۱۶ نیاز به نقدینگی باعث اجرای قانون جدید تعرفه شد.
رضازاده اضافه کرد:باید به دنبال انتقال موافقتنامه تجارت آزاد باشیم و از این امکان استفاده کنیم.
وی یادآور شد:سال گذشته با وجود کاهش هفت درصدی کل صادرات کشور، صادرات به کشور عراق دو درصد افزایش داشت.
رایزن بازرگانی جمهوری اسلامی ایران در عراق ادامه داد:خوشبختانه نگرش بخش خصوصی به سوی ایران است و ایران نیز، جایگزین ترکیه، عربستان و قطر شده است و مردم هم نگرش مثبتی به ایران دارند.
رضازاده با بیان اینکه جنگ با داعش بیشترین هزینه را برای دولت عراق داشت، تصریح کرد:پس از حمله داعش کاهش صادرات ترکیه ۳٫۵ میلیارد دلار بوده است.
وی در ادامه در پاسخ به نبود سیستم بانکی ایران در کشور عراق گفت:دو شعبه بانک ملی در بغداد و بصره و شعبه بانک پارسیان در بغداد مستقر است.
رایزن بازرگانی جمهوری اسلامی ایران در عراق در خصوص حمل مستقیم کالا نیز گفت:حمل مستقیم هم از طرف عراق و هم ایران در حال انجام است اما مقاومت در برخی بخش های خصوصی است از جمله کامیونداران وجود دارد که قابل حل است.
رضازاده در مورد استاندارد کالاهای ایرانی گفت: برنامه تدوین شده مبنی بر پذیرش استانداردهای ایران وجود دارد که کالای دارای استاندار ایرانی بتواند مستقیم وارد عراق شود.
وی ادامه داد: در این خصوص لازم است، دستگاه های استاندارد از طرف عراقی و ایرانی برای سریع تر اجرا شدن آن تلاش کنند.
نخستین نشست مدیران سازمان صنعت، معدن، تجارت، اتاق های بازرگانی و گمرکات استان های هم مرز عراق به منظور رسیدگی به مسائل و مشکلات صادرات به کشور عراق در اهواز به میزبانی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی اهواز برگزار شد.
۷۱۴۸/۶۱۲۵منبع: ایرنا
مطالب مرتبط
اشتراک گذاری
اخبار خوزستان