کد خبر: 328697
تاریخ انتشار: پنج شنبه ۲۴ تیر ۱۳۹۵ - ۰۳:۰۸

امتیاز خبر: از تعداد رای دهندگان

بنت جبیل یکی از کانون‌های اصلی شکست رژیم صهیونیستی در جنگ ۳۳ روزه بود، اسرائیل تلاش زیادی کرد تا برای یک ساعت هم که شده پرچم خود را بر فراز محل سخنرانی مشهور سید حسن نصرالله در این شهر برافراشته کند، اما با ۳۵ کشته در این مأموریت ناکام ماند.

به گزارش گروه بین‌الملل عصر اهواز، روستای مرزی بنت جبیل واقع در مرز لبنان و فلسطین اشغالی در طول جنگ ۳۳ روزه به یکی از نمادهای مقاومت و کانون‌های شکست رژیم صهیونیستی تبدیل شد و تلاش اسرائیل برای اشغال این منطقه خسارت‌های زیادی را بر دوش این رژیم گذاشت. روزنامه الاخبار لبنان در این رابطه در مقاله‌ای نوشته است: در جنگ جولای اسرائیلی‌ها تلاش کردند به ورزشگاه شهر که سید حسن نصرالله دبیرکل حزب‌الله لبنان سخنرانی مشهور خود را در آن انجام داد و تأکید کرد که "اسرائیل از خانه عنکبوت هم سست‌تر است"، دست پیدا کنند. اما آنها در تحقق خواسته خود ناموفق بودند. نزدیک‌ترین منطقه به ورزشگاه که آنها موفق به دستیابی و اشغال آن شدند، در یک کیلومتری ورزشگاه مذکور بود و بلافاصله بعد از اینکه پرچم رژیم صهیونیستی بر فراز یکی از منازل این منطقه برافراشته کردند، با گلوله توپ هدف قرار گرفتند. شهید خالد بزی (قاسم) فرمانده عملیات بنت جبیل بود و شکست رژیم صهیونیستی در این معرکه را مدیریت می کرد.

الاخبار می افزاید: تشریح نمادهای جنگ جولای در یک یا دو روایت ممکن نیست، همواره در سال‌های گذشته مطالب تازه‌ای در این رابطه منتشر شده است، مطالبی که گاهاً خنده دار و در برخی موارد دردناک بوده است، اما در هر حال افتخار و عظمت را در تاریخ کشور و مقاومت رقم زد.

عامل شهادت‌طلب لبنانی که در سال ۱۹۹۵ خود را در مسیر یک کاروان صهیونیستی در ورودی مرکز موسوم به ۱۷ در منطقه صف الهوا منفجر کرد ، از میدان صلاح غندور وارد این شهر شد. در این منطقه ساختمان فرماندهی عملیات تیپ غربی و ساختمان مدیریت شهری و ساختمان فرماندهی اطلاعات وابسته به ارتش رژیم صهیونیستی قرار داشت. از آن زمان تاکنون شهر بنت جبیل به گربه سیاه صهیونیست‌ها تبدیل شده است. بعد از آزادسازی لبنان در سال ۲۰۰۰ سیدحسن نصرالله دبیرکل حزب‌الله لبنان در ورزشگاه این شهر سخنرانی مشهور خود را انجام داد و تأکید کرد که: "اسرائیل از خانه عنکبوت هم سست ‌تر است. "

از هفته دوم جنگ ۳۳ روزه، عملیات زمینی رژیم صهیونیستی با اعزام ۳۰ هزار نیروی نظامی به مرز لبنان و فلسطین آغاز شد، ولی چند روز طول کشید تا مهم‌ترین یگان رزمی اسرائیل یعنی تیپ ویژه "گولانی" دیواره میانی مرز لبنان را بشکافد و وارد لبنان شود، همه کارشناسان و تحلیلگران جنگی اذعان دارند که سخت‌ترین نبردها میان کماندوهای اسرائیلی و چریک‌های مقاومت اسلامی، در بنت جبیل" اتفاق افتاد.

طبق اعتراف رژیم صهیونیستی، ۳۵ تن از نیروهای اسرائیلی در معرکه بنت جبیل به هلاکت رسیده و ۲۰ تانک منهدم شد. یکی از فرماندهان ارتش رژیم اسرائیل می‌گوید: ما عملیات زمینی را از روستای مارون الرأس در نقطه مرزی آغاز کردیم و پس از اشغال این روستا، به سمت بنت جبیل حرکت کردیم اما بعدها فهمیدیم که مارون الرأس برای ما تنها یک تله بود و عناصر حزب‌الله در قتلگاه بنت جبیل انتظار ما را می‌کشیدند و طولی نکشید که در مثلث "عیناتا – بنت جبیل – مارون الرأس" گرفتار شدیم.

فرمانده حزب الله در بنت جبیل که بود؟

در ژولای سال ۲۰۰۶ یکی از اهداف اسرائیل از حمله نظامی ، اشغال شهر بن جبیل و بالا بردن پرچم رژیم صهیونیستی در داخل ورزشگاه بود. برای جلوگیری از این هدف درگیری‌های سختی در این شهر صورت گرفت.

کسانی که از این جنگ نجات پیدا کردند، خاطرات آن زمان را فراموش نخواهند کرد، هیچ کس خاطرات آن دوره به ویژه قهرمانی‌های شهید خالد البزی را فراموش نمی کنند، او وزنه بزرگی در این درگیری ها بود. شهید بزی دوست داشت بعد از آزاد سازی لبنان در سال ۲۰۰۰ نزدیک روستای خود باشد، با این وجود هیچ کس از مأموریت وی خبر نداشت. وی در این منطقه زندگی نمی کرد، بلکه به همراه خانواده خود دائما در تردد بود، اسرائیلی ها او را جزو لیست های اصلی ترور خود قرار داده اند، بویژه که وی یکی از فرماندهان میدانی عملیات اسارت نظامیان اسرائیلی بود و در گذشته نیز در بسیاری از مأموریت‌های مهم شرکت کرده بود. 

وی قبل از عملیات خله ورده در ۱۲ جولای ۲۰۰۶ به سمت فرودگاه رفت تا مادر خود را که از کانادا بر می‌گشت، به منزل برساند. او زیاد نتوانست کنار مادرش بنشیند، او را سریعاً به منزل رساند و برای اجرای عملیات آماده شد. او و برادرانش موفق شدند دو نظامی اسرائیل را به اسارت بگیرند و بعد از اینکه این مأموریت، با موفقیت به انجام رسید با یکی از مقامات حزب‌الله تماس گرفت تا این پیام را برساند: به دوست ما بگو که امانت پیش توست. معلوم نبود این پیام برای سیدحسن نصرالله ارسال می‌شد یا حاج عماد، اما در عین حال پیام به مقصد رسید. وی در آن زمان مأموریت خود را انجام داد و از عیتا الشعب به بنت جبیل بازگشت تا در کنار مادرش باشد، اما فردای آن روز زمان موعود فرا رسید.

تصمیم بر این بود که وی در داخل شهر باقی بماند، با مادرش خداحافظی کرد، سلاحش را برداشت تا مدیریت عملیات جنگی را از داخل یکی از منازل قدیمی شهر دنبال کند ، این در حالی بود که جنگنده‌های رژیم صهیونیستی در اولین روزهای جنگ مراکز شناخته شده حزب‌الله لبنان را هدف موشک باران قرار دادند. گال هرچ فرمانده تیپ ۹۱ و فرمانده منطقه شمالی رژیم صهیونیستی برای اولین بار بعد از حملات هوایی و توپ‌خانه‌ای که در شب ۱۳ جولای آغاز شده بود، مدعی شدند که بنت جبیل سقوط کرده است. فرماندهی نظامی مقاومت از حاج قاسم خواست که شهر را ترک کند، اما وی این خواسته را رد کرد و گفت که در آنجا باقی می‌ماند. مدتی بعد با معاونان وی تماس گرفته شد تا او را قانع به خروج از شهر کنند، اما آنها نیز شکست خوردند. وی اشغالگری اسرائیل در بیت جبیل را خط قرمز خود می‌دانست. تقریباً در نیمه‌های جنگ پس از اینکه نیروهای مقاومت شرایط خروج غیر نظامیان ارشد را مهیا کردند، بیشتر بخش‌های شهر نظامی شد. اهالی شهر غذا و آب برای استفاده مبارزان باقی گذاشته بودند.

مراحل سه گانه تجاوز صهیونیست‌ها به بنت جبیل

بنت جبیل در طول جنگ، طی سه مرحله مورد حملات و بمباران وحشیانه ارتش اسرائیل قرار گرفت، مرحله اول از ۱۳ جولای تا ۲۴ همین ماه طول کشید. طی این مرحله، بدون آن که حمله زمینی صورت گیرد، شهر مرتباً بمباران می‌شد، حمله زمینی در ۲۴ جولای با پیشروی یک گردان پیاده ارتش اسرائیل آغاز شد که مورد حمایت یگان زرهی و تانک بود. در همان ابتدای درگیری‌ها، دو سرباز اسرائیلی کشته و چند تن دیگر مجروح شدند و اهالی بنت‌جلیل شاهد بودند که نیروهای اسرائیلی در حالی که می‌گریستند، جنازه‌ها و مجروحان را به عقب می‌کشیدند.

مرحله دوم عملیات از بیست وچهارم تا بیست ونهم جولای (نهم مرداد) ادامه یافت، دشمن در این مدت تلاش کرد که از طریق تپه مارون و شهرک عیناتا و تپه مسعود، بنت جبیل را اشغال کند،  اما طولی نکشید که در کمین نیروهای مقاومت افتاد و نبرد تن به تن آغاز شد. در این معرکه ، هشت تن از کماندوهای اسرائیلی کشته و ۳۱ نفر مجروح شده و نظامیان این رژیم در نهایت مجبور به عقب‌نشینی شدند. رژیم اسرائیل بار دیگر از تپه مسعود نیز به بنت جبیل حمله کرد اما این حمله نیز ناکام ماند و سربازان اسرائیلی، در خانه‌های اطراف تپه مسعود سنگر گرفتند ، ولی با پاتک روز بعد حزب‌الله ناچار به عقب‌نشینی شدند. سرانجام در ۲۹ جولای، اسرائیل مجبور به ترک بنت‌جبیل شد. یکی از سربازانی که از این معرکه جان سالم به در برد، گفته است: احساس می‌کردیم درختان زیتون به ما شلیک می‌کنند و در هر گوشه، کمینی هولناک نهاده شده بود.

مرحله سوم، از بیست ونهم تا هشتم ماه آگوست (هجدهم مرداد) طول کشید. در این مرحله بود که بنت جبیل به شکل انتقام‌جویانه‌ای هدف بمباران رژیم صهیونیستی قرار گرفت و ویران شد. آخرین مرحله هجوم اسرائیل به بنت‌جبیل زمانی بود که با بمباران سنگین منطقه، نیروهای اسرائیلی تصور کردند که هیچ موجود زنده‌ای در بنت‌جبیل باقی نمانده است؛ لذا از منطقه "صف الهوا" شروع به پیشروی کردند. روز نهم آگوست (نوزدهم مرداد) ارتش اسرائیل با بهره گیری از تعداد زیادی نیرو که به گفته شاهدان، تا ۲۰۰ نفر می‌رسید، تلاش کرد یک بار دیگر از مدخل شمالی عیناتا به سمت بنت جبیل پیشروی کند اما به محض اینکه نیروها به منطقه‌ای که نظامیان (اسرائیلی) آن را قتلگاه نامیدند، وارد شدند جایی که هیچ پناهگاهی برای آنها در مقابل گلوله‌های رزمندگان مقاومت نبود، از همه طرف هدف آتش قرار گرفتند.

در صبح روز ۱۷ جولای عملیات زمینی صهیونیست‌ها در نزدیکی مارون الرأس آغاز شد. این عملیات را یگان ماگلان واحد نیروهای ویژه آغاز کرده بود. درگیری ها در ساعت ۸ و سی دقیقه تا ۹ صبح به اوج خود رسید. حاج خالد نیروهای حزب الله را از طریق دستگاه ارتباطی در مارون مدیریت می‌کند. وی در ادامه نیروهایی را برای پشتیبانی از عناصر مستقر در این منطقه اعزام کرد. تنها ۲۵ جوان در برابر یک گردان کامل ایستادگی کردند.

وی همچنین با جواد عیتا (شهید محمد دمشق) تماس گرفت و به او اجازه عملیات داد. آنها ارزیابی‌های میدانی را انجام داده بودند. وی به همراه دو جوان به نام‌های سامر نجم و محمد عسیلی به ساختمانی که ۱۵ اسرائیلی در آن مستقر بودند، حمله کردند. آنها ساختمان را آتش کشیدند ولی همگی در این عملیات به شهادت رسیدند.

با این وجود دان حالوتص نیروهای خود را در این منطقه تقویت کرد و خودروهای زرهی به علاوه تانک‌ها و یگانی از نیروهای ویژه ایگوز از تیپ گولانی و یگان مهندسی و یگان چتربازان را به منطقه فرستاد. ویژه ترین نظامیان رژیم صهیونیستی در برابر عناصر مقاومت قرار گرفتند.

پیشروی صهیونیست‌ها به سمت بنت جبیل از طرف مارون بود. این پیشروی در دو خط انجام شد، مسیر اصلی خودرویی و پیاده مارون و مسیر کوهستان کحیل. درگیری‌های اولیه در مربعی آغاز شد که الان با نام مربع آزاد سازی مشهور شده است. این مربع شامل مناطق عیناتاـ بنت جبیل ـ عیترون و مارون بود.

نظامیان صهیونیست به علت تیراندازی‌های نیروهای مقاومت با سلاح‌های سبک و نیمه سنگین در پیش روی شکست خوردند، آنها در ادامه سعی کردند از مسیر بلندی‌های مسعود (گراند پالاس) نیروهای حزب‌الله را دور بزنند و شهر را محاصره کنند. اما حاج قاسم از تعدادی از نیروهای ویژه مقاومت که در داخل شهر بودند، خواست عملیات ویژه‌ای را در طول جنگ انجام دهند، عملیاتی نظیر اسارت نظامیان دشمن یا نصب کمین یا انجام حملات سریع.

بزرگ‌ترین ضربه به صهیونیست‌ها در منطقه گراند پالاس وارد شد. اسرائیل تصمیم به تخریب کامل شهر گرفته بود، در ساعت هشت شب موشک باران گسترده‌ای از زمینه‌ها با آغاز شد و شهر کاملا ویران شد. ۸۰% ساختمان‌های شهر با خاک یکسان شد. حاج‌قاسم در یکی از این ساختمان‌ها بود. وی در روز ۲۸ جولای و در شدیدترین حملات موشکی بر ضد این شهر به همراه تعدادی از رفقایش با نام‌های سیّد محمد أبو طعام وکفاح شراره در داخل اتاق عملیات به شهادت رسیدند. نیروهای مقاومت سعی کردند در طول جنگ پیکرهای آنها را پیدا کرده و از منطقه خارج کنند ، اما موفق نشدند. نهایتاً چند روز پس از پایان جنگ پیکر پاک این شهدا از زیر آوارها خارج شد.

روزنامه صهیونیستی اسرائیل الیوم نیز در گزارشی از جنگ دوم لبنان ، تعدادی از اسناد نظامی اسرائیلی‌ها را رو کرده و اعلام کرد که جنگ بنت جبیل یکی از سخت‌ترین درگیری‌های موجود در جنگ ۳۳ روزه بود. این گزارش تأکید دارد که بسیاری از حوادث این درگیری‌ها همچنان در خاطره جمعی اسرائیلی‌ها باقی خواهد ماند.

در آستانه دهمین سالروز تجاوز رژیم صهیونیستی به لبنان در سال ۲۰۰۰۶ آرشیو رژیم اسرائیل برای اولین بار تصاویر جدید و موارد ضبط شده ای از تماس های نیروهای اسرائیلی را منتشر کرده که در آن از میزان تلفات و جراحت ها سوال می کنند. این در حالی بود که در عملیات انجام شده در آن زمان ۸ نظامی اسرائیلی از نیروهای یگان ۵۱ از جمله روعی کلاین فرمانده نیروها به هلاکت رسید.

این روزنامه صهیونیستی همچنین ازعملیات ناکام نیروهای ویژه و چترباز ارتش صهیونیستی برای محاصره شهر بنت جبیل ، حمله هوائی اشتباهی خلبانان صهیونیست علیه نیروهای خودی بجای رزمندگان حزب الله پرده برداشته و نوشته است که در این حمله اشتباه ۱۴ نظامی صهیونیست کشته شده اند.

اسرائیل الیوم همچنین شیوه نابودی دو دستگاه تانک تیپ ۴۰۱ هنگام تلاش ارتش صهیونیستی برای نجات نظامیان صهیونیست گرفتار در کمین نیروهای مقاومت را تشریح کرده و نوشته است یکی از تانک ها با موشک هدف قرار گرفت و تانک دوم هم با انفجار مین کاشته شده در مسیر آن به آتش کشیده شد.

براساس این گزارش بامداد روز ۲۵ جولای شدیدترین درگیری‌ها در این محور آغاز شد. تیپ گولانی دستور پیشروی در بنت جبیل را دریافت کرده بود. فرمانده یگان نیروهای خود را به دو بخش تقسیم کرد. بخش اول پیشروی خود به سمت مرکز شهر را ادامه ‌دادند و بخش دوم به فرماندهی روعی کلاین به سمت شمال غرب حرکت کردند. در جریان این پیشروی بود که نیروهای حزب‌الله که در منازل مجاور کمین کرده بودند، با نیروهای رژیم صهیونیستی وارد درگیری شدند.

ارتش رژیم صهیونیستی تلاش زیادی کرد تا حداقل بتواند پرچم خود را بر فراز محل سخنرانی تاریخی سید حسن نصرالله در سال ۲۰۰۰ میلادی در ورزشگاه بنت جبیل برافراشته کند، اما موفق به این کار هم نشد. نسبت رزمندگان حزب‌الله در بنت جبیل در برابر نیروهای اسرائیلی، ۵ تا ۱۰ درصد بود. تعداد شهدا ۱۸ تن از اهالی بنت جبیل و ۱۴ تن از رزمندگان حزب‌الله بود که دو تن از آنها، از فرماندهان برجسته مقاومت بودند. این در حالی است که بر اساس اعترافات اسرائیلی‌ها، در نبردهای بنت جبیل حدود ۳۵ نظامی صهیونیستی به هلاکت رسیدند و حدود ۲۰ دستگاه تانک آنها نیز منهدم شد.

انتهای پیام/منبع: تسنیم
مطالب مرتبط
اشتراک گذاری
اخبار خوزستان
اخبار ایران و جهان