کد خبر: 328106
تاریخ انتشار: سه شنبه ۲۲ تیر ۱۳۹۵ - ۰۰:۵۴

امتیاز خبر: از تعداد رای دهندگان


رئیس سازمان بازرسی کل کشور گفت: ۶.۲ میلیارد از منابع صندوق توسعه ملی در سال گذشته خارج شده بود که با مکاتبات بسیار توانستیم آن منابع را وارد صندوق کنیم.

به گزارش خبرنگار قضایی عصر اهواز، ناصر سراج با حضور در برنامه تلویزیونی تیتر امشب که از شبکه خبر پخش شد درباره آخرین پیگیری‌های فیش‌های حقوقی غیرمتعارف اظهار کرد: متأسفانه برخی قوانین اجازه داد آن افرادی که می‌خواستند حقوق‌های گزاف بگیرند و به بیت‌المال دست درازی کنند، این کار را انجام دهند.

رئیس سازمان بازرسی کل کشور با طرح این پرسش که آیا کسی که این حقوق‌ها را گرفته، می شود محاکمه کرد یا خیر گفت: برخی از این افراد دو شغله هستند و از دو صندوق پول می‌گرفتند که قطعاً درباره آنها اقدام می‌کنیم.

سراج در ادامه با اشاره به قانون صندوق توسعه ملی ادامه داد: قانون صندوق توسعه ملی، سال ۹۰ در هیئت دولت به تصویب رسیده و دوم مرداد سال ۹۱ در روزنامه رسمی منتشر و اجرایی شده است. مگر این مصوبه به مجلس نیامد؟ چرا کمیسیون تطبیق آن را ابطال نکرد.

وی افزود: در ماده ۴۵ قانون صندوق توسعه ملی آمده است که به منظور جذب و نگهداری نیروهای کارآمد و متخصص، صندوق فوق‌العاده‌های زیر بر اساس دستور هیئت عامل و رعایت قوانین و مقررات مربوطه در حددود اعتبارات مصوب قابل پرداخت است.

رئیس سازمان بازرسی کل کشور ادامه داد: بر اساس این ماده فوق‌العاده جذب به کارکنانی که بر اساس طرح طبقه‌بندی مشاغل تعیین حقوق می‌شوند به میزان ۳۰ درصد مجموع حقوق و فوق‌العاده به غیر از فوق‌العاده جذب برای هیئت عامل و ۱۵ درصد برای اعضای هیئت عامل تعیین می‌شود. همچنین فوق‌العاده شغل برای مشاغل تخصصی متناسب با سطح تخصص‌ها و مهارت‌ها، ۳۰ درصد مجموع حقوق و فوق‌العاده به غیر از فوق‌العاده جذب تعیین شده است.

سراج گفت: در تبصره این ماده آمده است که صندوق می تواند بر اساس دستور هیئت عامل نسبت به برقراری فوق العاده های بهره وری، انجام ماموریت های داخل و خارج، حق اولاد، حق شغل و پرداخت مبالغی نظیر ایاب و ذهاب، حق مسکن، خواروبار، حق تحقیق، حق تدریس، حق ترجمه و حق تالیف در حدود اعتبارات مصوب اقدام کند.

رئیس سازمان بازرسی کل کشور گفت: در ماده ۴۶ نیز آمده است که به ازای هر ساعت ارجاع کار اضافی در خارج از وقت اداری به هر یک از کارکنان، فوق العاده اضافه کار مطابق قانون کار و دستور رئیس هیئت عامل پرداخت می شود.

سراج افزود: جالب اینکه در این قانون فقط تعیین پاداش عملکرد سالانه اعضای هیئت عامل و کارکنان صندوق به هیئت امنا واگذار شد و سایر موارد را به هیئت امنا ارجاع ندادند.

وی با بیان اینکه قانون صندوق در سال ۹۰ به تصویب هیئت امنا رسیده است یادآور شد: در تصویب این قانون، تنها دو نفر از اعضای هیئت امنا مخالف بودند؛ یکی از مخالفان آقای محسنی اژه ای دادستان وقت کل کشور و مخالف دیگر نیز یکی از نماینده های مجلس بود اما چون دو سوم رأی موافق را داشتند، قانون را به هیئت دولت می برند و تصویب می کنند و بر اساس آن، حقوق ها پرداخت می شود.

سراج در پاسخ به این سئوال که برخی حامیان رسانه های دولت سعی دارند این مسئله را به دولت قبل ارتباط دهند گفت: من اصلا به دولت قبل و دولت فعلی و دولت بعد کار ندارم. به عنوان رئیس سازمان بازرسی و رئیس هیئت نظارت صندوق توسعه ملی، وظیفه داشتم هر شش ماه گزارش ورودی و خروجی صندوق را به رئیس جمهور به عنوان رئیس هیئت امنا، مقام معظم رهبری و روسای دو قوه دیگر تقدیم کنم.

رئیس سازمان بازرسی کل کشور افزود: از زمانی که به سازمان بازرسی کل کشور آمدم، شش گزارش شش ماهه ارائه کردم که دو گزارش مربوط به قبل بود. مسئولیت هر شش گزارش را قبول دارم و همه انحراف ها و مشکلات صندوق توسعه ملی در این ۶ گزارش ذکر شده است.

سراج در ادامه گفت: ۶٫۲ میلیارد از منابع صندوق در سال گذشته داخل صندوق نبود که با مکاتبات بسیار توانستیم آن منابع را وارد صندوق کنیم.

وی توضیح داد: در صندوق شرایط به این شکل است که بانک عامل پروژه را تعریف و سود و زیان را معرفی و صندوق باید تامین اعتبار می کند و مسئول برنگشتن پول هم بانک عامل است. ما با اینکه وظیفه ای در این ارتباط نداشتیم اما همه پروژه ها را بررسی و گزارش آن را مکتوب اعلام کردیم.

رئیس سازمان بازرسی کل کشور با بیان اینکه در ارائه گزارش ها معمولا یکسال عقب هستند گفت: مثلا گزارش ۹۴، اواخر سال ۹۵ یا ابتدای سال ۹۶ به هیئت امنای صندوق توسعه ملی داده می شود. سازمان حسابرسی هم حسابرس قانونی ما در صندوق است. در ارتباط با فیش های حقوقی به آقای سهیلی پور رئیس سازمان حسابرسی زنگ زدم  گفتم چرا اقدام نکردید اما پاسخ دادند ما سازمان حسابرسی هستیم و جاهایی که خلاف قانون تشخیص دهیم اعلام می کنیم ولی قطعا در گزارش سالانه اعلام خواهد شد.

وی توضیح داد: در مقام رئیس سازمان بازرسی کل کشور وارد موضوع شدم و از همه قسمت ها گزارش گرفتم و به این نتیجه رسیدم که در صندوق توسع ملی حقوق غیرمتعارف وجود دارد. حقوق های بالای ۵۰ میلیون و وام های ۳۰۰ میلیون با وام چهار درصد. فکر کنم هر جای دیگری بود قطعاً ما را تشویق می کردند.

سراج افزود: انتظار ما از این آقایان واقعا این نبود که چنین برخوردی بشود. خودشان بازنشسته بانک‌ها هستند و یکی‌شان وزیر بوده است. انسان انتظار ندارد بیایند این حقوق ها را برای خود در نظر بگیرند و مشکل برای خود و خانواده هایشان ایجاد کنند.

وی با بیان اینکه گزارش های سازمان بازرسی در خصوص صندوق توسعه ملی به کمیسیون های مختلف مجلس نیز ارائه شده به مصاحبه رئیس یکی از کمیسیون های مجلس و انتقاد از سازمان بازرسی اشاره کرد و گفت: به کمیسیونی که رئیس آن از سازمان بازرسی انتقاد کرده هم گزارش داده بودیم. من باید سوال کنم که چرا گزارش ها را مطالعه نکردند؟. همین کمیسیون که به من انتقاد می کند در خفا و بدون اطلاع من، به هیئت عامل و مدیرعامل صندوق می گویند که هر کاری می کنید سازمان بازرسی کشف می کند. به همین خاطر آمدند به نحوی دبیرخانه هیئت نظارت را از صندوق خارج کنند. اواخر مجلس قبل  بود و نمایندگان خیلی دقت نمی کردند. مصوب کردند دبیرخانه هیئت نظارت از صندوق خارج شود و به دیوان محسابات برود که اگر اجرایی شود برای صندوق فاجعه است. امروزه حسابداری نقدی در دنیا منسوخ شده اما اینها در مجلس تصویب کردند حسابداری تعهدی از صندوق خارج و حسابداری نقدی مستقر شود.

رئیس سازمان بازرسی کل کشور گفت: در همین ارتباط به آیت الله جنتی دبیر شورای نگهبان و اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام نامه نوشتم تا جلوی این کار را بگیرند. حضرت آقا واقعا روی صندوق توسعه ملی حساس هستند و کمتر اتفاق می افتد که شخص رئیس جمهور نامه بنویسد و در جایی که دولت نیاز دارد، اجازه اقدام از صندوق بدهند. ما اگر این کار را نکرده بودیم الان صندوق توسعه ملی، ذخیره و پولی نداشت.

سراج در ادامه با اشاره به حقوق های برخی مدیران بانک ها گفت: مثلا میانگین حقوق ماهانه مدیر یکی از بانک ها ۴۰ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان است و ۳۵۰ میلیون تومان نیز باقی مانده وامش با سود یک درصد. است. همچنین میانگین حقوق ماهانه مدیر یکی دیگر از بانک ها ۳۴ میلیون تومان و باقی مانده وامش نزدیک ۲۵۰ میلیون تومان با سود یک درصد است. قوه قضائیه چکار می تواند کند؟.

وی توضیح داد: کل نیروهای سازمان بازرسی در سراسر کشور یک هزار و ۷۰۰ نفر است که از این تعداد، ۵۰ درصد نیروهای ستادی هستند. ما الان ۲۳ هزار شعبه بانک داریم که اگر بر تعداد نیروهای سازمان بازرسی تقسیم کنیم، به هر نفر ۱۲ شعبه می افتد. همین شرکت شستا هفت الی هشت هولدینگ دارد که هر هولدینگ هم بیش از ۵۰۰ شرکت دارد. طبق بررسی هایی که انجام دادیم، یک میلیون محیط و موضوع بازرسی داریم.

رئیس سازمان بازرسی کل کشور ادامه داد: البته ما به خود اجازه نمی دهیم به همه فیش های حقوقی مردم سرکشی کنیم بلکه یک مورد را به صورت تصادقی بررسی می کنیم و اگر مشکل داشته باشد، به طور کامل وارد می شویم.

وی به انتشار خبری مبنی بر وجود ۹۵۰ مدیر دزد و غارتگر اشاره کرد و گفت: می گویند ۹۵۰ مدیر دزد غاتگر و اختلاس کردند. آقایان ابتدا مطالعه کنند و آبروی افراد را بدون سند و مدرک نبرند. رئیس مجلس شورای اسلامی به دیوان محسابات دستور داد حقوق تعدادی از مدیران را بررسی کنند. دیوان محسابات ۹۵۰ نفر از مدیران را انتخاب کرد و در ابتدا از این افراد خوداظهاری گرفت.

سراج گفت: این ۹۵۰ مدیر از سه میلیون تا بالای ۴۰ میلیون تومان حقوق می گیرند. بر اساس بررسی هایی که انجام دادیم، ۷۰ درصد این مدیران تا ۲۰ میلیون تومان، ۲۷ درصد از ۲۰ تا ۳۰ میلیون و سه درصد نیز ۴۰ میلیون به بالا حقوق می گیرند.

انتهای پیام/منبع: تسنیم
مطالب مرتبط
اشتراک گذاری
اخبار خوزستان
اخبار ایران و جهان