کد خبر: 330357
تاریخ انتشار: سه شنبه ۲۹ تیر ۱۳۹۵ - ۱۵:۴۸

امتیاز خبر: از تعداد رای دهندگان

به گزارش ایرنا پیمان جهانگیری روز سه شنبه در نشست شورای کشاورزی اندیمشک در محل فرمانداری افزود:ظرفیت کشاورزی در سطح شهرستان اندیمشک بسیار بالاست و باید از این ظرفیت برای اشتغالزایی استفاده شود.
وی افزود:طرح های کارشناسی شده و موثر در زمینه کشاورزی باید مورد حمایت قرار گرفته و جوانان را برای فعالیت در این حوزه ترغیب و تشویق کرد.
جهانگیری افزود:تسهیلات خوبی در بخش کشاورزی به متقاضیان پرداخت شده است که باید آن را در راستای توسعه هرچه بهتر این بخش به کار گرفت.
وی بیان کرد:راه اندازی شهرک های کشاورزی در اندیمشک دست پیگیری بوده و این شهرک ها در راستای افزایش تولید و اشتغال در بخش های مرکزی و الوار گرمسیری راه اندازی می شوند.
جهانگیری از جهاد کشاورزی و شورای این حوزه خواست الگوی کشت را به منظور استفاده بهینه از منابع آب و افزایش کیفیت تولید در اختیار کشاورزان قرار دهند.
مدیر جهاد کشاورزی اندیمشک نیز گفت:بیش از ۳۰ درصد از اشتغال شهرستان مربوط به بخش کشاورزی است و شهرستان اندیمشک یکی از قطب های کشاورزی منطقه محسوب می شود.
سید هدایت الله موسوی جمعیت دامی این شهرستان را ۶۱ هزار راس عنوان کرد و گفت:تعداد بهره برداران دام در اندیمشک بیش از دو هزار و ۴۰۰ نفر است.
وی بیان کرد: بخش باغبانی این شهرستان دارای سطح زیر کشت ۹۱۵ هکتار انواع مرکبات ؛ انار ؛انجیر ؛ زیتون ؛ انگور و گردو است و میزان تولید باغ های این شهرستان برابر با یک هزار و ۲۰۰ تن انواع محصولات در سال و با اشتغال ۲۶۰ نفر می باشد.
وی مساحت زمین های کشاورزی اندیمشک را ۵۵ هزار هکتار عنوان کرد و گفت:سالانه ۶۰۰ هزار تن انواع محصولات از این زمین ها روانه بازار می شود.
وی گفت:در بخش کشت تابستانه شرایط برای کشت بیش از ۱۱ هزار و ۵۰۰ هکتار از مزارع مهیا شده است که ۸ هزار هکتار ذرت دانه ای و هزار هکتار ذرت علوفه ای در تابستان جاری کشت می گردد.
موسوی به مشکلات بخش الوار اشاره کرد و گفت: ۱۱ درصد ساکنان روستاهای الوار به دلیل کمبود آب مهاجرت کرده اند که در این خصوص نیازمند برنامه ریزی هستیم.
وی همچنین در خصوص تغییر کاربری اراضی کشاوری هشدار داد و گفت:با افراد سودجو در این زمینه برخورد قانونی خواهد شد.
وی در بخش دیگری گفت:دولت به توسعه گلخانه ها اهتمام دارد و در این راستا تلاش هایی در شهرستان انجام شده است .
موسوی با بیان اینکه هفت هزار و ۵۰۰ هکتار از اراضی آبی شهرستان از طریق شبکه آبیاری دز و حدود یک هزار و ۹۰۰ هکتار با نصب موتور پمپ برروی رودخانه های فصلی ودائمی آبیاری می شوند گفت:با احداث ۵۴۸حلقه چاه عمیق و نیمه عمیق بیش از ۹ هزار هکتار از زمین های کشاورزی اندیمشک از طریق چاه آبیاری می شوند.
۷۲۸۱/۶۰۶۸منبع: ایرنا
مطالب مرتبط
اشتراک گذاری
اخبار خوزستان
اخبار ایران و جهان