کد خبر: 330472
تاریخ انتشار: چهارشنبه ۳۰ تیر ۱۳۹۵ - ۰۲:۰۹

امتیاز خبر: از تعداد رای دهندگان

به گزارش عصر اهواز امید حاجتی عصر سه شنبه در نشست شورای اداری استان خوزستان از سیاستهای اتخاذ شده در حوزه اقتصاد مقاومتی استان خوزستان خبرداد و گفت: اقتصاد مقاومتی باید فرصت ساز، انعطاف پذیر، درون زا، پیشرو و برو گرا باشد تا به رشد و شکوفایی برسد.
وی افزود: اقتصاد مقاومتی باید در برابر مخاطرات خارجی مقاوم باشد تا معنای آن نمود پیدا کند و اگر به هر دلیلی از تعادل اقتصادی خارج شدیم این اقتصاد مقاومتی است که می تواند آن را به تعادل برگرداند.
او با اشاره به تعاریف اقتصاد مقاومتی در سطح خرد و کلان گفت: از سالهای پیش بحث خروج از اقتصاد تک محصولی مطرح بوده تا بتوانیم از وابستگی به نفت رهائی یابیم اما در عمل اتفاقی نیفتاد.
حاجتی بیان کرد: اقتصاد مقاومتی صرفا برای شرایط تحریم مطرح نمی شود بلکه در دنیا اقتصادشان را به این سمت هدایت می کنند تا در مواقع خاص آسیبی به اقتصادشان وارد نشود.
حاجتی تصریح کرد: مقام معظم رهبری با معرفی اقتصاد مقاومتی به عنوان شعار امسال تاکید بیشتری بر اجرائی شدن این طرح مهم و حیاتی داشتند.
بگفته حاجتی دولت نیز سیاست های ۲۴ گانه را در قالب ۱۲برنامه در سطح ملی تقسیم بندی کرده و آنها را در ۱۰۷پروژه ملی تعریف کرد و برای اجرای آنها تکالیفی را بر عهده استانها گذاشت.
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان خوزستان افزود: همچنین ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی به ریاست معاون اول رئیس جمهوری در کشور شکل گرفت .
وی ادامه داد: در نوروزی سفر رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی به خوزستان، براساس گفته های وی برنامه ای یک ساله برای اقتصاد مقاومتی تدوین شد که در صورت تأیید این برنامه اعتباراتی از هفت ردیف در قانون بودجه به خوزستان اختصاص می یابد.
وی گفت: در خصوص ساماندهی واحدهای تولیدی توانستیم ۴۳۴ میلیارد تومان تسهیلات اختصاص دهیم.
رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی خوزستان با اشاره به واگذاری پروژه های نیمه تمام به بخش خصوصی تصریح کرد: تا کنون ۱۸۸ پروژه شناسایی شده که در حال ابلاغ شدن است و برخی دیگر فراخوان شده اند تا به بخش خصوصی واگذار شوند که حداکثر بهره را از ظرفیت بخش خصوصی ببریم.
وی با اشاره به سیاست های اتخاذ شده در اجرای طرحهای اقتصاد مقاومتی استان گفت: یکی از موضوعاتی که به آن توجه ویژه ای شد توزیع اعتبارات در شورای برنامه ریزی استان است که بخشی از اعتبارات امسال را به تکمیل طرح های تولیدی با پیشرفت فیزیکی بیش از ۸۰ درصد اختصاص داده ایم و حدود ۴۰۰ پروژه را با همین اعتبار تا آخر دوره مالی به بهربردای خواهیم رساند.
وی تاکید کرد: توسعه زیرساخت های کشاورزی و صنعتی یکی از سیاست هایی است که در اقتصاد مقاومتی موردتوجه شورای برنامه ریزی استان قرارگرفته است.
حاجتی گفت: توسعه زیرساخت های شهرک های کشاورزی و صنعتی در شهرهای با نرخ بیکاری بالاتر در اولویت ما قرار دارد.
بگفته وی متوسط نرخ بیکاری استان خوزستان با توجه به سرشماری سال ۹۴در حدود ۲۷٫۷درصد است و بیشترین نرخ بیکاری در شهرهای مسجدسلیمان، باوی، حمیدیه، دشت آزادگان، شادگان، و کارون است.
وی ادامه داد: طبق برنامه ریزی آمایش وضعیت درآمد سرانه غرب استان از وضعیت شرق استان بهتر است چراکه طرح ۵۵۰ هزار هکتاری در غرب استان اجرا می شود.
حاجتی اظهار کرد: تدوین برنامه توسعه شیلات استان به زودی نهایی می شود و یک برنامه توانمندسازی روستایی و برنامه ای برای توانمندسازی حاشیه نشینی در شهرهای بزرگ استان در دست تدوین داریم.
۷۱۶۰/۶۰۶۴منبع: ایرنا
مطالب مرتبط
اشتراک گذاری
اخبار خوزستان