کد خبر: 327937
تاریخ انتشار: دوشنبه ۲۱ تیر ۱۳۹۵ - ۰۸:۰۹

امتیاز خبر: از تعداد رای دهندگان

مدیرکل پیش‌بینی و هشدارسرسع سازمان هواشناسی ضمن اشاره به کاهش دمای نوار شمالی و احتمال وقوع سیلاب در این منطقه، از افزایش غلظت گرد و غبار استان‌های مرکزی کشور در روز آینده خبر داد.

احد وظیفه در گفت‌وگو با ایسنا، گفت: بر اساس آخرین خروجی مدل‌های هواشناسی، گذر امواج تراز میانی جو از شمال کشور موجب نفوذ تدریجی زبانه پر فشار و هوای خنک بر سواحل شمالی می‌شود و پیامد آن طی سه روز آینده در استان‌های ساحلی خزر بارش باران و گاهی رعد و برق خواهد بود.

وی با اشاره به اینکه از بعدازظهر سه‌شنبه ۲۲ تیر، علاوه بر کاهش دما در نوار شمالی کشور، تشدید بارش و وزش باد شدید در استان‌های گیلان، مازندران و گلستان پیش‌بینی می‌شود، اظهار کرد: دریای خزر نیز از اواخر وقت امروز و روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه مواج خواهد بود همچنین روز سه‌شنبه در استان‌های خراسان شمالی و شمال خراسان رضوی نیز رگبار و ورعد و برق و وزش باد رخ خواهد داد.

مدیر کل پیش‌بینی و هشدارسریع سازمان هواشناسی افزود: در ساعات بعدازظهر امروز و فردا (دوشنبه و سه‌شنبه ۲۱ و ۲۲ تیر) در برخی مناطق شمالی استان‌های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی و اردبیل رگبار باران، گاهی رعد و برق و وزش باد شدید موقت پیش‌بینی می‌شود. در روز دوشنبه با توجه به نفوذ جریانات خنک و مرطوب شمالی بر روی دریای‌خزر و همراهی آن با شرایط ناپایدار جوی در سواحل دریای خزر افزایش ابر، کاهش دما و رگبار و رعد وبرق و گاهی وزش باد شدید پیش‌بینی می‌شود.

به گفته وظیفه، شدت بارش از بعدازظهر دوشنبه تا صبح چهارشنبه در گیلان، مازندران، گلستان و از بعدازظهر سه شنبه تا روز چهارشنبه در خراسان شمالی است، لذا طی این مدت احتمال وقوع سیلاب و آب‌گرفتگی معابر عمومی در این مناطق وجود دارد. از اینرو توصیه می‌شود جهت جلوگیری از هرگونه آسیب احتمالی، اقدامات و آمادگی لازم همراه با اطلاع رسانی و توصیه‌های لازم به هم‌میهنان صورت گیرد.

افزایش غلظت گرد و غبار در تهران در روز آینده

وی در ادامه با بیان اینکه در سه روز آینده در شرق کشور به ویژه منطقه زابل وزش باد شدید و طوفان گرد و خاک پیش‌بینی می‌شود، اظهار کرد: شدت وزش باد در روز آینده بیش‌تر از امروز خواهد بود بنابراین غلظت گرد و غبار فردا در استان‌های قم، سمنان، مرکزی، جنوب تهران، البرز، قزوین و اصفهان افزایش می‌یابد که منجر به کاهش دید افقی می‌شود از اوارخ روز سه‌شنبه و اوایل روز چهارشنبه از غلظت آن کاسته خواهد شد.

به گفته وظیفه، طی امروز و فردا به دلیل وزش باد نسبتا شدید در کشور عراق و انتقال آن به نوار غربی ایران پدیده گرد و خاک برای استان‌های بوشهر، ایلام و خوزستان دور از انتظار نیست همچنین خلیج فارس امروز و شرق دریای عمان نیز در سه روز آینده مواج خواهند بود.

وی در مورد وضعیت هوای استان تهران در روزهای آینده اظهار کرد: آسمان تهران در روز سه‌شنبه ۲۲ تیر، کمی ابری، در بعدازظهر وزش باد شدید، گاهی باد و گرد و خاک با حداکثر و حداقل دمای ۳۷ و ۲۴ درجه سانتیگراد و در روز چهارشنبه ۲۳ تیر، کمی ابری گاهی وزش باد با حداکثر و حداقل دمای ۳۵ و ۲۵ درجه سانتیگراد پیش‌بینی می‌شود.

مدیر کل پیش‌بینی و هشدارسریع سازمان هواشناسی با اشاره به اطلاعیه اخیر این سازمان گفت: از اواخر امروز و طی روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه ۲۲ و ۲۳ تیر، نفوذ توده هوای خنک و مرطوب شمالی به نوار شمالی کشور همراه با شرایط ناپایدار جوی موجب کاهش نسبی دما و بارش باران گاهی با رگبار و رعد و برق و صاعقه در استان‌های واقع در نوار شمالی کشور خواهد شد که از شامگاه سه‌شنبه تا صبح چهارشنبه به سبب تشدید بارش و رگبار و رعد و برق، احتمال آبگرفتگی معابر عمومی در استان‌های ساحلی وجود دارد.

وی اظهار کرد: بر این اساس در روز دوشنبه ۲۱ تیر، رگبار باران، گاهی رعد و برق و وزش باد شدید موقت در  نیمه شمالی آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی و اردبیل و از اوایل شب در استان‌های گیلان، مازندران و گلستان و در روز سه‌شنبه ۲۲ تیر،  رگبار باران، گاهی رعد و برق و وزش باد شدید در گیلان، مازندران، گلستان و خراسان شمالی پیش‌بینی می‌شود.

به گفته وظیفه، در روز  چهارشنبه ۲۳ تیر، رگبار باران، گاهی رعد و برق و وزش باد شدید در گیلان، مازندران، گلستان، خراسان شمالی و شمال خراسان رضوی پیش‌بینی می‌شود، از این رو توصیه می‌شود اقدامات لازم جهت اطلاع‌رسانی برای ایجاد آمادگی و مقابله با حوادث احتمالی به عمل آید.

انتهای پیاممنبع: عصر اهواز
مطالب مرتبط
اشتراک گذاری
اخبار خوزستان
اخبار ایران و جهان