کد خبر: 328124
تاریخ انتشار: سه شنبه ۲۲ تیر ۱۳۹۵ - ۰۲:۲۷

امتیاز خبر: از تعداد رای دهندگان


مدیر مرکز منطقه‌ای و مطالعات سیاسی اجتماعی دانشگاه لبنان حضور رئیس اسبق سرویس اطلاعات و امنیت عربستان در نشست گروهک منافقین را در راستای سیاست‌های خصمانه ریاض علیه ایران دانست.

"طلال عتریسی" در گفت‌وگو با خبرنگار بین الملل عصر اهواز با اشاره  به حضور رئیس اسبق سرویس اطلاعات و امنیت عربستان در نشست گروهک منافقین در پاریس گفت: بنده در دو سطح این موضوع  را قابل تحلیل می‌دانم. اول آنکه حضور ترکی فیصل در این  نشست در راستای تشدید سیاست‌های خصمانه عربستان علیه ایران قابل ارزیابی است. شما می‌دانید که ریاض روابطش را با تهران  قطع کرده و همواره ایران را متهم  به دخالت در امور داخلی کشورهای عربی و اسلامی می‌کند. همچنین حزب الله لبنان را در فهرست گروه‌های تروریستی خود قرار داد.

حمایت از گروه‌های جدایی طلب

مدیر مرکز منطقه‌ای و مطالعات سیاسی اجتماعی دانشگاه لبنان اظهار داشت: امروز ریاض با  حضور ترکی فیصل در نشست سازمان مجاهدین خلق" منافقین"  نشان  داد که از این گروه تروریستی حمایت می‌کند و این همان تاکید بر ادامه یافتن سیاست‌های خصمانه عربستان علیه ایران محسوب می‌شود.

سخن فیصل تاثیر عملی ندارد

این استاد دانشکاه درباره  دومین  سطح  تحلیل  خود گفت: رئیس اسبق سرویس اطلاعات و امنیت عربستان در جمع اعضای گروهک منافقین  سخن  از سرنگونی نظام جمهوری اسلامی ایران به  میان  آورد. این سخن ترکی فیصل  هیچ تاثیر عملی به همراه  نخواهد داشت؛ زیرا گروهک منافقین هیچ پایگاه اجتماعی در بین مردم ایران ندارد این گروه  تروریستی بیش از ۳۰ سال است  که هیچ کاری به جز چند بمب‌گذاری و عملیات تخریبی انجام نداده است. بنابراین حضور این  شاهزاده سعودی در نشست منافقین  هیچ دستاورد عملی بجزء اعلام حمایت از گروه‌های تروریستی به همراه نخواهد داشت. اتخاذ چنین رویکردی  به معنای مبارزه مستقیم  و علنی با ایران است.

هوشیاری درخصوص  پروژه‌های ریاض

این کارشناس مسائل  ایران درباره  دیدگاه برخی تحلیلگران عرب  مبنی  براینکه  شرکت فیصل در نشست گروهک منافقین به معنای گشودن جبهه جدیدی علیه ایران  است، گفت: سخن این شاهزاده سعودی در این خصوص خطری متوجه  نظام ایران  نمی‌کند. حداکثر کاری که  گروه‌های وابسته به عربستان می‌توانند در ایران انجام دهند آن است چند عملیات تخریب در این  شهر و آن شهر انجام دهند اما سرنگون  ساختن نظام ایران کاری است که هیچ کس نمی‌تواند آن را  انجام  دهد حتی آمریکا  فکر این موضوع را هم نمی‌کند. همانطوریکه گفتم تنها  کاری که می‌توانند انجام دهند ایجاد فشار بر ایران است.

پیام عربستان به ایران

عتریسی درپایان تصریح کرد: حضور ترکی فیصل در نشست گروهک منافقین این  پیام عملی را برای تهران دارد که ریاض به سیاست‌های خصمانه خود علیه ایران ادامه می‌دهد و این سیاست در برابر چشم جهانیان قرار دارد و عربستان آن را  پنهان نمی‌دارد. این یک پیام مستقیم  و آشکار برای نظام جمهوری اسلامی ایران است.

انتهای پیام/منبع: تسنیم
مطالب مرتبط
اشتراک گذاری
اخبار خوزستان