کانال تلگرام عصر اهواز

کد خبر: 330835
تاریخ انتشار: پنج شنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۵ - ۰۶:۳۶

امتیاز خبر: از تعداد رای دهندگان


کلان‌شهر اراک جزو ۸ شهر آلوده کشور است که از ابتدای امسال ۴۵ روز هوای ناسالم را سپری کرده است.

به گزارش عصر اهواز از اراک، کلانشهر اراک از جمله شهرهای آلوده کشور به‌لحاظ صنعتی بودن به‌شمار می‌رود، البته گرد و غبار داخلی و همین طور ورود ریزگردهای ناشی از کشورهایی مانند عراق و عربستان نیز به‌عنوان میهمان‌های ناخوانده دردسرساز کیفیت هوای این شهر را در وضعیت هشدار برای اهالی این شهر قرار می‌دهد.

کلان‌شهر اراک این روزها دوباره در شرایط ناسالم به‌لحاظ کیفیت به‌سر می‌برد و با آلودگی و خطرات ناشی از آن دست و پنجه نرم می‌کند، بنابراین شهروندان باید در این شرایط مراقبت از سلامت خود را مهم شمرده و درصورت عدم ضرورت از منزل خارج نشوند.

میانگین غلظت ذرات معلق ۲۴ ساعت در اراک به ۱۳۲ رسید

حسینعلی ابراهیمی کارنامی با اشاره به وضعیت ناسالم هوای این شهر در دو هفته متوالی به تسنیم گفت: کلان‌شهر اراک از ابتدای امسال تا کنون ۴۵ روز هوای ناسالم را پشت سر گذاشته که ۹ روز آن برای تمام گروه‌ها در شرایط خطر بوده و ۳۶ روز آن با کیفیت ناسالم برای گروه‌های حساس اعم از بیماران تنفسی، قلبی عروقی، کودکان، کهن‌سالان و زنان باردار اعلام شده است.

وی افزود: میانگین غلظت ذرات معلق ۲۴ ساعت در اراک به ۱۳۲ رسیده که نشان از وضعیت هوای ناسالم برای افراد به‌ویژه گروه‌های سنی حساس بوده و براساس آمار مرکز پایش محیط زیست میزان غلظت این ذرات کمتر از دو و نیم میکرون امروز به ۴۶ میکروگرم بر متر مکعب رسیده که وضعیت ناسالمی است.

افزایش روزهای آلوده در استان مرکزی نسبت به ایام مشابه سال گذشته

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی بااشاره به ذرات معلق در هوا گفت: این ذرات معلق با قطر کمتر از ۲ و نیم میکرون با شاخص ۳۵میکروگرم بر متر مکعب سنجش می‌شوند که این ذرات معلق از آلاینده های خطرناکی به‌شمار می‌روند که به‌سبب ریز بودن بیش از حد با نفوذ در دستگاه تنفسی در بخش های عمقی آن نشسته و اگر در مدت زمان طولانی استنشاق شوند سبب نارسایی در دستگاه تنفسی و دیگر اندام‌های بدن انسان شده و سلامت فرد را با مشکل روبه‌رو می‌کنند.

ابراهیمی کارنامی بیان داشت: استاندارد میزان ذرات معلق کمتر از ۲٫۵ میکرون موجود در هوا ۳۵میکروگرم بر مترمکعب است که در طول امروز وضعیت هوای ناسالم برای گروه‌های حساس در شهر اراک اعلام می شود.

وی ادامه داد: آمار اعلام شده از تعداد روزهای هوای ناسالم از ابتدای امسال در مقایسه با ۳۷ روز آلوده در سال گذشته نشان از افزایش آلودگی دارد که منشا اصلی این آلودگی عمدتا گرد و غبار بوده که بخشی از آن از منابع داخلی و بخش دیگر ناشی از ریزگردهای وارد شده از کشورهای خارجی است.

انتهای پیام/منبع: تسنیم
مطالب مرتبط
اشتراک گذاری

کانال تلگرام عصر اهواز

اخبار خوزستان