کد خبر: 329370
تاریخ انتشار: شنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۵ - ۱۴:۱۴

امتیاز خبر: از تعداد رای دهندگان

حبیب الله آصفی روز شنبه در حاشیه بازدید از مرکز توانبخشی معلولان ذهنی گنجویان به ایرنا گفت:طبق قانون ۳ درصد ظرفیت اشتغال دستگاههای دولتی مختص افراد معلول است ولی تاکنون این قانون به دلیل برخی کوتاهی ها محقق نشده است.
وی ضمن انتقاد از این امر گفت:بهزیستی و اداره کار ، رفاه و تامین اجتماعی باید از حق قانونی معلولان در زمینه اشتغال دفاع کنند.
آصفی پیگیری کردم حق اشتغال افراد معلول را غیرقابل گذشت و انصاف دانست و گفت: مدیران برخی شرکت های خصوصی نیز درخصوص اشتغال افراد معلول همکاری خود را اعلام کرده اند ولی از سوی دستگاه های متولی اشتغال افراد معلول پیگیری در این خصوص نشده است.
فرماندار ویژه شهرستان دزفول معلولان را قشر مظلوم و محروم جامعه دانست و گفت:در حال حاضر که شرکت فولاد دزفول مجوز استخدام ۲۰۰ نفر را صادر کرده است می توان از این ظرفیت برای اشتغال معلولان نیز استفاده کرد.
وی در خصوص فعالیت مرکز توانبخشی معلولان گنجویان دزفول نیز گفت:این مرکز توسط بخش خصوصی توانمند اداره می شود که فعالیت های مورد قبولی ارائه کرده است بطوری که جزو مراکز برتر استان خوزستان و کشوری شناخته شده است.
رئیس اداره بهزیستی دزفول نیز گفت:۱۲ مرکز تحت پوشش بهزیستی این شهرستان فعالیت دارند که با دارابودن ۴۱۰ پرسنل نگهداری ،رسیدگی و درمان این معلولان ذهنی را برعهده دارند.
فریدون عبدی با اشاره به اینکه از این تعداد مراکز ۶ مرکز شبانه روزی و ۶ مرکز روزانه می باشند افزود:در حال حاضر یک هزارو ۵۱۰ خانوار و پنجهزار معلول تحت پوشش بهزیستی دزفول هستند که هزینه های اشتغال،درمان،مواد غذایی و پوشاک و سایر هزینه های آنها را با کمک خیرین تامین می کند.
احمد علی عصاریان مدیر مرکز توانبخشی معلولان ذهنی گنجویان دزفول نیز گفت:این مرکز جهت نگهداری از کودکان معلول ذهنی و جسمی بالای ۱۵ سال راه اندازی شده و ۹۰ معلول جسمی و ذهنی خفیف تا شدید را تحت پوشش دارد.
وی افزود:بسیاری از این افراد معلول مجهول الهویه هستند که از نقاط دوردست استان به این مرکز منتقل شدند و فعالیت های باغبانی ،حرفه آموزی و ورزشی برای آنها در نظر گرفته شده است تا از زندگی نباتی خارج شوند و بتوانند انرژی خود را برای انجام کار مفید تخلیه کنند.
وی افزود:در این مرکز کلیه خدمات فیزیوتراپی و پزشکی و همچنین واکسیناسیون مننژیت و آنفولانزا انجام می شود و تاکنون هیچ گونه بیماری عفونی واگیرداری بین این افراد مشاهده نشده است.
عصاریان افزود:کلیه هزینه های مربوط به نگهداری این معلولان از سوی تعدادی از خیرین تامین می شود ولی باید از نظر عاطفی به این افراد رسیدگی شود.
در این بازدید مقرر شد راهکارهایی جهت خودکفایی معلولان و تقویت استعدادهای آنها از سوی مسوولان مربوطه ارائه شد و از ظرفیت موسسه های خیریه برای حل مشکل معلولان استفاده شود.
۷۲۷۸/۶۰۶۸منبع: ایرنا
مطالب مرتبط
اشتراک گذاری
اخبار خوزستان
اخبار ایران و جهان