کد خبر: 330887
تاریخ انتشار: پنج شنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۵ - ۱۰:۴۵

امتیاز خبر: از تعداد رای دهندگان

معاون اقتصادی استاندار خوزستان گفت: جایگاه صادرات و تجارت خارجی در ایران بسیار مهم است اما اکنون با توجه به این که در شرایط رکودتورمی قرار داریم اهمیت آن دو چندان می‌شود.

به گزارش ایسنا، مهرداد نیکو در نشست مدیران استان‌های هم‌مرز با کشور عراق که امروز، ۳۱ تیرماه در اهواز برگزار شد، اظهار کرد: وقتی که بازارهای داخلی کشش جذب و خرید تولیدات و محصولات تولیدکنندگان را ندارند، باید به صادرات روی آورد و برای آن‌که کشور و تولیدکننده دچار رکود نشود باید محصولات را به کشورهای دیگر صادر کرد.

وی افزود: طی گزارش‌های دریافت شده تراز تجاری کشور مثبت است و بنابراین نکته بسیار مهم باید آن باشد که میزان صادرات افزایش پیدا کند چون تراز تجاری مانند معادله‌ای است که به وضعیت و میزان صادرات و واردات وابسته است.

نیکو تصریح کرد: گزارش‌های اخیر رشد صادرات را در کشور نشان می‌دهد اما صادرات به عوامل متعددی وابسته است که هر چه این عوامل افزایش پیدا کند، مدیریت صادرات و عوامل وابسته به آن سخت‌تر و پیچیده‌تر می‌شود. 

وی خاطرنشان کرد: برای آن‌که شاهد افزایش صادرات به بازارهای هدف باشیم باید بخش خصوصی و دولت تعامل خوبی با یکدیگر داشته باشند تا این اتفاق به خوبی رقم بخورد و شاهد توسعه کشور به کمک صادرات باشیم.

نیکو با اشاره به این‌که دولت با صدور بخشنامه‌هایی می‌تواند صادرات را توسعه دهد، گفت: عوامل متعددی در بحث صادرات مؤثر هستند از همین‌رو باید میان دولت و بخش خصوصی هماهنگی و همگرایی به وجود آید تا صادرات تسهیل شود که یکی از این کارها صدور بخشنامه‌هایی به این منظور است.

وی ادامه داد: بخش دیگری از این هماهنگی‌ها محصول جلسات است که میان بخش‌های مختلف تأثیرگذار در صادرات به وجود می‌آید و در این صورت می‌توانیم شاهد توسعه صادرات و افزایش هماهنگی‌ها باشیم.

معاون اقتصادی استاندار خوزستان با اشاره به این‌که خوزستان یکی از مبادی مهم صادرات در کشور است، اظهار کرد: این استان توانسته تاکنون ۱٫۵ میلیارد دلار صادرات غیرنفتی به کشورهای مختلف انجام دهد.

نیکو خاطرنشان کرد: همه استان‌ها در بحث صادرات به عراق یکسری تجارت‌های موفق دارند که باید مستندسازی شوند و این مستندات در اختیار سایر استان‌ها قرار بگیرد تا به این ترتیب شاهد افزایش صادرات از مبادی همه استان‌های مرزی کشور باشیم.

وی خاطرنشان کرد: این مجموعه تجارت‌های موفق باید به‌صورت مجله تهیه شود تا قابل دسترسی برای همه باشد و اگر در این زمینه درست عمل شود، هماهنگی مناسبی میان بخش‌های مختلف برای صادرات رقم می‌خورد.

انتهای پیاممطالب مرتبط
اشتراک گذاری
اخبار خوزستان