کانال تلگرام عصر اهواز

کد خبر: 329540
تاریخ انتشار: یکشنبه ۲۷ تیر ۱۳۹۵ - ۰۵:۳۸

امتیاز خبر: از تعداد رای دهندگان

به گزارش مهر به نقل از روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز،  دکتر اسماعیل ایدنی با اشاره به بالا رفتن دمای هوا در خوزستان و گرم شدن هوای این استان اظهار داشت: یکی از بیماری‌های شایع در تابستان گرمازدگی است که به‌علت عدم تعادل ساختارهای تنظیماتی گرمای بدن به وجود می‌آید.

وی، افزایش گرمای بدن در هوای گرم را علت گرمازدگی عنوان کرد و افزود: یک نوع از گرمازدگی در افراد بیمار، افراد دارای سن بالا، افراد معلول  و افرادی که داروهای خاص مصرف می کنند، صورت می‌گیرد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز اضافه کرد: نوع دیگر گرمازدگی در افراد ورزشکار و کسانی که در معرض گرما حضور دارند رخ می‌دهد که این بیماری بیشتر به علت گرمای شدید هوا و تابش نور مستقیم خورشید به وجود می‌آید.

وی در ادامه، به برخی از علایم گرمازدگی اشاره کرد و گفت: تهوع، استفراغ، بی‌حالی، بالا رفتن درجه حرارت بدن، گرفتگی‌های عضلانی علائم هشدار دهنده‌ای هستند که نشان می‌دهد فرد در معرض گرمازدگی خطرناک قرار دارد.

ایدنی تصریح کرد: به‌ طور کلی برخی کارها وجود دارد که همه افراد باید برای جلوگیری از گرمازدگی رعایت کنند که یکی از آنها عدم استفاده از پوشش و لباس ضخیم در گرما است چراکه این پوشش‌ها مانع از تبخیر عرق و گرمای بدن می‌شود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز ادامه داد: افرادی که فعالیت‌های آنها در گرما بالا و نور خورشید است نیز باید به اندازه کافی مایعات مصرف کنند و همچنین باید در هوای گرم بیش از سه لیتر آب و دیگر مایعات مصرف شود.

این متخصص داخلی تاکید کرد: اگر کسی سابقه کار و فعالیت در هوای گرم را ندارد نباید به صورت ناگهانی در معرض گرما قرار گیرد و هر ۱۰ روز یک بار فعالیت فیزیکی در گرما را انجام دهد تا عادت کند.

وی یادآور شد: افراد در معرض گرما و گرمازده نباید از مایعات شیرین استفاده کنند زیرا این مایعات گرمازدگی را تشدید می‌کنند و برای فرد گرمازده مشکلات دیگری به وجود می‌آورند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز در پایان خاطرنشان کرد: افراد در فواصلی که در گرما حضور دارند باید هر چند ساعت یک بار استراحت کنند و یا در سایه و جای خنک بنشینند، اگر امکانات خنک کننده در محل کار آنها نیست می‌توانند از محل‌های عمومی برای خنک کردن خود استفاده کنند تا مشکلی برای آنها به وجود نیاید.منبع: مهر
مطالب مرتبط
اشتراک گذاری

کانال تلگرام عصر اهواز

اخبار خوزستان