کانال تلگرام عصر اهواز

کد خبر: 328793
تاریخ انتشار: پنج شنبه ۲۴ تیر ۱۳۹۵ - ۱۰:۲۸

امتیاز خبر: از تعداد رای دهندگان


وزیر امور خارجه آمریکا طی اظهاراتی به مناسبت نخستین سالگرد برجام گفت که پس از چندین سال مذاکرات فشرده توافقی با ایران به منظور محدود کردن برنامه هسته ای ایران حاصل شد.

به گزارش گروه بین الملل عصر اهواز به نقل از روزنامه واشنگتن پست، "جان کری" وزیر امور خارجه آمریکا روز پنج شنبه در اولین سالگرد توافق هسته ای ایران ضمن استقبال از این توافق گفت این توافق تاکنون پیش بینی های ترسناک را رد کرده و به جای آن جهان را به مکانی امن تر تبدیل کرده است.

واشنگتن پست نوشت: کری همچنین در پاریس در شرایطی که برای گفتگو درباره هماهنگی حملات هوایی در سوریه با ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه عازم مسکو بود، گفت این توافق بر ارزش دیپلماسی تاکید دارد؛ موفقیتی که وی امیدوار است بتوان آن را تکرار کرد.

روزنامه وال استریت ژورنال نیز گزارش داد: جان کری اعلام کرد توافق هسته ای ایران انتظارات را برآورده کرده است.

کری تاکید کرد تاکنون ایران به سهم خود در این چانه زنی و تعهدات عمل کرده است.

پایگاه اینترنتی وزارت امور خارجه آمریکا هم نوشت، جان کری در اظهاراتی در هتل وستن پاریس درباره اولین سالگرد برجام گفت یک سال پیش در همین روز چین، روسیه، آلمان، فرانسه، انگلیس و آمریکا به عنوان گروه پنج به علاوه یک، موفق شدند پس از چندین سال مذاکرات فشرده توافقی با ایران به منظور محدود کردن برنامه هسته ای ایران حاصل کنند، طوریکه به جهان این تضمین را داد که ایران دنبال تسلیحات اتمی نمی رود. از آن لحظه به بعد، نوزده هزار سانتریفوژ ایران تحت نظارت آژانس قرار گرفت و بخشی از آن به انبار منتقل شد. هسته راکتور پولوتونیوم اراک ، به طور کامل برداشته و از بین برده شد. نود و هشت درصد از ذخایری اورانیوم غنی شده ایران از آن کشور به بیرون منتقل شد و نظارت هر روزه بر محدودیت سیصد کیلوگرمی (اورانیوم غنی شده ) وجود دارد. این محدودیت امروز درباره غنی سازی در حد سه ممیز شصت و هفت صدم درصد وجود دارد و ما فرایندی را برای تبادل اطلاعات و گفتگو داریم که توانایی قابل توجهی را برای ما ایجاد می کند تا بتوانیم نظارت موثری داشته باشیم تا اگر هر زمان اشکالی و ابهامی وجود داشته باشد، بتوانیم به آنها رسیدگی کنیم.

وی اضافه کرد: بنابراین تا به امروز، یعنی یک سال پس از برجام ، طرحی که بسیاری می گفتند فایده ای ندارد ، برنامه ای که مردم می گفتند مطلقا محکوم به این است که شاهد فریبکاری و نقض شدن باشد و وضعیت را خطرناکتر خواهد کرد، در واقع این برنامه جهان را امن تر کرد و انتظاراتی را که از آن می رفت، برآورده کرد و تا کنون این امکان را داده است که بتوانیم برنامه هسته ای صلح آمیزی را با ایرانی که به تعهدات و وظایف خود در قبال این توافقنامه عمل می کند، ایجاد کنیم. این مسئله بسیار مهم است. چندین نکته است که فکر می کنم در این رابطه اهمیت دارد. اول اینکه جهان امروز امن تر شده است زیرا جنگ و مناقشات در منطقه دیگر بر اساس رویارویی احتمالی هسته ای یا انفجار هسته ای محاسبه نمی شود، زیرا ما این توان را داریم که بتوانیم برخی از مسائل را حل کنیم که نمونه آنها درباره ملوانان آمریکا بود که به اشتباه وارد آبهای ایران شدند و در عرض بیست و چهار ساعت توانستیم آنها را آزاد کنیم. این اتفاق پیش از توافقنامه هسته ای ممکن نبود. همچنین به نظر من این توافقنامه ارزش خود دیپلماسی را برجسته کرد. به همین علت ما همچنان سعی می کنیم ابتدا و قبل از آنکه تصمیم به جنگ بگیریم، ببینیم آیا می توانیم این گونه مشکلات را (با گفتگو) حل کنیم.

وزیر خارجه آمریکا افزود: حرف آخرم اینکه همیشه مسائل و مشکلاتی وجود دارد. هیچ کسی وانمود نمی کند که برخی از این چالشهایی که ما با ایران داریم، به نوعی از بین رفته است و دیگر وجود ندارد. این برنامه درباره مسیر هسته ای و درباره برنامه ای هسته ای بود. این برنامه درباره مسائل دیگری نبود که در روابط شماری از کشورهای منطقه و آمریکا وجود دارد. بنابراین ما همچنان روی این مسائل چه در سوریه یا یمن یا روی تروریسم، تمرکز داریم. مسائل جدی دیگری هم وجود دارد و ما همچنان روی آن مسائل تمرکز کرده ایم. اما باور ما این است که دری که در نتیجه این گفتگوها باز شد، فرصتی را به ما می دهد که بتوانیم دقیقا همین کار را بکنیم. بالاخره اینکه لازم است همچنان به کار روی این مسئله ادامه دهیم و همین کار را خواهیم کرد و ما نماینده ویژه ای را منصوب کرده ایم که کار هر روز این سرپرستی گروهی است که اطمینان حاصل کنند این توافقنامه همچنان عمل می شود و ما همچنان می توانیم هر مشکلی و سوالی را حل کنیم و اینکه ما از این مسئله به عنوان الگویی استفاده می کنیم ، یعنی اینکه شما می توانید کاری را انجام دهید اگر منافع و ارزشها را به شکلی به یکدیگر پیوند دهید که بتواند نیازهای مجموعه گسترده تری از کشورها و افراد را تامین کند. بنابراین ما همچنان به کار روی آن ادامه می دهیم.

کری ادامه داد: همیشه احتمال مشکل (در اجرای برجام) وجود دارد. این احتمال است که درباره یک بخش یا بخش دیگری ابهام ایجاد شود. اما اساسا ، فکر می کنم جهان می تواند به این واقعیت افتخار کند که این مذاکرات چند جانبه و پیچیده نتیجه ای را حاصل کرده است که منطقه را باثبات تر و خود جهان را از نظر تکثیر هسته ای امن تر می کند.

خبرنگاری پرسید آیا می توانید درباره طرح فاش شده سوریه توضیح دهید؟
جان کری گفت اکنون نمی توانم. وقتی به مسکو بروم ، صحبت خواهم کرد. من امشب در مسکو با رئیس جمهور پوتین دیدار خواهم کرد. ما وقت زیادی داریم تا درباره این مسئله صحبت کنیم. من خواهم گفت که اکنون در چه شرایطی هستیم.

انتهای پیام/.منبع: تسنیم
مطالب مرتبط
اشتراک گذاری

کانال تلگرام عصر اهواز

اخبار خوزستان