کد خبر: 328079
تاریخ انتشار: دوشنبه ۲۱ تیر ۱۳۹۵ - ۲۰:۴۵

امتیاز خبر: از تعداد رای دهندگان


اکنون همه کارشناسان اقتصادی معتقدند رشد گرایش‌های نژادپرستانه در انگلیس علاوه بر ایجاد بحران‌های سیاسی جدی در این مجموعه، با بسته شدن راه تجارت آزاد و فعالیت‌های مشترک صنعتی شرایط سخت اقتصادی به این کشور را باز خواهد گرداند.

به گزارش عصر اهواز متن یادداشت عباس سلیمی نمین با عنوان "رشد نژادپرستی بحران‌ساز در انگلیس" به‌شرح ذیل می‌باشد:

غلبه تمایلات نژادپرستانه بر نظرخواهی عمومی در انگلیس پیرامون چگونگی تداوم ارتباط این کشور با اتحادیه اروپا، حتی دامن زنندگان به این تمایلات را نگران ساخته است؛ لذا دو راه حل را به‌صورت همزمان پی گرفته‌اند تا بتوانند از این افتضاح سیاسی بیرون آیند.

یکی ایجاد زمینه‌ای برای نادیده گرفتن خواست اکثریت ملت که در صندوق‌های رأی تجلی یافت، و دیگر تجدید همه‌پرسی.

هرچند دموکراسی انگلیسی راه را برای نادیده گرفتن رأی اکثریت باز گذاشته است اما عضویت بدون پشتوانه رأی مردم موقعیت انگلیس را در اتحادیه اروپا بسیار ضعیف‌تر از گذشته خواهد ساخت.

این وضعیت که برخی عدم همراهی‌های لندن با سایر کشورهای اروپایی به‌ویژه در زمینه پول واحد، ناراحتی اتحادیه اروپا از عملکردش را بسیار جدی ساخته شرایط را برای انزوای بیشتر عضو خودبرتربین فراهم کرده است.

بنابراین تنها راه، تجدید رجوع به آرای عمومی است تا لندن با قدرت به اتحادیه اروپا بازگردد؛ بر همین اساس به‌منظور فراهم کردن زمینه‌های اجتماعی اقداماتی همچون جمع‌آوری امضا در دستور کار قرار گرفته است، اما این واقعیت بر هیچ صاحب نظری پوشیده نیست که رفع و رجوع آثار این قبیل گرایش‌های نژادپرستانه رو به گسترش، بی‌اعتباری جدی‌ای را برای انگلیس رقم خواهد زد.

در سالهای اخیر غرور و تکبر کاذب طبقات متوسط و سنین متوسط در این جزیره جداافتاده از سایر کشورهای اروپایی این‌گونه تقویت می‌شد که چرا باید آنها به قوانینی تن در دهند که در بروکسل (پارلمان اروپا) تصویب می‌شود.

همچنین به‌صراحت ابراز می‌شد "در اتحادیه اروپا بازندگان جنگ جهانی دوم برای ما به‌عنوان قدرت پیروز در جنگ تعیین تکلیف می‌کنند لذا چنین وضعیتی قابل قبول نیست" و از این قبیل بحث‌های تحریک کننده احساسات ناسیونالیستی.

اکنون حاصل این تلاش‌ها یک تراژدی سیاسی برای انگلیس رقم زده است؛ به‌عبارت دیگر در پناه یک نابسامانی و بی‌اعتباری حزبی برای دو حزب عمده (کارگر و محافظه‌کار) که قدرت اجرایی همواره بین این دو دست به دست می‌شد، حزبی به‌شدت رشد یافته که شعارهای فاشیستی و نژادپرستانه بسیار آشکارتر دارد.

آیا قبل از برگزاری نظرخواهی عمومی ارزیابی دقیقی از میزان نفوذ حزب یوکیپ (به‌سرکردگی فرد نژادپرستی چون نایجل فراژ) در میان طبقات متوسط و سنین متوسط انگلیس وجود داشت؟ استعفاها بیانگر نوعی غافلگیری و مواجهه با شرایط سخت است.

این وضعیت می‌تواند دگرگون شدن موازنه‌های جمعیتی و معادله برتری‌طلبی انگلیسی‌ها بر اسکاتلند، ایرلندشمالی و … را در پی داشته باشد.

کما اینکه در رفراندوم اخیر ۶۸ درصد آرای اسکاتلندی‌ها و ۷۱ درصد آرای ایرلند شمالی‌ها به باقی ماندن در اتحادیه اروپا بود.

این بدان معنی است که هرچه نژادپرستی در لندن تقویت شود گریز از مرکز در میان کشورهای متضرر از اتحاد با شرایط نابرابر (یونایتد کینگدام) شدت خواهد یافت. پیام آرای به صندوق‌ها ریخته شده در اسکاتلند و ایرلند شمالی اتکا به اتحادیه اروپا برای رهایی از هژمونی انگلیسی‌ها است؛ به‌عبارت دیگر آنها قوانین اروپای واحد را سرپناهی در برابر متحد زیاده‌خواه خود می‌بینند.

نباید فراموش کرد که انگلیس بحران اقتصادی گذشته خود را با پیوستن به اتحادیه اروپا و استفاده از مزیت‌های فراوان آن چون تجارت آزاد و مشارکت در پروژه‌های صنعتی مشترک بزرگ همچون ایرباس با تعطیل ساختن خط تولید زیان‌ده کنکورد و سرپا نگه‌داشتن صنعت هواپیما سازی و … پشت سر گذاشت.

اکنون همه کارشناسان اقتصادی معتقدند رشد گرایش‌های نژادپرستانه در انگلیس علاوه بر ایجاد بحران‌های سیاسی جدی در این مجموعه، با بسته شدن راه تجارت آزاد و فعالیت‌های مشترک صنعتی شرایط سخت اقتصادی به این کشور را باز خواهد گرداند.

اکنون این پرسش مطرح است: استعفای نخست وزیر (دیوید کامرون)، دبیرکل حزب محافظه‌کار (باریس جانسون) و هو شدن نایجل فراژ در پارلمان اروپا و جلوگیری از ادامه نطق وی، می‌تواند موقعیت انگلیس را به شرایط عادی بازگرداند؟

انتهای پیام/*منبع: تسنیم
مطالب مرتبط
اشتراک گذاری
اخبار خوزستان
اخبار ایران و جهان