کد خبر: 329889
تاریخ انتشار: دوشنبه ۲۸ تیر ۱۳۹۵ - ۰۸:۰۷

امتیاز خبر: از تعداد رای دهندگان

به گزارش عصر اهواز ساسان موگهی دوشنبه در جمع خبرنگاران به مناسبت هفته ملی عفاف و حجاب اظهار کرد: دانش آموختگان متولیان سلامت جامعه هستند و افراد فعال در حوزه سلامت، محرم و امانتدار مردم هستند و در نتیجه نوع ارتباطات، پوشش و عفیف بودن اهمیت بیشتری پیدا می کند.
وی افزود: دانشجویان در دانشگاه های بزرگ دنیا با پوشش مناسب در دانشگاه حاضر می شوند،و این باعث می شود در محیطی با ارتباطات صحیح و رفتار حرفه ای مناسب، دانشجو از نظر علمی رشد بیشتری کند.
موگهی با اشاره به اینکه نباید به عفاف و حجاب به عنوان یک مساله ایزوله و سطحی نگاه کنیم ادامه داد: طرز پوشش افراد و نوع رفتارهای آنها با دیگران منشا گرفته از جهان بینی آنها است و بایدها و نبایدها و ارزش ها و ضد ارزش های فرد را مشخص می کند.
وی گفت: باید فرهنگ غنی ایرانی اسلامی و ارزش های مورد قبول ملی و مذهبی را به دانشجویان با زبانی متفاوت از زبان سخنرانی، آموزش و ارائه کنیم.
وی با اشاره به اینکه اعضای هیات علمی الگوی دانشجویان هستند افزود: حرکات و رفتارهای این گروه نقش سازنده یا مخربی در فرهنگ و روش دانشجو دارد.
موگهی اظهار کرد: اعضای هیات علمی باید خود را با اصول دینی و اسلامی دانشگاه منطبق کنند و با رفتار و کردار خود برای دانشجویان الگو باشند که در این راستا دیدارهای توجیهی با اعضای هیات علمی دانشکده ها انجام شد و مسائل و مشکلات مورد بررسی قرار گرفت.
معاون فرهنگی، دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز گفت: همچنین این موضوع در بیمارستان ها و مراکز آموزشی درمانی از جمله گلستان، ابوذر و رازی اهواز نیز با اعضای هیات علمی مطرح شد که اگر موردی از ناهنجاری از فراگیران خود ببینند بی مسئولیت نباشند.
وی به مقوله ازدواج به عنوان یکی از عوامل موثر در تقویت حجاب و عفاف اشاره کرد و اظهارکرد: در این راستا جشن ازدواج دانشجویی، کارگاه های ارتباطی بین پسران و دختران و کارگاه های ازدواج سالم و هوشمندانه در طول سال برای دانشجویان برگزار می شود و اتاق مشاوره در سطح خوابگاه ها و دانشکده ها فعال است.
موگهی گفت: یکی از خوابگاه های مجردی در اهواز به خوابگاه متاهلی ۵۲ واحدی تغییر کاربری داده شد و خوابگاه مستهلک ۳۲واحدی متاهلی با دستور تامین اعتبار پنج میلیارد ریال نوسازی می شود.
معاون فرهنگی، دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز به طرح طوبی اشاره کرد و اضافه کرد: در این طرح به تمام جوانب ازدواج دانشجویی از نظر فرهنگی و کارگاهی می پردازد.
وی به اهمیت قرآن و عترت اشاره کرد و گفت: دانشجوی حافظ و مانوس با قرآن کریم و یا شرکت کننده در اعتکاف، بیشتر به مقوله حجاب و عفاف اهمیت می دهد و هر چه دانشجویان بیشتر به سمت نماز سوق داده شوند به سمت حجاب و عفاف گرایش بیشتری پیدا می کنند.
موگهی در خصوص برگزاری آئین روپوش سفید برای دانشجویان ورودی عرصه بالینی افزود: این پوشش رایگان کاملا منطبق با آئین نامه ها و ارزش های دانشجویان در اختیار آنها قرار می گیرد تا در زمان فعالیت خود بر سر بالین بیماران با لباس های مناسب و یک شکل ظاهر شوند.
وی گفت: همچنین آئین نامه پوشش و رفتار حرفه ای در دانشگاه تصویب شده و مسائل دانشگاه از جمله نوع پوشش و رفتار حرفه ای را به صورت بومی در دانشگاه جمع آوری کرده ایم و مجریانی برای این آئین نامه مشخص شد.
وی تصریح کرد: این آئین نامه منطبق به ارزش های اسلامی و انقلابی است و اعضای هیات علمی مجری این آئین نامه هستند.
موگهی به تشکیل سه شورا برای نخستین بار در این دانشگاه اشاره و اظهار کرد: شورای امر به معروف و نهی از منکر، صیانت از حقوق شهروندی و حریم امنیت عمومی مربوط به عفاف و حجاب و شورای انطباق امور اداری و فنی مراکز تشخیصی و درمانی با مواضع شرع از جمله این شوراها هستند.
مدیر فرهنگی و امور فوق برنامه دانشگاه علوم پزشکی اهواز نیز گفت: تدوین آئین نامه پوشش حرفه ای در معاونت برای کارکنان کادر اداری، بهداشتی و درمانی مطابق با طرح انطباق در کشور، برگزاری دوره های آموزشی برای کارکنان و دانشجویان با موضوعات زن، سلامت و خانواده و سبک زندگی فاطمی و مهارت های زندگی و دعوت از استادان مجرب برای مشاوره های مذهبی برای دانشجویان از جمله برنامه های این دانشگاه در حوزه عفاف و حجاب است.
فرهاد حمزه لویی افزود: برگزاری نمایشگاه کتاب با موضوع عفاف و حجاب، برگزاری مسابقات متعدد کتابخوانی و تدوین ارزشیابی فرهنگی بیمارستان ها در ابعاد مختلف از دیگر برنامه ها است.
وی با بیان اینکه این دانشگاه پارسال در بحث نماز در سطح خوزستان نمونه معرفی شد گفت: صرف هزینه یک میلیارد و ۱۷۰میلیون ریال برای تجهیز نمازخانه های دانشگاه و برگزاری کارگاه آموزشی نمازشناسی، برپایی نماز جماعت در خوابگاه ها و دانشکده ها و کلاس های صحیح خوانی نماز در خوابگاه ها از دیگر برنامه های این دانشگاه در زمینه نماز است.
رئیس اداره قرآن و عترت دانشگاه علوم پزشکی اهواز نیز اظهار کرد: برگزاری کارگاه های حفظ قرآن در خوابگاه ها، سبک زندگی اسلامی، قرآنی، سخنرانی ها و کارگاه های معرفت نفس و شناخت، کارگاه مدیریت زمان و نجوم در قرآن کریم و برگزاری اردوهای درون شهری از جمله برنامه های تعیین شده است.
محمد سهرابی افزود: اعتکاف تا سه سال گذشته با همکاری چند مسجد در اهواز برگزار می شد اما اکنون در دانشگاه برگزار می شود و همچنین تعداد محافل انس با قرآن ۷۰ درصد افزایش یافته است.
دبیر کمیته انضباطی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز نیز اظهار کرد: شورای انضباطی جایگاهی برای رفتارسازی و اصلاح رفتار دانشجویان است.
کریم آخوند زاده گفت:رویکرد ما این است که در مرحله نخست در مقابل خطای دانشجویان موضع گرفته نشود و به تذکر اکتفا شود اما در صورت اصرار و مداومت دانشجو به کار اشتباه، بر اساس آئین نامه انضباطی برخورد می شود.
وی اضافه کرد: جلسات توجیهی در خصوص تبیین آئین نامه و قوانین پوششی و رفتاری با دانشجویان در ابتدای ورود به دانشگاه برگزار می شود و تاکید بر رفتار حرفه ای دانشجو است.
۳۰۰۴/ ۶۰۳۷منبع: ایرنا
مطالب مرتبط
اشتراک گذاری
اخبار خوزستان
اخبار ایران و جهان