کد خبر: 327998
تاریخ انتشار: دوشنبه ۲۱ تیر ۱۳۹۵ - ۱۲:۰۲

امتیاز خبر: از تعداد رای دهندگان

به گزارش ایرنا مسلم میرزاوند روز دوشنبه در نشست انجمن کتابخانه های اندیمشک با بیان گزارشی از وضعیت کتابخانه های این شهرستان گفت:وضعیت کتابخانه های شهرستان اندیمشک مطلوب نیست و طی ۲۰ سال اخیر کتابخانه ای در این شهرستان ساخته نشده است.
وی افزود:نهاد کتابخانه ها درآمدی ندارد و عمده مخارج آن از سوی سهم نیم درصدی شهرداری ها ،خیرین یا عضویت اعضا تامین می گردد و شهرداری اندیمشک باید در پرداخت سهم نیم درصدی سالجاری اقدام نماید.
میرزاوند افزود:شهردار اندیمشک نگاه ویژه ای به این نهاد داشته و امیدواریم با ادامه این روند و پرداخت سهم نیم درصدی امسال بخشی از مشکلات حل شودند.
وی بیان کرد:از ۸۳ مصوبه پارسال انجمن کتابخانه های اندیمشک ۷۰درصد اجرا شده و ۲۳ مصوبه اجرایی نشده که مربوط به سایر ادارات است.
میرزاوند با تشریح عملکرد کتابخانه ها گفت:برنامه های بسیار خوبی در این نهاد انجام گرفته از جمله ۱۶ جلسه تخصی و ویژه نقد و بررسی کتاب با حضور نویسندگان بومی این کتاب ها و ناشران برگزار گردید.
سرپرست فرمانداری شهرستان اندیمشک نیز کتابخانه ها را نهادی ارزشمند با جایگاه بالای فرهنگی دانست و گفت:حل دغدغه این نهاد نیازمند پرداخت سهم نیم درصدی از سوی شهرداری هاست.
پیمان جهانگیری افزود:سرانه مطالعه در شهرستان باید ارتقا یابد و این مهم باید با بسترسازی و رفع دغدغه ها و مشکلات این نهاد انجام گیرد.
وی اظهار کرد:در بسیاری از کشورها برای تشویق و ترغیب مردم به مطالعه روش های مختلف تشویقی بکار گرفته می شود که ما هم باید از روش های تشویقی برای افزایش سرانه مطالعه استفاده کنیم.
جهانگیری اظهار کرد:حاشیه نشینی و مشکلاتی از این قبیل ناشی از فقر فرهنگی است و برای خشکاندن ریشه های فقر فرهنگی باید فرهنگ مطالعه را در جامعه ترویج داد.
وی گفت:هرجا این فرهنگ ارزشمند نهادینه شده موفقیت های بزرگی برای آن مناطق به همراه داشته است.
سرپرست فرمانداری اندیمشک اظهار کرد:نیاز سنجی و مخاطب شناسی و تامین منابع مطالعاتی در کتابخانه های عمومی یکی دیگر از اولویت های این حوزه است.
وی خاطر نشان کرد:بخشی از مصوبات این انجمن تاکنون اجرایی نشده که باید علل آن بررسی شود ضمن اینکه نسبت به حضور اعضای این انجمن حساسیت ویژه داشته و باید با نگاه خاص مشکلات این نهاد فرهنگی در شهرستان رصد و پیگیری گردد.
حسین شهاوند عضو شورای اسلامی شهر اندیمشک هم گفت: شورای اسلامی شهر متشکل از تعدادی از فرهنگیان و افرادی با نگاه فرهنگی همواره به نهاد کتابخانه ها اهتمام ویژه داشته است و در راستای حل مشکلات کتابخانه ها همکاری لازم را خواهد داشت.
فضای کتابخانه ای اندیمشک متناسب با جمعیت ۱۷۰ هزار نفری این شهرستان نمی باشد.
بیش از ۱۲ منطقه شهری اندیمشک فاقد کتابخانه عمومی می باشند ضمن اینکه بخش الوار گرمسیری با ۲ شهر و ۱۸۷ روستا و ۲۵ هزار نفر جمعیت در زمینه بهره مندی از کتابخانه عمومی دچار کمبود است و تنها سه کتابخانه در این منطقه وجود دارد.
تعداد کتابخانه های عمومی اندیمشک ۱۲ باب می باشند.
۷۲۸۱/۶۰۶۸منبع: ایرنا
مطالب مرتبط
اشتراک گذاری
اخبار خوزستان
اخبار ایران و جهان