کد خبر: 329750
تاریخ انتشار: یکشنبه ۲۷ تیر ۱۳۹۵ - ۱۹:۴۲

امتیاز خبر: از تعداد رای دهندگان


رئیس‌جمهور با ‌بیان اینکه نه تنها تحریم هسته‌ای بلکه تمام تحریم‌ها باید برداشته شود گفت: ایستادن و تماشا کردن به نفع کشور نیست و چیزی که شرایط اقتصادی کشور را محدود می‌کرد مستند به تحریم شورای امنیت سازمان ملل بود.

به گزارش عصر اهواز از کرمانشاه، حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی عصر امروز در نشست سرمایه‌گذاری و توسعه استان کرمانشاه با بیان اینکه ‌نباید با توجه به ظرفیت‌های مرزی کرمانشاه، تنوع اقلیمی و آب و هوایی، فضای گرمسیری و سردسیری استان، داشتن همسایه‌های مرزی، بارش‌های مناسب، مشکل بیکاری در این استان وجود داشته باشد اظهار داشت: استان کرمانشاه با ظرفیت بارندگی متوسط بین ۴۰۰ تا ۵۰۰ میلیمتر، دارا بودن زمین‌های حاصلخیز کشاورزی، تمدن دیرینه و مردم قهرمان‌پرور و دانشمندان و فرهیختگان برتر علمی ظرفیت‌های مناسبی برای ایجاد اشتغالزایی دارد.

وی با اشاره به راه‌اندازی زیرساخت‌های فراوان ارتباطی و مواصلاتی در غرب کشور که زمینه‌های ارتباط و همکاری با کشورهای همسایه را فراهم کرده است، افزود: در حال حاضر شرایط امنیتی در کشور عراق تا حدودی ناامن شده است اما این شرایط به وجود آمده شرایطی گذرا است.

روحانی ثبات و امنیت در کشور ایران را همراه با ثبات و امنیت در کشورهای همسایه دانست و گفت: در حال حاضر بیشترین کمک برای ایجاد امنیت در کشور عراق از سوی نظام جمهوری اسلامی ایران صورت می‌گیرد.

وی با اشاره به اینکه مشکلات استان کرمانشاه باید از سوی استاندار و دیگر مسئولان استانی ارزیابی شود، افزود: رفع معضلات در استان کرمانشاه و ایجاد رونق و شکوفایی در استان و اشتغال‌زایی یک شبه اتفاق نمی‌افتد و نیاز به یک برنامه‌ریزی بلند مدت در کشور و در استان دارد.

روحانی با اشاره به ظرفیت استان کرمانشاه در احداث پالایشگاه‌ها و پتروشیمی گفت: استان کرمانشاه یکی از مراکز و قطب‌های پتروشیمی در کشور است و با توسعه این مراکز تحولات مهمی در بحث اشتغال‌زایی در استان فراهم می‌شود.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه تمام مصوباتی که در رابطه با مسئله کنترل آب در کشور وجود دارد مربوط به ۲۰ سال پیش است، گفت: ایران با معضلات گسترده‌ای در رابطه با مسئله کمبود آب مواجه است اما این تنها مشکل کشور ایران نیست و اکثر کشورهای دنیا با این معضل کم آبی مواجه هستند.

وی با اشاره به اینکه یکی از حوزه‌های پرمصرف آبی در کشور بخش کشاورزی است، افزود: در صورت مدرن کردن آبیاری در بخش کشاورزی می‌توانیم در مصرف آب ۱۰۰ درصد صرفه‌جویی و مشکل کمبود آب را در کشور برطرف کنیم.

روحانی با اشاره به برنامه‌ریزی‌های دولت از اوایل سال ۹۳ تا ابتدای سال ۹۷ برای مهار مشکل کمبود آب و خشکسالی در کرمانشاه گفت: در کل مبلغ ۷ هزار میلیارد تومان برای استان کرمانشاه تا به حال اعتبار در نظر گرفته شده که از این میزان اعتبار، مبلغ ۲ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان برای رفع مشکلات کم آبی در نظر گرفته شده است.

وی با بیان اینکه دولت تمام تلاش خود را برای برطرف کردن مشکلات اساسی استان کرمانشاه انجام خواهد داد، عنوان کرد: به‌طور قطع دولت با نقایص زیادی مواجه است و نیازمند نقد دلسوزانه و دوستانه از سوی مسئولان و مردم است.

روحانی افزود: دوستان، کارآفرینان و نقادان دولت باید برای دولت به مثابه یک آیینه تمام‌نما باشند تا دولت بتواند ضمن مشاهده نقاط ضعف و قوت بر مشکلات و نقایص خود آید.

وی ۳ مولفه سرمایه، فناوری و بازار را برای حل مشکلات اساسی استان از جمله بیکاری و اشتغال‌زایی ضروری دانست و اظهار کرد: سرمایه باید عمدتا از داخل جذب و تهیه شود و البته باید سرمایه‌گذاران ایرانی مقیم خارج از کشور را جذب نمود و در صدد جذب سرمایه‌گذاران خارجی نیز باشیم.

روحانی با اشاره به اینکه احداث مناطق آزاد تجاری در کشور هم نقاط مثبت و هم نقاط منفی در کشور دارد، گفت: اگر احداث منطقه آزاد تجاری سکویی برای صادرات کشور باشد، بسیار امر مثبتی است اما در صورتی که سکویی برای واردات کالاهای ساخته شده بی‌کیفیت باشد، نمی‌تواند امر مثبتی باشد.

روحانی با اشاره به اینکه ما نیازمند ثبات در صادرات و حفظ آن هستیم عنوان کرد: اگر در بازار صادرات حتی صادرات نفت ثبات داشته باشیم مشتری نیز وجود دارد و یکی از پایه‌های ایجاد اشتغال و رفع بیکاری فناوری است و چنانچه در این زمینه عقب بمانیم نه تنها نمی‌توانیم از فناوری خارج استفاده کنیم از فناوری‌ داخل نیز بی‌بهره می‌مانیم.

وی با بیان اینکه شرایط لازم برای فضای مناسب اقتصادی باید فراهم شود عنوان کرد: دولت تدبیر و امید فکر می‌کند از ابتدای فعالیت خود مسیرها را درست رفته و تحریم‌ها برای فعالیت اقتصادی و جذب سرمایه‌گذاران خارجی یک مانع می‌دانست.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه نه تنها تحریم هسته‌ای بلکه تمام تحریم‌ها باید برداشته شود گفت: ایستادن و تماشا کردن به نفع کشور نیست و چیزی که شرایط اقتصادی کشور را محدود می‌کرد مستند به تحریم شورای امنیت سازمان ملل بود.

روحانی افزود: برخی می‌خواهند از دولت تعریف نکنند اما با این شرایط  ضرورتی ندارد چشمان خود را ببندند و دولت در واقع تحریم سازمان ملل را برداشته و این روشن و واضح است.

وی با بیان اینکه تمام گره‌ها برای عملیاتی شدن ابعاد مختلف فعالیت‌ها یک روزه باز نمی‌شود تصریح کرد: ما تصور نمی‌کنیم که طرف خارجی درستکار است اما ما نیز دارای مشکلاتی هستیم که باید بدون ترس و با اراده برای رفع آنها گام برداریم.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه به خاطر ترس نابه‌جا می‌خواهند فاصله بگیرند افزود: ما به این افراد می‌گوییم اگر مشکلی دارید باید راه‌حل پیدا کنیم و هیچ مشکلی در دنیا بدون راه‌حل نیست.

روحانی فساد را مهم‌ترین معضل برای سرمایه‌گذاری و رونق اقتصادی دانست و درباره راه‌های مبارزه با آن گفت: به طور مثال در فیش‌های حقوقی که اخیراً مطرح شد آنچه که بود مورد توجه قرار گرفت اما تنها مربوط به دولت نبود و این مشکل مربوط به دولت، قوه قضائیه و نهادهای عمومی است که همه باید با آن برخورد کنیم.

وی یکی از دلایل مشکلات همچنین فیش‌های حقوق نجومی وضع قوانین دارای استثناهای نابه‌جا دانست و گفت: به طور مثال برای حقوق قوانینی را وضع می‌کنیم و برای آنها استثناهایی را در نظر می‌گیریم که بر اساس ضرورت نیست و این استثناهات به عنوان یکی از مشکلات باید برداشته شود.

رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه دولت بنا بر تأکید مقام معظم رهبری تصمیمات عامی را برای هر ۳ قوه اتخاذ می‌کند، عنوان کرد: شرایط به گونه‌ای است که می‌توان گام‌های اساسی را برداشت و در این راستا مردم نیز باید اراده کنند.

روحانی با اشاره به اینکه درون و برون دولت دستگاه‌های نظارتی برای نظارت بر فعالیت دولت وجود دارد، اظهار داشت: نهادهای خصوصی نیز دارای ساز و کار مخصوص به خود هستند و اگر شرایط جامعه سالم باشد و رقابت ایجاد شود خود این موضوع کنترل‌کننده است و شرایط را بهبود می‌بخشد.

وی با بیان اینکه در قانون اساسی به چهار بخش دولتی، خصوصی، تعاملی و نهادهای عمومی غیر دولتی اشاره شده است، گفت: هر کدام از بخش‌های دولتی، خصوصی و تعاملی دارای نهادهای نظارتی مخصوص به خود هستند اما بخش نهادهای عمومی غیر دولتی به عنوان یک موضوع عظیم‌الجثه دارای ابهام نظارتی هستند و برخی مشکلات نیز از این موضوع نشأت می‌گیرد که سبب بروز فساد می‌شود.

رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه نهادهای مرتبط با حمل و نقل مؤظف به کنترل شرایط برای جلوگیری از قاچاق کالا هستند، تصریح کرد: قاچاق کالا گام‌های مناسب دولت کاهش یافته و این برنامه‌ریزی سبب کاهش مصرف گازوئیل و به دنبال کاهش قاچاق این کالا شده است.

روحانی با بیان اینکه تجهیز گمرکات سبب کاهش قاچاق کالا می‌شود، گفت: با تجهیز گمرکات قاچاق کالاهایی که به عناوین مختلف وارد کشور می‌شوند کاهش می‌یابد و امید است دولت تدبیر و امید در مسیر توسعه اقتصادی و برای کمک به بخش خصوصی گام بردارد و بخش خصوصی نیز باید در شرایط مناسب کنونی فعال شود.

وی به مشارکت با ایرانیان خارج از کشور اشاره کرد و افزود: امروز شرایط مناسب و با ثباتی در کشور وجود دارد که با تلاش، قدرت و محیط مناسب سبب ایجاد کسب و کار و افزایش اشتغال می‌شود و رفع مسائل و مشکلات اقتصادی را در بر دارد.

در این نشست فعالان اقتصادی به بیان نقطه نظرات خود در زمینه توسعه استان ‌پرداختند و ظرفیت‌ها و توانمندی‌های استان در این راستا مورد بررسی قرار گرفت.

براساس این گزارش تکمیل راه‌آهن غرب کشور، طرحهای بزرگراهی، تسریع در عملیات اجرایی پالایشگاه آناهیتا، اعلام، تجهیز و تصویب طرحهای صنعتی گذشته، تکمیل سدهای استان و جلوگیری از حذف پروژهای موجود، آزادراه همدان ـ سنقر ـ کرمانشاه، طرح منطقه آزاد قصرشیرین در لایحه دولت، تجهیز منطقه ویژه اسلام‌آباد غرب، طرح منطقه ویژه اورامانات در لایحه دولت و ایجاد قطبهای گردشگری و پتروشیمی در استان کرمانشاه از طرحهای پیشنهادی در این سفر است.

کاروان تدبیر و امید از ۲۴ دی سال ۹۲ تاکنون به استانهای خوزستان، هرمزگان، سیستان و بلوچستان، ایلام، لرستان، چهارمحال و بختیاری، اردبیل، خراسان رضوی، زنجان، گلستان، خراسان جنوبی ، بوشهر، اصفهان، قم، گیلان ، فارس، آذربایجان شرقی، شهرستانهای استان تهران (شهریار، ملارد و قدس)، خراسان شمالی، کردستان، شهرستانهای استان تهران (اسلامشهر، رباط کریم و بهارستان)، همدان، مازندران، شهرستان ری (جنوب تهران)، یزد، سمنان، کرمان و آذربایجان‌غربی سفر داشتند.

انتهای پیام /منبع: تسنیم
مطالب مرتبط
اشتراک گذاری
اخبار خوزستان
اخبار ایران و جهان