کانال تلگرام عصر اهواز

کد خبر: 329493
تاریخ انتشار: یکشنبه ۲۷ تیر ۱۳۹۵ - ۰۳:۰۳

امتیاز خبر: از تعداد رای دهندگان

به گزارش مهر، کتاب «بهشت همین نزدیکی است» نوشته سعید دشت‌بزرگی جوان اهوازی است که با سرطان دست و پنجه نرم می کند. اما سرطان نتوانسته کوچکترین خللی در روحیه او به وجود آورد و عزم او همچنان برای مبارزه با سرطان جزم است.

کاوه جاسب فوق تخصص خون در خصوص این کتاب اظهار کرد: این کتاب ابتدا به صورت یک متن توسط یکی از دوستان برای من فرستاده شد تا آن را بخوانم که به علت مشغله کاری زیاد فرصتی برای خواندن آن نداشتم.

وی افزود: با خواندن کتاب متوجه شدم که چه کتاب پر محتوایی است و به طور عمیق به سرطان پرداخته و واقعا یک نویسنده حرفه ای آن را نوشته است.

جاسب بیان کرد: تمام رسالت کتاب تغییر نگرش است و نگاه مخاطب به سرطان با خواندن این کتاب عوض می شود زیرا بسیاری از مردم ابتلا به سرطان را مساوی با مرگ می پندارند.

وی ادامه ادامه داد: متاسفانه آموزش عمومی درباره سرطان در جامعه ضعیف است و رسانه ها هم آنطور که باید و شاید به آن نمی پردازند و اطلاع رسانی هم کم است.

معاون امور داوطلبان جمعیت هلال احمر خوزستان تاکید کرد: در حقیقت باید گفت که ابتلا به سرطان و مبارزه با آن یک نوع سیر و سلوک اجباری است و این درد، زیبایی هایی هم دارد.

به گزارش مهر، جمعه ۲۵ تیرماه از کتاب «بهشت؛ همین نزدیکی ست» به نویسندگی سعید دشت بزرگی و با پیشگفتار کاوه جاسب در تالار آفتاب اهواز رونمایی شد.

در بخشی از کتاب می خوانیم: «در تمامی شب‌هایی که در آلاچیق بیمارستان فیروزگر تنها بودم، در میان ضرب‌آهنگ باران‌هایی که دلم را از غم و اندوه، شکوه و گلایه می‌شست، چون حس ناب نفس عمیقی که پس از گریه‌ای طولانی دل را دوباره احیا می‌کند، در فضایی که طنین آهنگ ـ حکومت ‌نظامی شاهکار میکیس تئودور اکیس ـ پخش می‌شد، هوس نوشتن در دلم برانگیخته می‌شد؛ اما گاه با خود می‌اندیشیدم این سّری است میان من و خدا که می‌بایست در دلم محفوظ بماند؛ به همین سبب، هیچ‌گاه حتی به‌قدر نوشتن یک خط دست ‌به‌ قلم نبردم…»

به گزارش مهر، بحران آلودگی هوا در بیش از یک دهه گذشته در خوزستان، افزایش آمار ابتلا به سرطان را سبب شده و این در حالیست که راهکار حل معضل آلودگی هوا همچنان در ابهام است.

آمارها نشان می دهد که مراجعات جدید بیماران سرطانی بیمارستان شفا در سالهای ۷۵ تا ۹۱ حدود ۵۰۰ درصد افزایش داشته است. به طوری که تعداد بیماران جدید از ۲۲۳ نفر در سال ۷۵ به ۹۹۸ نفر در سال ۹۱ رسیده. این در حالیست که جمعیت خوزستان در این مدت حداکثر ۲۵ درصد رشد دارد. از سوی دیگر تعداد روزهایی که پدیده گرد و غبار در استان اتفاق افتاده نیز طی سال های ۸۰ تا ۹۱ (از زمان نصب دستگاه های سنجش آلودگی هوا) افزایش حدود ۸۰۰ درصدی آلودگی هوا را نشان می دهد. بنابراین در صورتی که آلودگی هوا به عنوان یک شاخص آلودگی محیط زیست (آب، هوا، غذا و…) در نظر گرفته شود، میان افزایش تعداد بیماران سرطانی و تعداد روزهای وقوع پدیده گرد و غبار می توان به یک ارتباط منطقی و مستقیم رسید.

سالانه بیش از پنج هزار و ۵۰۰ نفر در خوزستان به سرطان مبتلا می شوند بنابراین نیازبه توجه جدی در تشخیص و درمان این بیماری نیاز است. سالانه ۸۰ هزار مبتلا به سرطان جدید در کشور داریم. در خوزستان سرطان های شایع متفاوت از سایر استان ها بوده که سرطان معده و پستان فراوان تر از سایر سرطان ها است.

بیماران سرطانی یکی از آسیب های جدی است که جوامع ما را تهدید می کند. متاسفانه سرطان دومین عامل مرگ و میر جهانی بوده ولی در ایران به دلیل آمار تصادفات بالا بیماری سرطان عامل سوم مرگ و میر است.


 منبع: مهر
مطالب مرتبط
اشتراک گذاری

کانال تلگرام عصر اهواز

اخبار خوزستان