کد خبر: 329367
تاریخ انتشار: شنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۵ - ۱۴:۱۲

امتیاز خبر: از تعداد رای دهندگان


با گذشت چندین ساعت از وقوع کودتا در ترکیه حقایق جدیدی از این کودتای ناکام فاش می شود که یکی از این حقایق مربوط به هویت یکی از فرماندهان کودتاچیان است.

به گزارش گروه بین الملل عصر اهواز به نقل از رسانه‌های خبری ترکیه، ژنرال «آکین اوزترک» فرمانده سابق نیروی هوایی ترکیه از جمله فرماندهان کودتا در این کشور است.

مسئولان ترکیه، اوزترک فرمانده سابق نیروی هوایی این کشور را به همدستی علیه دولت و نظام حاکم و فرماندهی کودتای ناکام که تا کنون به کشته شدن ۲۵۰ نفر و زخمی شده بیش از یک هزار نفر منجر شده است، متهم می کنند و به گفته این مسئولان وی روابط تنگاتنگی با فتح الله گولن طرح کودتا دارد.

بر اساس این گزارش، اوزترک در ماه آگوست گذشته خدمت خود در ارتش ترکیه را به پایان برد اما همچنان به عنوان عضو شورای عالی امنیت ملی این کشور باقی ماند و اخیرا مسئولان مصر به تلاش وی برای اجرای کودتا مظنون شدند به خصوص که وی روابط تنگاتنگی با گولن که مقیم آمریکاست، دارد.

ژنرال اوزترک یکی از دوستان رژیم صهیونیستی در ترکیه است و ما بین سال های ۱۹۹۶ – 1998 منصب وابسته نظامی در سفارت ترکیه در تل آویو را بر عهده داشته است.

وی پیش از این فرمانده نیروی دریایی ترکیه بوده و پیش از اجرای تمرینات مشترک اسرائیل، ترکیه و آمریکا در دریای مدیترانه با چندین مسئول صهیونیست دیدار کرده است.

بر اساس آخرین اخبار رسیده از ترکیه، پس از ناکامی طرح کودتا، دولت ترکیه پیگرد کودتاچیان را در دستور کار خود قرار داده است؛ تاکنون ۲۸۳۹ کودتاچی بازداشت و ۲۷۴۵ قاضی از کار برکنار شدند. تعداد کشته‌ها طی درگیری‌های رخ‌ داده در مجموع به ۲۶۵ تن افزایش یافت.

انتهای پیام/منبع: تسنیم
مطالب مرتبط
اشتراک گذاری
اخبار خوزستان
اخبار ایران و جهان