کد خبر: 330455
تاریخ انتشار: چهارشنبه ۳۰ تیر ۱۳۹۵ - ۰۱:۰۸

امتیاز خبر: از تعداد رای دهندگان

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی خوزستان با اشاره به برنامه‌ها و طرح‌های در دست انجام برای تحقق اقتصاد مقاومتی در سطح استان و کشور، گفت: اکنون میانگین نرخ بیکاری در استان ۲۵٫۷ درصد است و اقدامات شورای برنامه‌ریزی در راستای رفع بحران بیکاری و فراهم کردن بسترهای جذب سرمایه‌گذار است.

به گزارش ایسنا، ‌امید حاجتی در جلسه شورای اداری خوزستان که سه‌شنبه ۲۹ تیرماه در سالن جلسات استانداری برگزار شد، به بیان ویژگی‌های اقتصاد مقاومتی پرداخت و اظهار کرد:‌ در سطح کلان اقتصاد کشور سال‌های سال برنامه‌های مختلفی برای تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی مانند قطع وابستگی به نفت ارائه شد اما در عمل آن‌چنان که باید اتفاق خاصی را شاهد نبودیم.

وی تصریح کرد: ‌واژه اقتصاد مقاومتی مفهومی نیست که صرفاً در شرایط تحریم مطرح شود. اقتصاد مقاومتی اکنون در دنیا مورد توجه قرار گرفته است. فرمایشات مقام معظم رهبری در خصوص اقتصاد مقاومتی و در نهایت سیاست‌های ۲۴ گانه ابلاغی ایشان در پایان سال ۹۲ اوج توجه کشور به مفهوم اقتصاد مقاومتی بود و به‌خصوص با نام‌گذاری امسال به نام اقتصاد مقاومتی و پسوند هوشمندانه “اقدام و عمل” که جای هر حرف و شعاری را می‌گیرد دولت تأکیدات خود را بر اجرای اقتصاد مقاومتی افزایش داد.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی خوزستان خاطرنشان کرد:‌ دولت در قالب سیاست‌های ۲۴ گانه ابلاغی مقام معظم رهبری در خصوص اقتصاد مقاومتی ۱۲ برنامه و ۱۰۷ پروژه ملی تعریف و اجرای هر کدام از این پروژه‌ها را به یک دستگاه اجرایی محول کرد؛ همچنین ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی به ریاست معاون اول رییس‌جمهور در کشور و متعاقب آن ستادهای استانی در تمام استان‌ها شکل گرفت.

حاجتی با اشاره به سفر رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی در آغاز سال به خوزستان، عنوان کرد:‌ طبق گفته‌های دکتر نوبخت برنامه‌ای یک‌ساله برای اقتصاد مقاومتی در هفت اولویت تدوین شد که در صورت تأیید این برنامه اعتباراتی از هفت ردیف در قانون بودجه که متناسب با این هفت اولویت هستند به خوزستان اختصاص می‌یابد؛ تا این لحظه توانسته‌ایم در خصوص ساماندهی بنگاه‌های تولیدی که یکی از این اولویت‌های هفت‌گانه است ۴۳۴ میلیارد تومان تسهیلات اختصاص دهیم؛ البته این رقم در صورت جذب این تسهیلات قابل ‌افزایش است.

وی با بیان این‌که در ستاد تسهیل استان اولویت بر توجه به بنگاه‌های نیمه‌فعال و راکد است، گفت:‌ واگذاری پروژه‌های نیمه‌تمام به بخش خصوصی یکی از اقدامات کنونی دولت است و در این راستا در استان تاکنون ۱۸۸ پروژه شناسایی و فراخوان برخی از این پروژه‌ها منتشر شده تا به بخش خصوصی واگذار شوند که بتوانیم در وضعیت کنونی کشور حداکثر بهره را از ظرفیت بخش خصوصی ببریم.

رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی خوزستان بیان کرد:‌ در شورای برنامه‌ریزی استان بخشی از اعتبارات امسال را به تکمیل طرح‌های تولیدی با پیشرفت فیزیکی بیش از ۸۰ درصد اختصاص داده‌ایم و ان‌شاءالله در صورت تخصیص کامل منابع بتوانیم این طرح‌ها را تا پایان دوره مالی به بهره‌برداری برسانیم؛ همچنین توسعه زیرساخت‌های کشاورزی و صنعتی یکی از سیاست‌هایی است که در راستای اقتصاد مقاومتی مورد توجه شورای برنامه‌ریزی استان قرار گرفته است.

حاجتی با بیان این‌که در هر شهر استان با توجه به مزیت‌های صنعتی یا کشاورزی توسعه شهرک‌های صنعتی و کشاورزی را انجام می‌دهیم، اظهار کرد: ‌توسعه زیرساخت‌های شهرک‌های کشاورزی و صنعتی در شهرهای با نرخ بیکاری بالاتر در اولویت ما قرار دارد؛ اکنون بر اساس آمار رسمی نرخ بیکاری در استان ۲۵٫۷ درصد و شهرهای مسجدسلیمان با نرخ بیکاری ۴۳٫۵ درصد، باوی، دشت آزادگان،‌ شادگان و کارون با نرخ بیکاری ۳۵٫۵ درصد شهرهای با بیشترین نرخ بیکاری در خوزستان هستند و ما به‌صورت ویژه سیاست‌ها و برنامه‌هایی را برای رفع بیکاری در این شهرها دنبال می‌کنیم.

وی تصریح کرد: ‌بر اساس برنامه‌ریزی آمایش، وضعیت درآمد سرانه و توانمندی اقتصادی غرب استان بهتر از وضعیت شرق استان است زیرا طرح ۵۵۰ هزار هکتاری مقام معظم رهبری به‌طور عمده در غرب استان اجرا می‌شود بنابراین طرح توانمندسازی شهرستان‌های زاگرس‌نشین را در پنج استان همجوار اصفهان، ‌چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، لرستان و خوزستان مدنظر قرار دادیم که اکنون متولی این طرح خوزستان است و ۹۰ درصد کار تاکنون پیشرفت داشته است و امیدواریم که این طرح در جهت برقراری توسعه متوازن در این مناطق مثمرثمر باشد.

رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی خوزستان با اشاره به تدوین برنامه توسعه شیلات استان، خاطرنشان کرد:‌ این برنامه به‌زودی نهایی می‌شود؛ همچنین یک برنامه توانمندسازی روستایی و برنامه‌ای برای توانمندسازی حاشیه‌نشینی عمدتاً در شهرهای بزرگ استان در دست تدوین داریم تمام اقدامات ما در ۲ مسیر ارتقاء شاخص‌های عمومی و رفع عدم توازن در توسعه و تلاش برای فراهم کردن بسترهای سرمایه‌گذاری قرار دارد.

حاجتی گفت:‌ میزان واگذاری پروژه‌های نیمه‌تمام به بخش خصوصی و مشارکت بخش خصوصی در تکمیل پروژه‌های نیمه‌تمام، میزان جذب سرمایه‌گذار، میزان جذب اعتبارات متمرکز در هر دستگاه اجرایی به‌ترتیب ملاک‌های ارزیابی ما از فرمانداران و دستگاه‌های اجرایی هستند. امیدواریم که با کمک همه مسئولان شاهد بهبود نرخ بیکاری به‌عنوان بزرگترین معضل استان و درنهایت ارتقاء سطح رفاه مردم استان باشیم.

همچنین در این نشست مهرزاد طباطبایی رییس نمایندگی دفتر وزارت خارجه در خوزستان، اظهار کرد: ‌ایده اولیه شکل‌گیری دفاتر وزارت خارجه در سطح کشور به اواخر جنگ تحمیلی بازمی‌گردد که تلاش می‌کردیم با راه‌اندازی این دفاتر و جذب گردشگر به ترمیم چهره جمهوری اسلامی بپردازیم البته اکنون مأموریت‌ها و کارکردهای دفاتر دچار تغییراتی شده است؛ در سال ۸۴ هیأت وزرا راه‌اندازی دفتر وزارت خارجه در خوزستان را به تصویب رساند و در سال ۸۸ برای اجرای این مصوبه صحبت‌های اولیه انجام گرفت.

وی ادامه داد: در اسفند سال ۸۸ دفتر وزارت خارجه در استان راه‌اندازی و به فاصله کوتاهی در مهرماه سال ۹۰ این دفتر به تعطیلی کشانده شد؛ اما در آذر ۹۱ مجدداً این دفتر فعالیت خود را با رویکرد، اهداف و ساختار جدید از سر گرفت. در استان خوزستان شرایط با سایر استان‌های مرزی متفاوت است متأسفانه در خوزستان از دفتر فرودگاهی دفتر وزارت خارجه مغفول مانده‌ایم علی‌رغم این‌که این دفتر درآمدهای خوبی را می‌تواند حاصل کند.

رییس نمایندگی دفتر وزارت خارجه در خوزستان با بیان این‌که این دفتر ۱۰ مأموریت اقتصادی را بر عهده دارد، تصریح کرد:‌ از خردادماه سال ۹۲ اقدامات کنسولی در این دفتر انجام شد و تا پایان سال ۹۴، ۳۳ مورد مراجعه برای تائید اسناد و ۱۱ هزار مورد پرونده رسیدگی به مشکلات اتباع ایرانی و هشت هزار و ۳۰۰ مورد پرونده به رسیدگی به اتباع خارجی و چهار هزار مورد نامه‌نگاری و مکاتبات با نهادهای مختلف برای رسیدگی به مشکلات اتباع ایرانی داشتیم.

طباطبایی عنوان کرد: ۲ موج مهاجرت غیرقانونی از سه سال گذشته تاکنون وجود داشته است. خوزستان از استان‌هایی است که موج مهاجرت در آن بسیار بالا است به صورتی که مشابه آن در سایر استان‌های کشور وجود ندارد و بخش زیادی از مهاجران استان را افراد فرهیخته و نخبه تشکیل می‌دهند.

وی افزود: موج اول این مهاجرت‌های غیرقانونی خروج اتباع ایرانی برای عزیمت به استرالیا بود و موج دوم پس از حمله داعش و عزیمت افراد به اروپا و تلاش برای اخذ مهاجرت در کشورهای اروپایی بود.

رییس نمایندگی دفتر وزارت خارجه در خوزستان اظهار کرد:‌ از ابتدای سال تاکنون سه هزار و هفت مورد مراجعه برای تائید اسناد داشته‌ایم و اگر فرض کنیم که هزینه تردد این افراد به تهران برای تائید اسناد صد هزار تومان است بنابراین رقم قابل‌توجهی از این بابت به استان کمک شده است.

طباطبایی تصریح کرد: ‌دفتر وزارت خارجه در خوزستان از نظر عملکرد خروجی، پس از مشهد حائز رتبه دوم میان سایر دفاتر وزارت خارجه است؛ البته درآمد بسیاری از دفاتر به علت داشتن دفتر فرودگاهی از دفتر ما بسیار بیشتر است اما ازن ظر عملکرد حوزه کنسولی و اقتصادی هیچ‌کدام از این دفاتر به عملکرد دفتر خوزستان نمی‌رسند.

انتهای پیاممطالب مرتبط
اشتراک گذاری
اخبار خوزستان