کد خبر: 330001
تاریخ انتشار: دوشنبه ۲۸ تیر ۱۳۹۵ - ۱۵:۵۳

امتیاز خبر: از تعداد رای دهندگان

به گزارش عصر اهواز احمد سیاحی شامگاه دوشنبه در نشست شورای سازمان قطارشهری اهواز که در سالن جلسات استاندار خوزستان برگزار شد اظهار کرد: عملیات کم نظیر عبور تونل مترو از زیر رودخانه کارون به اتمام رسیده و قرار بود با حضور وزیر کشور مراسم نمادینی برگزار شود اما به دلیل اینکه وضعیت پیمانکار راضی کننده نبود، این مراسم لغو شده است.
وی با اشاره به توقف ۱۵ ماهه عملیات اجرایی متروی اهواز از سوی پیمانکار این طرح، افزود: ارزیابی مسائل و پیشرفت کاری طرح و سیاستگذاری برای ادامه کار در جلسه شورای این سازمان انجام شده و قرار است درباره ادامه همکاری یا فسخ قرارداد پیمانکار چینی (شرکت کیسون) تصمیم گیری شود.
به گفته وی عملکرد ضعیف پیمانکار و تاخیر ۱۰ ساله در اجرای این طرح باعث شده چهار هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان به کارفرما خسارت وارد شود.
رئیس هیات مدیره سازمان قطارشهری اهواز اولویت نخست مسئولان طرح قطارشهری اهواز را اتمام فاز اول این طرح به طول ۶٫۷ کیلومتر عنوان کرد و گفت: وزارت کشور وعده کرده که برای تامین منابع مالی طرح، فروش اوراق مشارکت به مقدار موردنیاز را مصوب کند.
وی اظهار کرد: اگر چه مرحله نخست طرح در بخش ساختمان که شامل هفت ایستگاه است از پیشرفت خوبی برخوردار است اما در واقع تنها ۲۸٫۵ درصد پیشرفت دارد.

*هزینه چهار هزار میلیاردی مترو
مدیرعامل سازمان قطارشهری اهواز نیز در این نشست گفت: تا کنون چهار هزار و ۹۰۰ میلیارد ریال اعتبار به متروی اهواز اختصاص یافته که حدود چهار هزار میلیارد آن به پیمانکار چینی پرداخت شده است.
عباس هلاکویی افزود: قرارداد متروی اهواز به صورت فاینانس (سرمایه گذاری خارجی) با شرکت های چینی کیسون و نورینکو به مبلغ ۷۹۰ میلیون دلار منعقد شده است.
وی با اشاره به اینکه هیچ یک از قطارهای شهری کشور نتوانستند از فاینانس خارجی استفاده کنند گفت: تا کنون اصفهان ۱۸ هزار میلیارد ریال، تبریز ۱۵ هزار میلیارد ریال، شیراز ۱۴ هزار میلیارد ریال، مشهد (دو خط) ۳۱ هزار میلیارد ریال و کرج هفت هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال اعتبار گرفته اند.
به گفته وی، بر اساس قانون ۵۰ درصد از منابع مالی قطارشهری باید از دولت و ۵۰ درصد دیگر توسط شهرداری ها تامین شود که شهرداری اهواز تاکنون ۷۷۰ میلیارد ریال به این طرح اختصاص داده است.
هلاکویی اظهار کرد: با توجه به مطالبه شهروندان، از سال ۹۰ تصمیم شورای سازمان قطارشهری اهواز بر این شد که فاز اول طرح به طول هفت ایستگاه را در اولویت قرار دهد و به بهره برداری برساند که این حدود ۵۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.
وی اعتبارات امسال این طرح را ۸۵۰ میلیارد ریال عنوان کرد و افزود: ۱۵۰ میلیون دلار در قانون بودجه ازمحل صندوق توسعه برای قطارشهری پیش بینی شده و متروی اهواز می تواند از ۵۰۰ میلیون دلار سهمیه فروش اوراق مشارکت بهره مند شود اما این اعتبارات تا کنون محقق نشده است.
هلاکویی با اشاره به سفر خندان دل معاون عمرانی وزیر کشور به اهواز اظهار کرد: در این سفر به دلیل کم کاری پیمانکار قرار شد فسخ پیمان شود و مراحل قانونی این کار دنبال شود.
به گفته وی، هم اکنون در انتظار نظر تیم کارشناسی شورای عالی فنی هستیم تا درباره فسخ پیمان با پیمانکار تصمیم گیری کنیم.

*خلع ید کیسون
رئیس شورای اسلامی اهواز نیز در این جلسه خواستار خلع ید پیمانکار چینی قطارشهری اهواز شد.
رامی علاسوند گفت: تا کنون چندین جلسه درباره خلع ید شرکت کیسون (پیمانکار) گرفته شده و اکنون بهتر است که تصمیم قاطعی درباره آن اتخاذ شود.
وی تصریح کرد: وضعیت حمل و نقل عمومی اعم از اتوبوس و تاکسی در اهواز نامطلوب است و موضوع قطارشهری نیز به آنها اضافه شده است.
علاسوند با اشاره به تاخیر ۱۰ ساله در اجرای طرح قطارشهری اهواز اظهار کرد: این تاخیر باعث بدبینی مردم شده است.
وی گفت: شورای شهر اهواز فروش پنج هزار میلیارد ریال برای طرح متروی اهواز را پارسال تصویب کرده است.
خط یک قطار شهری اهواز به طول ۲۳ کیلومتر مسیر زرگان تا بقایی را شامل می شود.
مجری و پیمانکار متروی اهواز شرکت چینی کیسون است که در سال ۱۳۸۵ کار را تحویل گرفت و قرار بود آن را پنج ساله به اتمام برساند اما این طرح اکنون تنها ۲۸٫۵ درصد پیشرفت دارد.
آخرین وعده برای راه اندازی متروی اهواز آبان پارسال اعلام شده و قرار بود گام نخست آن (شش ایستگاه میدان فرودگاه تا مصلا) به بهره برداری برسد. نارضایتی مسئولان خوزستان و معاون عمرانی وزیر کشور از پیشرفت متروی اهواز به حدی بوده که مرداد ۹۴ مسئولان، اعلام کردند که قصد خلع ید پیمانکار را دارند.
عملکرد ضعیف کیسون اعتراضات کارگری را نیز در این سال ها در پی داشته است. پارسال حدود ۳۸۰ کارگر این طرح اخراج شدند. همچنین کارگران متروی اهواز در اعتراض به پرداخت نشدن مطالبات خود تاکنون بیش از ۱۱ نوبت اعتصاب کرده اند و این اعتراض ها در سال های گذشته نیز اتفاق افتاده است.
مدیرعامل سازمان قطار شهری اهواز پیش از این گفته بود: تاخیر در اجرای طرح متروی اهواز چهار هزار و ۲۵۰ میلیارد ریال ضرر و زیان مالی به شهر اهواز تحمیل کرده است.
۷۱۵۱/۶۰۶۴منبع: ایرنا
مطالب مرتبط
اشتراک گذاری
اخبار خوزستان