کد خبر: 328070
تاریخ انتشار: دوشنبه ۲۱ تیر ۱۳۹۵ - ۱۹:۱۲

امتیاز خبر: از تعداد رای دهندگان


چند ماه پیش وقتی مقام معظم رهبری در دیدار پرشور صدها تن از طلاب، فضلا و اساتید حوزه علمیه تهران بر لزوم اهتمام به حفظ و تقویت روحیه انقلابی‌گری در حوزه‌های علمیه تأکید کردند، بار دیگر این مسئله در کانون توجه حوزه و نهاد روحانیت قرار گرفت.

به گزارش عصر اهواز از قم، چند ماه گذشته وقتی مقام معظم رهبری در دیدار طلاب، فضلا و اساتید حوزه علمیه تهران، بر لزوم اهتمام به حفظ و تقویت روحیه انقلابی‌گری در حوزه‌های علمیه تأکید کردند و بار دیگر این مسئله در کانون توجه حوزه و نهاد روحانیت قرار گرفت.

رهبر انقلاب در آن دیدار با اشاره به رسالت امروز حوزه‌های علمیه به‌ویژه در فضای سیاسی جدید و مقابله با توطئه‌ها و ترفندهای شوم دشمنان انقلاب اسلامی، فصل دیگری از چگونگی تعامل با مردم و نظام سیاسی را فراروی عموم حوزویان گشودند. تأکید بر انقلابی ماندن حوزه، تلاش در مسیر هدایت دینی و سیاسی مردم با ره‌توشه اندیشه ناب اسلامی و نیز مقابله با اسلام آمریکایی و اسلام التقاطی، از جمله محورهای مهم فرمایشات مقام معظم رهبری در این دیدار بود.

چندی پس از آن دیدار، شورای عالی حوزه‌های علمیه در مصوبه‌ای طرح "حفظ و تقویت روحیه انقلابی در حوزه‌های علمیه" را تصویب کرد و از سوی آیت‌الله حسینی‌بوشهری مدیر وقت حوزه‌های علمیه به معاونت‌های حوزه و بخش‌های زیرمجموعه ابلاغ شد.

در این مصوبه، حوزه انقلابی حوزه‌ای معرفی شده که معتقد به مبانی اسلام ناب و ارکان انقلاب و نظام اسلامی، قانون اساسی جمهوری اسلامی، ولایت مطلقه فقیه و خط امام خمینی(ره) و رهبری مقام معظم رهبری و فعال و پیگیر در اجرا و تحقق مفاهیم، ارزش‌ها و آرمان‌های انقلابی در سطح ملی و بین‌المللی باشد و هدف از این مصوبه حفظ، تقویت و بالندگی ارزش‌های انقلاب اسلامی و روحیه انقلابی در حوزه است.

اهمیت دغدغه و مطالبه رهبر معظم انقلاب در این باره آن‌چنان است که شخصیت‌های مطرح حوزوی در سخنان خود بر لزوم اهتمام جدی مبنی بر عملی‌کردن این مهم تأکید کرده و به‌ویژه با آغاز فعالیت آیت‌الله علیرضا اعرافی، به‌عنوان مدیر جدید حوزه‌های علمیه در این باره شاهد نقاط قوت بیشتری باشند.

آیت‌الله رضا استادی، دبیر شورای عالی حوزه‌های علمیه، با تصریح بر لزوم توجه جدی به شاخصه‌های اساسی در حوزه‌های علمیه اظهار داشت: یکی از پنج شاخصه مهم و اساسی در حوزه، تقویت روحیه انقلابی در بین حوزویان است که از جمله معیارهای پیشرفت در حوزه به شمار می‌رود.

آیت‌الله سید احمد حسینی خراسانی، استاد مطرح حوزه علمیه قم در گفت‌وگو با تسنیم با بیان اینکه تاریخ درخشان روحانیت شیعی همواره آمیخته با افتخار بزرگ خدمت به دین و ملت و مملکت بوده است، گفت: روحانیون و به‌ویژه علما و مراجع بزرگوار همیشه در پی انجام رسالت مقدس و سنگین هدایت فکری، دینی، سیاسی و انقلابی مردم بوده‌اند که البته سردمدار این جریان نورانی نیز شخص امام راحل و امروز مقام معظم رهبری هستند.

عضو مجلس خبرگان رهبری همچنین افزود: آنچه مهم است این که روحانیون باید با حفظ روحیه انقلابی و با مردم بودن و در میان مردم‌بودن و خدمت‌گزاری به آنان، سرمایه عظیم اعتماد ملی را روز به روز حفظ و تقویت کرده و در مسیر تقویت انقلاب اسلامی با ابزار هدایتگری سیاسی خود از هیچ کوششی فروگذار نکنند.

آیت‌الله محمد‌حسن ممدوحی عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم نیز با اشاره به نگاه متعالی مقام معظم رهبری به حوزه و روحانیت و تبیین جایگاه رفیع آن از سوی ایشان اظهار  داشت: آنچه سکان‌دار حکیم و بیدار انقلاب از حوزه طلب می‌کنند این است که برنامه‌ها و سیاست‌های کلان حوزه‌های علمیه به‌سمتی باشد که در نهایت حوزه مجتهدپرور باشد و از درون آن کسانی تربیت و پرورش باشند که حقیقتاً مایه آبروی اسلام باشند و بتوانند از اسلام انقلابی دفاع کرده و اشکالات و شبهات وارده را به‌درستی و با منطق دینی و انقلابی پاسخگو باشند.

وی تصریح کرد: از سویی به‌تعبیر رهبر معظم انقلاب، حوزه و روحانیت از آنجا که مورد اعتماد مردم است، سنگ صبور آنها نیز بوده و در حوزه‌های اجتماعی و فرهنگی، دلسوز و یاور مردم بوده و مشکلات آنها را صادقانه و متعهدانه به مسئولان و دولتمردان یادآور شده و آن را پیگیری می‌کند.

حجت‌الاسلام و‌المسلمین سید مصطفی موسوی اصفهانی دیگر عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم نیز معتقد است: همین که رهبر فرزانه انقلاب در سالیان اخیر این همه تأکید بر مسئله بصیرت‌افزایی می‌کنند و به‌ویژه آن را از حوزویان و روحانیون دغدغه‌مند و انقلابی مطالبه می‌کنند، نشان می‌دهد که جامعه بدون بصیرت نمی‌تواند به‌خوبی در برابر دشمن ایستادگی کرده و از هویت و داشته‌های انقلابی و دینی خود حراست کند.

وی با اشاره به فرازی از بیانات مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه امروز اسلام التقاطی از یک سو و اسلام آمریکایی از سوی دیگر به‌عنوان دو لبه قیچی، مشغول مقابله با اسلام ناب هستند، خاطرنشان کرد: اگر بصیرت‌افزایی وجود نداشته باشد و حوزه‌های علمیه بدان اهتمام نداشته باشند چه‌بسا برخی در دام اسلام التقاطی و اسلام آمریکایی بیفتند، اسلامی که مشکلی با نماز و روزه و عبادات فردی مردم ندارد، بلکه با استکبارستیزی و بصیرت انقلابی مشکل جدی دارد.

انتهای پیام/*منبع: تسنیم
مطالب مرتبط
اشتراک گذاری
اخبار خوزستان
اخبار ایران و جهان