کد خبر: 329240
تاریخ انتشار: شنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۵ - ۰۶:۲۷

امتیاز خبر: از تعداد رای دهندگان

به گزارش عصر اهواز آیت الله عباس کعبی جمعه شب در همایش ویژه عوامل نظارتی شورای نگهبان به مناسبت ۲۶ تیرماه سالروز تشکیل شورای نگهبان در سالن ایثار دزفول ،شبکه نظارتی شورای نگهبان در کشور را پاسدار ارزش های اسلام و نظام اسلامی دانست و گفت: ۴۵۰هزار نیروی نظارتی در سطح کشور وجود دارد که این نیروهای مردمی و انقلابی مورد اتکای ۱۲ عضو شورای نگهبان در تصمیم گیری ها در خصوص بررسی صلاحیت افراد در انتخابات می باشند.
وی افزود: وظیفه شورای نگهبان صیانت و پاسداری از انقلاب اسلامی، جلوگیری از رخنه و نفوذ دشمن ، جلوگیری از فتنه در مسیر انقلاب اسلامی و پشتیبانی از ولایت فقیه است.
این عضو مجلس خبرگان نظارت بر فرآیند انتخابات از آغاز تا پایان و اعلام سلامت انتخابات را دومین وظیفه دفاتر نظارتی شورای نگهبان برشمرد و گفت:دفاتر نظارتی شورای نگهبان در این زمینه کارنامه موفقتی داشته اند.
آیت الله کعبی با تاکید بر اینکه باید آسیب های دفاتر نظارتی شورای نگهبان برطرف شود افزود: از جمله آسیب ها دفاتر نظارتی شورای نگهبان فعال بودن این دفاتر تنها در هنگام انتخابات است.
عضو مجلس خبرگان رهبری وظیفه شورای نگهبان را نظارت بر قانون گذاری و انتخابات برشمرد و اظهار کرد:قانون اساسی برای نظارت بر حسن اجرای قانون و تطبیق اجرای قانون با شرع و قانون اساسی سه راهکار شامل شکایت شهروندان به دیوان عدالت اداری، ورود دستگاه قضایی، بازرسی کل کشور ، دادستان همچنین بررسی از سوی مجلس شورای اسلامی، کمیسیون اصل ۹۰ مجلس و شورای تطبیق قوانین را پیش بینی کرده است.
وی ادامه داد: با وجود این ساز و کار قانون اساسی ،شاهد خلاف شرع و قانون برخی از قوانین در اجرا از سوی برخی دستگاه ها هستیم.
عضو حقوقدان شورای نگهبان قانون اساسی در دوره پنجم راه حل تطبیق اجرای قانون با شرع و قانون اساسی را ورود شورای نگهبان به این موضوع اعلام کرد و گفت: فقهای شورای نگهبان ذیل اصل ۴ قانون اساسی می توانند بر نقض شرع و قانون اساسی در اجرای قوانین نیز نظارت کنند.
آیت الله کعبی ادامه داد: شورای نگهبان تاکنون به نقض شرع و قانون در اجرا ورود نکرده و این به خاطر ممکن نبودن بررسی هزاران هزار پرونده خلاف شرع و قانون اساسی به تنهایی توسط ۶ عضو فقیه شورای نگهبان است.
وی بررسی این حجم از تخلف را نیازمند راه اندازی کمیته های معین نظارتی شورای نگهبان در استان ها دانست و گفت: باید در استان ها کمیته های معین شرعی و اخلاقی تشکیل شود که دفاتر نظارتی شورای نگهبان در استان ها بهترین گزینه برای رصد نحوه اجرای قوانین و تطبیق آنها با شرع و قانون هستند.
نماینده مردم خوزستان در مجلس خبرگان رهبری همچنین با ارائه تحلیلی از اوضاع سیاسی کشور گفت: عرصه جهاد کبیر جهاد و مقاومت در مقابل استکبار دشمنان اسلامی و مقاومت در جنگ نرم است.
آیت الله کعبی وجود جریانی در درون نظام با چهره طرفدار نظام و با رویکرد همسو با دشمنان نظام را مورد تاکید قرار داد و اظهار کرد: جریانی به اسم عقلانیت و با چهره طرفداری از انقلاب، کوتاه آمدن از آرمان های انقلاب و تسلیم شدن در مقابل کدخدا را در جامعه تبلیغ می کند که ایستادگی در مقابل این چنین جریانی مقاومت در راه آرمان های شهدا و انقلاب است.
عضو مجلس خبرگان رهبری اظهار کرد: تبیین و روشنگری، تربیت کادر شایسته، صالح و انقلابی، حفظ شعارهای انقلابی و ژرف نگری در آنها و همچنین تدوین تجربه های متراک انقلاب را چهار وظیفه عمده در جبهه جهاد اکبر فرهنگی است.
وی با تدوین چرایی تاکید مقام معظم رهبری بر انقلابی ماندن، انقلابی فکر کردن و انقلابی عمل کردن گفت: مساله روز انقلاب وجود ۲ جریان راست و چپ یا اصول گرا و اصلاح طلب در درون نظام نیست بلکه موضوع وجود جریان انقلابی در مقابل جریان غیرانقلابی در درون نظام است.
آیت الله کعبی تصریح کرد: جریان غیرانقلابی شامل جریان غربگرا، جریان نفع گرا و جریان عمل گرا (تکنوکرات) است که این جریان درون جبهه نظام بوده ، نظام و انقلاب را هم قبول دارند ولی به دنبال آرمان های انقلابی و اسلامی انقلاب نیست.
عضو مجلس خبرگان رهبری کشور با خطرناک توصیف کردن جریان غرب گرا اظهار کرد: جریان غربگرا خود را عقل گرا، علم گرا، تعامل گرا، صلح گرا، توسعه گرا و اخلاق مدار معرفی کرده و در پی ایدئولوژی زدایی از انقلاب است.
آیت الله کعبی با بیان اینکه جریان غربگرا با عقل گرا معرفی کردن خود در محاسبه و تحلیل دچار اشتباه شده گفت: این جریان دشمنی آمریکا را پنهان و آمریکا را قابل اعتماد می داند و جریان انقلابی را به واسطه غیرقابل اعتماد دانستن آمریکا احساسی معرفی می کند.
عضو مجلس خبرگان رهبری با تاکید بر اینکه جریان غرب گرا به نام تعامل گرایی در قامت وکیل مدافع غرب و آمریکا ظاهر می شود ادامه داد: این جریان خطرناک به نام صلح گرایی، خوش خیالی و اعتماد به غرب را در کشور ترویج می کند و به این بهانه نیروهای ارزشی را به جنگ طلبی متهم می کند.
آیت الله کعبی اظهار کرد: در برجام امتیازهای زیادی به غرب داده شد تا تهدید علیه کشور را کاهش دهند ولی نه تنها تهدیدها کم نشد بلکه کار به جایی رسیده که آل سعود نیز اقدام به تهدید ایران نموده و با منافقان برای ضربه زدن به جمهوری اسلامی ایران هم پیمان شده است.
وی تاکید کرد: نیروهای ارزشی باید نسبت به جریان غرب گرا در کشور احساس خطر کنند چرا که جریان غربگرا بزرگترین تهدید برای آرمان های نظام اسلامی است.
این مدرس حوزه و دانشگاه ضمن توصیه به هوشیار به جوانان و نیروهای ارزشی برای شناخت جریان غربگرا گفت: باید پایه های فکری و عقیدتی خود حول گفتمان ولایت و انقلاب اسلامی تقویت کنیم.
آیت الله کعبی با اشاره به راهبرد جمهوری اسلامی ایران نسبت به تهدیدها در منطقه ادامه داد: راهبرد جمهوری اسلامی ایران در منطقه صبر استراتژیک، پرهیز از وارد شدن در جنگ نیابتی و پاسخ کوبنده به هر نوع تهدید است.
بیش از هزار و ۵۰۰ نفر زیر نظر دفتر نظارتی شورای نگهبان شهرستان دزفول قبل، حین و بعد از انتخابات مشغول فعالیت هستند.
۶۰۶۸منبع: ایرنا
مطالب مرتبط
اشتراک گذاری
اخبار خوزستان
اخبار ایران و جهان