کد خبر: 330209
تاریخ انتشار: سه شنبه ۲۹ تیر ۱۳۹۵ - ۰۷:۳۲

امتیاز خبر: از تعداد رای دهندگان

آتش سوزی اواخر هفته گذشته به حدود ۶۲ هکتار از پارک ملی کرخه در شمال استان خوزستان خسارت وارد کرد.
آتش سوزی پنجشنبه گذشته در بخشی از جنگل و بیشه کرخه در اطراف روستاهای بیت جوحی و شن ریز بخش شاوور شهرستان شوش گزارش شد.
فیروز حاجی کلی روز سه شنبه در گفت و گو با ایرنا گفت:در رابطه با آتش سوزی منطقه حفاظت شده کرخه پرونده ای در دستگاه قضایی تشکیل شده و رئیس دادگاه بخش شاوور شوش نیز با جدیت پیگیر این حادثه است.
وی در خصوص علت این حادثه گفت:علت این آتش سوزی همچنان در دست بررسی است اما گرما و خشکی هوا در این آتش سوزی و گسترش آن نقش داشته است اما سایر پیش بینی های احتمالی نیز در دست بررسی است.
رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان شوش همچنین گفت:هنگام مهار آتش در پارک ملی کرخه و استفاده از لودر و تراکتور خسارتی به این پارک وارد نشده و از لودر برای ترمیم شیب تند یک کانال بزرگ در انتهای روستای بیت جوحی در محدوده جنگل کرخه استفاده شد.
وی اظهار کرد:مسیرهای موجود در پارک ملی کرخه که دارای پستی و بلندی بود برای سهولت تردد ماشین های آتش نشانی در هنگام بروز آتش سوزی با استفاده از یکدستگاه تراکتور تسطیح سطحی ( ماله کشی ) شد.
حاجی کلی افزود:این مسیرها بدون بوته و درخت بوده و تسطیح جزئی آنها خسارتی به پارک ملی کرخه وارد نکرده است.
وی افزود:در حادثه آتش سوزی پارک ملی کرخه به گونه های جانوری خسارتی وارد نشده است ضمن اینکه پس از مهار آتش ، عملیات ایمن سازی جنگل کرخه نیز انجام شد.
رئیس اداره حفاظت محیط زیست شوش گفت: با افزایش رطوبت ناشی از شرجی در روزهای اخیر احتمال آتش سوزی در منطقه حفاظت شده کرخه و نیز جنگل و بیشه شمال خوزستان کاهش یافته است.
در آتش سوزی پارک ملی کرخه سه هزار اصله درخت ، یکهزار و ۵۰۰ اصله نهال از نوع گز و پده همچنین یک هزار بوته و انواع رستنی در سطحی معادل ۶۲ هکتار در آتش سوخت.
وی خسارت ریالی وارده ناشی از این آتش سوزی افزون بر شش میلیارد ریال بر آورد شده است.
پارک ملی کرخه (منطقه حفاظت شده کرخه) به مساحت حدود ۲۰۰ هکتار محل زیست گونه های مختلف گیاهی و جانوری از جمله گوزن زرد ایرانی است که در شمال استان خوزستان و در شهرستان شوش واقع است.
۶۰۶۸منبع: ایرنا
مطالب مرتبط
اشتراک گذاری
اخبار خوزستان