کد خبر: 328201
تاریخ انتشار: سه شنبه ۲۲ تیر ۱۳۹۵ - ۰۸:۱۰

امتیاز خبر: از تعداد رای دهندگان


وزیر امور خارجه کشورمان به برگزاری نشست منافقین در پاریس و با حضور شاهزاده سعودی واکنش نشان داد.

به گزارش خبرنگار اعزامی عصر اهواز به قزاقستان، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در بدو ورود به آستانه پایتخت قزاقستان در جمع خبرنگاران گفت: اجلاس وزرای خارجه کشورهای دریای خزر برگزار خواهد شد. ما چندین اجلاس سران و وزرای خارجه داشته‌ایم که بحث‌های خوبی در آن انجام شد ولی هنوز اشکالاتی وجود دارد که نیاز هست بحث‌های بیشتری صورت گیرد.

ظریف در ادامه افزود: اینکه در این اجلاس ما بتوانیم به یک نتیجه کاری برسیم و نکات باقی‌مانده را حل کنیم قدری خوش‌بینانه است. باید از این فرصت استفاده کنیم و بررسی‌های بیشتر صورت گیرد تا اینکه به‌امید خدا در اجلاس سران آینده کار بیشتر پیش برود و به نتیجه نزدیک‌تر شویم. موارد اختلاف خیلی کم شده است ولی هنوز موضوعاتی است که نیازمند گفتگو و کار بیشتر است.

وزیر امور خارجه کشورمان در ادامه گفت: البته تحولات خوبی هم اتفاق افتاده است. همکاری خوبی با کشورهای حوزه دریای خزر در زمینه محیط زیست و نگهداری از منابع شیلات و آبزیان دریای خزر صورت گرفته است و در خیلی از موارد اتفاق نظر وجود دارد از جمله اینکه دریای خزر باید دریای صلح و دوستی باشد و حضور بیگانگان در آن نباشد و دریایی باشد برای کشورهای ساحلی. این اجلاس همچنین فرصتی فراهم می‌کند تا دیداری با کشورهای ساحلی به‌صورت رسمی یا سرپایی صورت گیرد.

ظریف در پاسخ به سؤال خبرنگاری مبنی بر حضور شاهزاده سعودی در نشست منافقین در پاریس گفت: بازی گروهک منافقین در فرانسه سالهاست که شروع شده است. این بازی سیاسی که سالانه برگزار می‌کنند برای اولین بار نیست که شکل گرفته بلکه همه‌ساله با تعدادی از افراد تقریباً با شناسنامه کاملاً روشن سیاسی معیوب از کشورهای مختلف حضور پیدا می‌کنند و سخنرانی می‌کنند، افرادی مثل اولسون یا نیوت گینگریچ سالهاست که حضور پیدا می‌کنند و از تروریست‌ها حمایت می‌کنند، اتفاق جدیدی نیست و سیاست‌هایشان همیشه همین بوده است.

وی  ادامه داد: متأسفانه حضور فردی که هم تولید کننده القاعده و هم طالبان بوده و هم نقش بسیار ننگینی در سابقه رژیم سعودی در منطقه داشته در این اجلاس منافقین قدری خبرساز شده که آن هم نشان دهنده بی‌کفایتی و بی‌درایتی این گونه افراد است که مثل صدام آینده خود را به تروریست‌ها گره زدند.

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان صبح امروز در راس هیئتی متشکل از مدیران ذی‌ربط و کارشناسان حقوقی و سیاسی با هدف شرکت در اجلاس وزرای خارجه کشورهای ساحلی دریای خزر تهران را به‌مقصد آستانه پایتخت قزاقستان ترک کرد.

قرار است در این اجلاس وزیران خارجه ایران، جمهوری آذربایجان، قزاقستان، ترکمنستان و روسیه برای ششمین بار با موضوع دریای خزر در شهر آستانه گرد هم آیند.

بر اساس اعلام سخنگوی وزارت خارجه روسیه همکاری‌های پنج‌جانبه در عرصه‌های مختلف از جمله اقتصادی، امنیتی، حمل و نقل، زیست‌محیطی و نیز مسائل منطقه‌ای و بین المللی در اجلاس قزاقستان مطرح است.

انتهای پیام/*منبع: تسنیم
مطالب مرتبط
اشتراک گذاری
اخبار خوزستان
اخبار ایران و جهان