کد خبر: 327949
تاریخ انتشار: دوشنبه ۲۱ تیر ۱۳۹۵ - ۰۸:۲۴

امتیاز خبر: از تعداد رای دهندگان

شیخ خالد الملا از علمای برجسته اهل سنت عراق با تقدیر از حمایت‌های مستمر جمهوری اسلامی ایران از ملت و دولت عراق در نبرد با تروریسم تکفیری تاکید کرد بدون این حمایت‌ها امکان پیروزی بر تروریسم وجود نداشت.

به گزارش گروه بین الملل عصر اهواز، شیخ «خالد الملا» عالم برجسته اهل سنت و رئیس جماعت علمای عراق در مصاحبه اختصاصی و مفصل با خبرنگار اعزامی تسنیم به جبهه‌های نبرد با تروریسم تکفیری در فلوجه و کوه‌های مکحول به سئوالات مختلف درباره مسائل عراق و تحولات منطقه‌ای و بین المللی و ابعاد مختلف نبرد با داعش پاسخ داد.

خالد  الملا در ابتدای این مصاحبه از حمایت‌های بی‌دریغ جمهوری اسلامی ایران تقدیر و بر  اهمیت عمل به توصیه‌ها و رهنمودهای امام خامنه‌ای و لزوم تشکیل نهادی متشکل از علمای اسلام(اعم از شیعه و سنی) برای مقابله با تکفیر و افراط‌گرایی تاکید کرد و از مواضع رهبر ایران در دفاع از نمادهای اهل سنت تقدیر کرد.

شیخ الملا اظهار داشت : امام خامنه‌ای از طریق فتوای مشهورشان که زمان صدور حتی در مناطق اهل سنت تبلیغ شد، با اهانت به نمادهای اهل سنت به ویژه صحابه و همسران پیامبر(ص) مقابله کردند و آن را به مثابه اهانت به مسلمانان و فتنه‌افکنی میان آنها دانستند.

وی افزود : جمهوری اسلامی ایران و در راس آن، آیت الله خامنه‌ای خواهان امنیت و ثبات در عراق هستند، ایران از تمام ملت‌های اسلامی حمایت می‌کند که این حمایت‌ها بر اساس مذهب نیست، بلکه حتی از بوسنی و هرزوگوین حمایت کرد و در کنار عراق و مصر و دیگر ملت‌هایی که شیعه نبودند،‌ قرار گرفت و از آنها حمایت کرد.

رئیس جماعت علمای عراق اظهار داشت : گروه‌های مسلح تکفیری از لحظه ورود به عراق در سال ۱۹۸۶ تا سال ۲۰۰۳ به جای جنگ با نظامیان بیگانه با ارتش عراقی جنگیدند که پس از تشکیل شورای حکومت انتقالی تشکیل شد.

خالد الملا درباره سوریه ابراز عقیده کرد: این کشور دو ویژگی داشته، اول این‌که کشور امن و باثباتی بود که درهایش به روی همه و تمام مستضعفان جهان باز بود و ویژگی دوم این است که ملت و دولت سوریه همچنان خنجری در پشت اسرائیل است.

وی تاکید کرد: جنگی که حزب بعث به سرکردگی صدام و با حمایت‌های ایالات متحده آمریکا و برخی کشورهای عربی علیه ملت ایران به راه انداخت، ملت ایران را داغدار کرد، ولی این زخم با نابودی رژیم صدام بهبود یافت، هر چند ملت ایران صدها هزار شهید تقدیم کرد.

خالد الملا درباره حمایت ایران از ملت عراق برای رهایی از چنگ تروریسم تکفیری داعشی به تسنیم گفت : ما افتخار می‌کنیم و بدون این‌که خجالت بکشیم اعلام می‌کنیم که جمهوری اسلامی ایران از گروه‌های مقاومت عراق برای جنگ با افراطیون حمایت می‌کند. با افراطی فقط باید جنگید، چرا که او نیز به کمتر از کشتن ما راضی نمی‌شود.

الملا با بیان اینکه، «حشد شعبی(نیروهای داوطلب مردمی)، که امروز در حال نبرد با افراطیون هستند»، از فداکاری‌ها و جانفشانی‌های تمام نیروهای مسلح عراق از جمله ارتش، پلیس، حشد شعبی و عشایری که در آزادسازی فلوجه مشارکت داشتند، تقدیر کرد .

وی درباره حزب الله لبنان گفت : این جنبش در کنار ملت عراق در نبرد با تروریسم و آزادسازی عراق از چنگال گروه تروریستی داعش قرار  داشت.

شیخ الملا افزود با وجود این همه جانفشانی‌ها و فداکاری‌های عظیم همه نیروهای عراقی در جنگ با تروریسم، اگر حمایت مستقیم ایران از عراق نبود، این تلاش‌ها و مجاهدت‌ها به ثمر نمی‌نشست و با موفقیت همراه نمی‌شد.

عصر اهواز مشروح این مصاحبه اختصاصی را در دو بخش طی روزهای آینده منتشر خواهد کرد.
انتهای پیام/منبع: تسنیم
مطالب مرتبط
اشتراک گذاری
اخبار ایران و جهان