کد خبر: 330878
تاریخ انتشار: پنج شنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۵ - ۱۰:۳۷

امتیاز خبر: از تعداد رای دهندگان

به گزارش عصر اهواز احمد شریفات پنجشنبه در نشست هم اندیشی کشاورزان با مسئولان محلی در اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خرمشهر، توسعه صادرات را رکن اصلی اقتصاد مقاومتی و تقویت تشکل های کسب و کار خواند و گفت:با توجه به وجود زمین های بایر با شوری بالا، پرورش آبزیان و فراهم شدن زمینه صادرات، در افزایش درآمد مردم منطقه موثر است.
وی کشت یونجه و نخیلات را از دیگر راهبردهای محصولات صادراتی منطقه عنوان کرد و افزود:با توجه استعدادهای بالقوه در خرمشهر در کشت و صادرات یونجه و نخیلات و نزدیکی این شهرستان به کشور عراق و کشورهای حاشیه خلیج فارس، باید تفاوتی در پرداخت یارانه صادراتی با شهرستان های دیگر باشد.
شریفات، از برگزاری همایش شکرگزاری تولید خرما در آینده نزدیک در این شهرستان خبر داد و گفت: با توجه به فرارسیدن برداشت خرما از نخلستان های خرمشهر همایش شکرگزاری با همکاری جهاد کشاورزی و شهرداری خرمشهر با حضور مسئولان استانی، کشوری و بین المللی در اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی این شهرستان برگزار می شود.
رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خرمشهر افزود: در این همایش تمامی مشکلات کشاورزان مطرح شده و تفاهمنامه ای از سوی بخش خصوصی اتاق بازرگانی به مسئولان تحویل می شود.
رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خرمشهر تصریح کرد: با توجه به قانون توسعه روستاها وام های سه درصدی به روستاهای کشور تعلق گرفت ولی تنها استان هایی که تاکنون نتوانستند این وام ها را دریافت کنند استان های لرستان، خوزستان و کرمانشاه بودند.
رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خرمشهر گفت: این درحالی است که کشاورز ما برای بازپرداخت دیون چند درصدی وام های خود با مشکل مواجهند.
*** احیای زمین های کشاورزی آسیب دیده از جنگ اعتبار زیادی نیاز دارد
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان خرمشهر نیز در این نشست گفت: زمین های کشاورزی خرمشهر طی سال های جنگ تحمیلی آسیب جدی دید و تسطیح، زهکشی و آبشویی یک هکتار از این اراضی به میزان ۱۵۰ میلیون ریال هزینه در بردارد و این از توان کشاورز خارج است بنا بر این پرداخت وام های بلاعوض برای افزایش تولید و اشتغال در بخش کشاورزی ضروری است.
محمدمطرودی با بیان اینکه در حال حاضر دولت در اجرای طرح ۵۵۰ هزار هکتاری مقام معظم رهبری اقدامات مثبتی انجام داده است، گفت:از ۱۰هزار هکتار سهم خرمشهر یک هزار و ۹۰۰ هکتار در جزیره مینو، پنج هزار هکتار در شلمچه و دوهزار و ۸۰۰ هکتار در حفار شرقی و غربی در حال اجرا است.
وی اظهار داشت: در حال حاضر برای پیشبرد کار کشاورزی خرمشهر الگوی در بخش نخیلات و میانه کاری برای کشاورزان تعریف شده و طبق این الگو کار کشاورزی انجام می شود.
مطرودی در ادامه گفت: با توجه به پیشرفت علم و فناوری، خروج از کشاورزی سنتی و استفاده از تکنولوژی روز و مکانیزاسیون کشاورزی برای توسعه پایدار ضروری است.
وی استفاده از فناوری مکانیزه افزایش سطح کشت و افزایش تولید در واحد سطح خواند و گفت: بهبود کیفیت کار با ماشین های مدرن علاوه بر افزایش بهره وری می تواند در کاهش هزینه ها تاثیر بسزایی دارد.
مدیر جهاد کشاورزی خرمشهر اجرای طرح کشت گلخانه ای و پرورش ماهی در قفس از طرح های نوین در پیشبرد اقتصاد مقاومتی دانست و گفت: با توجه به داشتن زمین های کشاورزی و نهرها در جزیره مینو پتانسیل و استعداد اجرای این دو طرح در شهرستان خرمشهر فراهم است.
مطرودی گفت: برای اجرای این طرح دولت تسهیلات پرداخت می کند و کشاورزان می توانند از این فرصت استفاده کنند.
**** انتقاد از حضور نیافتن برخی مسئولان در نشست ها
عبدالرزاق بابارحمتی کشاورز نمونه خرمشهر نیز در این نشست با انتقاد از حضور نیافتن برخی مسئولان محلی در این نشست گفت:در سازمان منطقه آزاد اروند برای پر کردن اوقات فراغت و بیکاری جوانان و اجرای برنامه های ورزشی مبالغ هنگفتی صرف می شود، در حالی که اکثر همین جوانان ما از بیکاری و نداشتن شغل رنج می برند.
وی افزود: اگر همین مبالغ برای خرید تراکتور و ادوات کشاورزی کشاورزان خرمشهر هزینه می شد، حداقل اشتغال تعدادی از جوانان تامین شده و بخش عمده ای از مشکلات و ناهنجاری های اجتماعی کاهش می یافت.
وی حمایت دولت از کشاورزان را ضروری دانست و گفت: در حال حاضر کشاورزان با گرفتن موانع بانکی برای گرفتن تسهیلات با مشکل مواجه هستند.
وی ادامه داد: شناسایی و حمایت از کارآفرینان و تولیدکنندگان که در این منطقه زحمت می کشند، کار سختی نیست و می توان از فکر و ایده آنها برای توسعه منطقه الگو گرفت.
به گزارش عصر اهواز در پایان این نشست از کشاورزان، تولیدکنندگان و پرورش دهندگان ماهی نمونه خرمشهر تقدیر شد.
۷۱۰۰/۶۱۲۵منبع: ایرنا
مطالب مرتبط
اشتراک گذاری
اخبار ایران و جهان