کد خبر: 328632
تاریخ انتشار: چهارشنبه ۲۳ تیر ۱۳۹۵ - ۱۵:۵۰

امتیاز خبر: از تعداد رای دهندگان

به گزارش عصر اهواز امید حاجتی چهارشنبه در نشست شورای برنامه ریزی و توسعه استان که در سالن جلسات استاندار برگزار شد اظهار کرد: اعتبار تملک دارایی استان بدون احتساب اعتبارات ملی است که استان در تعیین آن نقشی ندارد.
وی افزود: متوسط اعتبار استان های کشور در بخش تملک دارایی ۳۸٫۵ درصد رشد داشته و به این ترتیب اعتبارات استانی ما در این بخش بیش از متوسط کشوری افزایش دارد.
حاجتی دستور کار این نشست را توزیع اعتبارات تملک دارایی های استان عنوان کرد و گفت: ۶هزار میلیارد ریال از آن بر اساس مدل توزیع اعتباری که در این جلسه به تصویب رسیده توزیع می شود.
وی افزود: بر این اساس یک هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال از این اعتبارات به تکمیل۴۰۰ طرح نیمه تمامی که بیش از ۸۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارند اختصاص می یابد.
حاجتی اضافه کرد: مابقی اعتبارات بر اساس مدل توزیع عادلانه و با در نظر گرفتن ۸۰۰ شاخص بین شهرستان ها توزیع خواهد شد که در این مدل شهرستان هایی که مشکلات و عقب ماندگی های بیشتری داشته باشند از اعتبارات بیشتری بهره مند می شوند.
وی تاکید کرد: بر اساس این مدل مبنای توزیع اعتبارات به گونه ای است که امکان لابی گری و چانه زنی برای اختصاص اعتبار بیشتر را غیرممکن کرده است.
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی خوزستان خاطرنشان کرد: در توزیع اعتبارات امسال از شهرستان هایی که نرخ بیکاری بیشتری دارند بر اساس مزیت آنها حمایت ویژه ای در قالب اجرای طرح های شهرک صنعتی یا کشاورزی و یا سایر طرح ها می شود.
وی متوسط نرخ بیکاری در سال ۱۳۹۰ را ۲۵ درصد عنوان کرد و افزود: در همین سال نرخ بیکاری در مسجدسلیمان ۴۳ درصد، اهواز ۲۶ درصد، آبادان ۲۷ درصد، خرمشهر ۳۰ درصد، اندیکا ۳۰ درصد، اندیمشک ۳۴ درصد، کارون ۳۴ درصد، شادگان ۳۶ درصد، دشت آزادگان ۳۶ درصد و باوی ۳۷ درصد است.

*تامین حقوق همه کارکنان
حاجتی همچنین با بیان اینکه اعتبارات هزینه ای استان ۱۸ درصد و مشابه متوسط کشوری افزایش داشته است گفت: چهار هزار میلیارد ریال اعتبار هزینه ای در این جلسه توزیع شد.
وی تاکید کرد: اعتبار مورد نیاز برای پرداخت حقوق، عیدی، افزایش سنواتی کارکنان، حقوق مهندسان ناظر کشاورزی و استخدام های جدید در سال جاری کاملا تامین شده و از این بابت مشکلی نخواهیم داشت.
حاجتی افزود: امسال سرانه هر کدام از کارکنان ۱۵ درصد به نسبت پارسال رشد داشته و مبلغ دو میلیون و ۳۰۰ هزار ریال (هر نفر در ماه) در نظر گرفته شده است.
وی تصریح کرد: امسال برای بازنشستگی کارکنان، ردیفی پیش بینی نشده است و به نظر می آید که دولت حق بازنشستگی را با تاخیر یک ساله در نظر گرفته است.
حاجتی در ادامه با اشاره به ردیف های متفرقه اعتباری استان افزود: بر اساس برنامه توسعه پایدار استان در بودجه امسال یک هزار میلیارد ریال باید به استان اختصاص یابد همچنین یک هزار میلیارد ریال برای احیای رودخانه کارون و ۵۰۰ میلیارد ریال برای خروج مغروقه ها از رودخانه اروند در نظر گرفته شده است.
وی با بیان اینکه ۶۰ تا ۷۰ درصد اعتبارات پارسال محقق شده است تصریح کرد: با توجه به محدودیت منابع اعتباری هیچکدام از دستگاه های اجرایی از اعتبارات پارسال خود رضایت ندارند بنابراین امسال با توجه به ملاحظات دستگاه ها منابع را به صورتی مدیریت می کنیم که فقر به صورت یکسان توزیع شود.

*رشد ۲۱ درصدی درآمد خوزستان
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی خوزستان با بیان اینکه خوزستان از نظر تولید ناخالص ملی دومین استان کشور است افزود: رشد درآمدهای خوزستان پارسال از متوسط کشور بیشتر بوده است به طوری که درآمدهای خوزستان از نظر استانی ۲۱ درصد و از نظر ملی ۱۴ درصد رشد داشته این در حالی است که متوسط درآمدها در کشور از نظر استانی ۱۷ درصد و از نظر ملی ۱۲ درصد بوده است.
وی گفت: درآمدهای مالیاتی ۹۰ درصد از کل درآمدهای استان را شامل می شود بنابراین در شرایط رکود نباید سیاست های مالیاتی به صورتی باشد که فعالیت های اقتصادی بخش خصوصی را مختل کند، بر همین اساس در کارگروه درآمد استان مصوبه ای داشتیم که بخشی از درآمدهای مصوب با مبلغ ۱۲ هزار میلیارد را از طریق برداشت از حساب ملی نفت انجام دادیم که که هشت هزار میلیارد ریال را به حساب مالیات های استان گذاشتیم.
حاجتی با بیان اینکه ۱۳ درصد از درآمدهای استان از محل ارزش افزوده مربوط به بخش صنعت است اظهار کرد: ۱۳۱ کارگاه صنعتی (با نیروی کار بالا) ۸۲ درصد ارزش افزوده را پرداخت می کنند بنابراین در نظر داریم از این کارگاه ها، حمایت ویژه ای داشته باشیم.

*آغاز طرح کاداستر
این مقام مسئول اظهار کرد: در خوزستان سه هزار و ۵۰۰ طرح نیمه تمام داریم که بیش از ۴۰ هزار میلیارد ریال اعتبار برای اتمام این طرح ها نیاز است.
وی با بیان اینکه ۲۶۳ طرح از این تعداد بیش از ۹۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد افزود: سه سال است که سیاست سختگیرانه ای برای شروع طرح های جدید در پیش گرفته ایم و طرح های جدید استان کمتر از ۱۵ طرح است.
حاجتی با اشاره به برنامه های امسال در راستای طرح توسعه استان گفت: ۱۸۸ طرح شناسایی شده که بعد از تسویه حساب با پیمانکاران به بخش خصوصی واگذار شود.
وی افزود: اجرای طرح گردشگری در روستاهای هدف گردشگری و آغاز طرح کاداستر نیز امسال در دستور کار است.
به گفته وی، نبود طرح کاداستر یکی از عوامل زمین خواری در استان است و در صورت اجرا با روش های سنتی بیش از ۱۰ سال طول می کشد اما قرار است با استفاده از روش های نوین و عکسبرداری هوایی این طرح در کمتر از دو سال به اتمام برسد.
حاجتی طرح ۵۵۰ هزار هکتاری کشاورزی موسوم به طرح مقام معظم رهبری را یادآور شد و اظهار کرد: این طرح با توجه به ساختار اراضی و شبکه های اصلی آبیاری عمدتا در غرب استان اجرا شده است ولی برای ایجاد توازن، امسال مطالعه اراضی شمال و شرق استان نیز در قالب طرح رهبری انجام می شود.
وی با تاکید بر توسعه و توانمندسازی مناطق روستایی و حاشیه استان تصریح کرد: توسعه مناطق حاشیه اگر بدون دقت انجام شود، موفقیت آمیز نخواهد بود و باعث گسترش این مناطق خواهد شد.
۷۱۵۱/۶۰۶۵منبع: ایرنا
مطالب مرتبط
اشتراک گذاری
اخبار خوزستان