کد خبر: 329169
تاریخ انتشار: شنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۵ - ۰۱:۱۶

امتیاز خبر: از تعداد رای دهندگان

عضو هیئت علمی و مدرس دانشگاه آزاد اسلامی واحد ایلام با بیان اینکه به دلیل خرابی شناورها، شبانه به طور متوسط هر تانکر بین ۳ تا ۹ متر مکعب آب را هدر می‌دهد، گفت: این میزان پرت آب در طول روز در مجموع ۱۸۰ هزار متر مکعب است.

«احسان عبدلی» در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، اظهار کرد: برق مورد نیاز کولرهای گازی، برق قابل ملاحظه‌ای است که به طور متوسط ۱۰ آمپر در ساعت برای استفاده هر کولر گازی برق نیاز است که به تعبیری می‌توان گفت که حداقل ۲٫۲ کیلووات برق در ساعت برای کار کردن یک کولر گازی باید در نظر گرفته شود.

وی با بیان اینکه برای تحقق این مهم باید ۲ کیلووات پنل خورشیدی نصب شود تا جوابگوی نیاز برقی یک کولر گازی در یک واحد ساختمانی باشد، افزود: استفاده از پنل خورشیدی با ذخیره نور خورشید از ساعت ۹ صبح تا ۴ عصر می‌تواند ۸ ساعت بار را از شبکه برق شهری بکاهد.

این مدرس دانشگاه اضافه کرد: اگر دو کیلووات پنل خورشیدی روی پشت‌بام نصب شود در روز می‌تواند حداقل به اندازه ۱۰ تا ۱۲ کیلووات، شبکه را کمک کند که این رقم در ماه بین ۳۰۰ تا ۳۶۰ کیلووات از مصرف برق شبکه را می‌کاهد.

عبدلی با اشاره به اینکه کولر گازی بدون پنل خورشیدی مانند یک تابوت خالی است که مصرف برق بسیار بالایی دارد، عنوان کرد: استفاده خانوارها از کولرهای گازی به جای کولر آبی با توجه به هجوم گرد و غبار و ریز گردها و بروز بیماری‌های تنفسی در بین مردم، بدون استفاده از پنل‌های خورشیدی کار سختی است که باعث می‌شود تا شبکه برق بیشتری مصرف کرده و برای این کار باید آب بیشتری از سد خارج و توربین‌ها بیشتر بچرخند.

عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد ایلام با بیان اینکه در سنوات گذشته تفاهم‌نامه‌هایی بین مشترکین و ادارات برق برخی از استان‌ها برای استفاده مشترکین خانگی از پنل‌های خورشیدی منعقد شده است، تاکید کرد: نباید فراموش کرد که چند سالی است که آیتمی تحت عنوان «عوارض برق» به قبوض برق مصرفی خانوارها اضافه شده که با این وجود چرا اداره برق نباید پنل‌های خورشیدی در اختیار مشترکین قرار دهد.

وی گفت: نقشه راه وزارت نیرو در راستای تبدیل انرژی‌های فسیلی به انرژی‌های نو گم شده است.

این سازنده پنل‌های خورشیدی در ایلام با اشاره به اینکه ۴۰ هزار منبع خانگی آب در شهر ایلام وجود دارد، تصریح کرد: بسیاری از تانکرهای آب خانوارها در ایلام، دارای شناورهای خراب بوده که در شب به دلیل فشار آب بین ۳ تا ۹ متر مکعب آب از هر تانکر هدر می‌رود که به طور متوسط بین ۷۰ تا ۱۸۰ هزار متر مکعب آب در شب در ایلام پرت می‌شود.

عبدلی با تاکید بر اینکه معادل یک سوم آب پشت سد ایلام از طریق شناورهای خراب تانکرهای آب در ایلام در معرض تهدید است، تصریح کرد: فرسودگی شبکه آبرسانی نیز به دلایل فوق اضافه می‌شود که آن هم بخشی قابل توجهی از پرت آب در ایلام را به خود اختصاص داده است.

عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد ایلام عنوان کرد: خرابی ادوات آبی نیز به نوبه خود سهمی در هدر رفت آب در ایلام دارد که علاوه بر آنها فلش تانک‌ها نیز حجم قابل ملاحظه‌ای از آب را هدر می‌دهند و به تعبیر دیگر آنها را می‌توان جلادان همیشگی آب شرب دانست که در چند ثانیه ۱۰ لیتر آب شرب که مایه حیات است را به مایه ممات و فاضلاب تبدیل می‌کنند.

وی اظهار کرد: شیر مخلوط‌های قدیمی برای هم دما کردن آب گرم و سرد حداقل ۱۰ تا ۱۵ ثانیه باید آب جاری باشد که در هر بار دوش امکان آن می‌رود که تا پایان استحمام ۵ بار این قضیه رخ دهد.

عبدلی فرهنگ سازی در مصرف آب را همانند کاشت درخت گردو دانست و اضافه کرد: کاشت این درخت دیر ولی خوب و اثربخش جواب داده و نباید فراموش کرد که در راستای حرکت به سمت استفاده از انرژی‌های‌نو نمونه جدید هیبریدی پنل‌های خورشیدی نیز طراحی شده که شب هنگام و یا در فصول زمستان که باد شدت دارد می‌تواند به وسیله توربین‌های بادی، برق مضاعفی ذخیره کند که در جزیره کیش این مهم قابل اجراست.

این سازنده پنل‌های خورشیدی در ایلام با بیان اینکه استفاده از پنل‌های خورشیدی برای بخش‌های کشاورزی و عشایری نیز کاربرد خوبی دارد، افزود: استان‌های کرمان، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان، اصفهان و مازندران از محصولات تولیدی ما در ایلام به خوبی استقبال و استفاده کرده چرا که علاوه بر صرفه اقتصادی، کارایی فعالیت استفاده کنندگان از صفحات خورشیدی را نیز ارتقاء داده است.

وی به ساخت مخازن پنوماتیک اشاره و عنوان کرد: خوشبختانه توانسته‌ایم مخازن پنوماتیک را با همکاری پارک علم و فناوری استان ایلام که هیچ نیازی به برق و پمپ آب ندارد را طراحی و بسازیم که این مخازن در ساختمان‌ها و حتی واحدهای آپارتمانی نیز قابلیت نصب دارند.

عبدلی در تشریح کاربرد این مخازن گفت: این مخزن به گونه‌ای عمل می‌کند که هیچ کاهش فشار و یا قطعی ناگهانی آب را نخواهید داشت و همچنین تثبیت کننده فشار آب است که این مخازن می‌توانند جای تمام مخازن روباز را که عمدتا آلودگی داشته و با پرت آب همراه هستند را بگیرد.

انتهای پیاممطالب مرتبط
اشتراک گذاری
اخبار خوزستان