کد خبر: 330212
تاریخ انتشار: سه شنبه ۲۹ تیر ۱۳۹۵ - ۰۷:۳۳

امتیاز خبر: از تعداد رای دهندگان

به گزارش مهر، خشایار باقری نیا مدیر پروژه قطار شهری اهواز ظهر سه شنبه در حاشیه مراسم تولد این دستگاه در جمع خبرنگاران اظهار کرد: یکی از پرچالش ترین و مهمترین دستاوردها برای خط یک قطار شهری اهواز، عبور از زیر رودخانه کارون و احداث تونل بود.

وی افزود:‌ این تونل حدفاصل ایستگاه سلمان فارسی در کرانه شرقی رودخانه و ایستگاه میدان ساعت در کرانه غربی به طول یک هزار و ۴۷۰ متر و طی حدود سه ماه عملیات حفاری و احداث آن انجام شد.

مدیر پروژه قطار شهری اهواز تصریح کرد:‌ عبور تونل از زیر رودخانه کارون به عمق حدودا منهای ۳۵ متری از سطح زمین انجام و از لایه های سست، ریزشی و پرآب و همچنین محیط پرفشاری عبور کرده است.

باقری نیا بیان کرد: لایه های سست و ریزشی، تنوع زمین و ژئوتکنیک در عبور از زیر رودخانه بسیار زیاد بوده و ریسک هایی را به پروژه و احداث تونل متراتب کرده بود.

مدیر پروژه قطار شهری اهواز یادآور شد: از سال ها قبل عملیات اکتشاف، زمین شناسی و شناسایی پارامترهای ژئومکانیکی خاک را اندازه گیری و بر اساس آن پارامترهایی را برای روش های اجرایی احداث تونل طراحی و میزان فشار اتاق حفاری نیز محاسبه شد.

باقری نیا ادامه داد: در طول اجرای این پروژه چالش های بسیار زیادی داشتیم و بر اساس تجربیات موجود کلیه ریسک ها را شناسایی و آنالیز کردیم. در نهایت توانستیم با به حداقل رساندن ریسک ها و با کمترین حادثه و هیچ گونه خطری این کار مهم را انجام دهیم.

وی تأکید کرد: انجام این پروژه یکی از مهمترین و بزرگترین دستاوردهای قطار شهری اهواز طی سال های اخیر بوده است.

مدیر پروژه قطار شهری اهواز گفت:‌ در بخش احداث تونل ۱۳۰ نفر از نیروهای عملیاتی و حتی پشتیبانی به صورت شبانه روزی عملیات حفاری و احداث تونل را انجام دادند. عملیات حفاری از ۹ اردیبهشت شروع و امروز ۲۹ تیر ماه به اتمام رسید.

باقری نیا اضافه کرد:‌ کارون طولانی ترین رودخانه کشور است و بعد از سال ها حداقل طی دو سال اخیر طغیان این رودخانه حجم و تراز آب آن را به طور فزاینده ای افزایش و به چهار متر و نیم رساند.

وی گفت: برای کاهش ریسک ها مانورهایی را در چند نوبت برای امدادرسانی، آب کشی و برق رسانی انجام دادیم. همه شرایط و عدم قطعیت هایی که شناسایی شده بود را بر اساس تجربیات و نظرات خبرگان درنظر گرفته و در نهایت یک کار بسیار فنی و را به انجام رساندیم.منبع: مهر
مطالب مرتبط
اشتراک گذاری
اخبار خوزستان
اخبار ایران و جهان