کد خبر: 330861
تاریخ انتشار: پنج شنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۵ - ۰۹:۳۵

امتیاز خبر: از تعداد رای دهندگان

به گزارش عصر اهواز یحیی آل اسحاق روز پنجشنبه در نشست مدیران استان های هم مرز با کشور عراق در سرسرای شهید رجایی استانداری خوزستان اظهار کرد:اگر کشور عراق و موضوعات امنیتی و اقتصادی و بازار این کشور برای ما مهم است، دولت و حاکمیت باید در این خصوص هزینه کند.
وی افزود:پذیرفته نشدن بازار عراق در صندوق ضمانت صادرات، مساله حادی است چرا که بازار عراق سودآور است و دولت و مجلس باید منابعی برای مخاطره در بازار عراق تامین کنند.
*بازار عراق برای معیشت و اشتغال استان های مرزی موثر است
آل اسحاق در ادامه سخنانش گفت:بازار عراق در حوزه اقتصادی برای توسعه و پیشرفت بازار کشور نقش جدی دارد و یک بازار استراتژیک است و ما به صورت بلندمدت به بازار عراق نیاز داریم.
رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق با بیان اینکه استان های مرزی جنوب غرب می توانند بیشترین بهره را از این بازار ببرند، تصریح کرد:وضع اشتغال و معیشت در این استان ها و امنیت مرتبط با اشتغال وضعیت حساسی قرار دارد و این همکاری می تواند بخشی از مشکلات موجود را حل کند.
رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق ادامه داد:عراق دومین بازار ما از نظر مقداری است ولی نوع ارتباط ما با عراق جایگاه نخست را برای ما دارد.
وی ایران و عراق را دارای شرایط ویژه دانست و افزود: هر دو کشور از نظر هویت، اهداف و سابقه تقریبا شرایط یکسانی دارند و در این واقعیت ها حقیقتی وجود دارد که هر دو کشور به هم نیاز دارند.
آل اسحاق اضافه کرد:عراق به دلیل شرایط خاص مرزی، اقتصادی و سیاسی به ما نیاز دارد.
رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق همچنین گفت:صرفنظر از موضوعات داخلی عراق، ایران نیز باید برای حضور موثر در عراق، منسجم تر عمل کرده تا بتوانیم شرایط بحرانی آنها را مدیریت کنیم.
*استانداران، بخش خصوصی را در اجرای امور، عملیاتی تر کنند
رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق با بیان اینکه قوانین و مقررات همیشه در حال تغییر است، گفت:باید بتوان در شرایط بحران، یکسان عمل کنیم و بخش خصوصی و دولت در کنار هم عمل کنند.
وی افزود:استانداران، بخش خصوصی و اتاق های بازرگانی را عملیاتی تر در کارها و جلسات دخالت دهند.
رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق یادآور شد: باید حضور فیزیکی در بازار عراق را بیشتر کنیم و خدمات پس از فروش و قطعات در این کشور داشته باشیم.
آل اسحاق در ادامه سخنانش با تاکید بر اینکه بیان واقعیت ها از ضرورت های حل مسائل است، گفت: در جمهوری اسلامی ایران بیان موضوع و داشتن استراتژی و برنامه تنها ۲۰ تا ۳۰ درصد در کسب موفقیت موثر است و ۷۰ تا ۸۰ درصد موفقیت در نظارت و پیگیری است.
رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق خاطرنشان کرد: پیگیری و نظارت مساله، نقش اصلی در موضوعات را دارد و هر کدام از ما اگر این مهم را جزو اولویت های کاری قرار دهیم به نتیجه نهایی می رسیم.
وی در پایان با بیان اینکه اتاق مشترک ایران و عراق در همه اتاق های مرزی شعبه ایجاد می کند، گفت: این اتاق در شعبه های خود عضو می پذیرد و شعبه ها نیز در همه استان های مرزی در صورت استقبال دایر می شود.
۷۱۴۸/۶۱۲۵منبع: ایرنا
مطالب مرتبط
اشتراک گذاری
اخبار خوزستان
اخبار ایران و جهان