کد خبر: 327882
تاریخ انتشار: دوشنبه ۲۱ تیر ۱۳۹۵ - ۰۴:۵۷

امتیاز خبر: از تعداد رای دهندگان

فریدون حسنوند در گفتگو با مهر از بررسی قراردهای جدید نفتی با حضور وزیر نفت و منتقدان این قراردادها درکمیسیون متبوع خبر داد و اظهار کرد: هفته گذشته کمیته شش نفره متشکل از سه حقوقدان و سه متخصص حوزه نفت برای بررسی قراردادهای IPC تشکیل شد که آقایان ادیانی، ناصری نژاد، خدری، خادمی، بهرام نیا، عدل هاشمی اعضای این کمیته هستند، همچنین از طرفی مکاتباتی با دیوان محاسبات،وزارت اطلاعات،سازمان بازرسی و مرکز پژوهش های مجلس صورت گرفت تا نظرات خود دراین قراردادها را ارائه دهند.

وی با بیان اینکه کمیسیون از مواضع مقام معظم رهبری در خصوص قراردادهای جدید نفتی آگاه است، افزود: نگاه مقام معظم رهبری در این زمینه اجرای اقتصاد مقاومتی با تکیه بر توان داخلی است، بنابراین کمیسیون بیش از گذشته اجرای اقتصاد مقاومتی را مدنظر قرار می دهد.

رییس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه کمیته ۶ نفره از افراد مجرب و منتقدان برای ارائه نظرات و بررسی نقاط ضعف و قوت قراردادهای جدید دعوت می کند، ادامه داد: زمانی که گزارش های دستگاه های مختلف توسط کمیسیون دریافت شد، در یک جلسه جمع بندی وزیر نفت و معاونان و دست اندرکاران قراردادها به کمیسیون دعوت می شوند تا با حضور آنها قراردادها بررسی و نظرات آنها دریافت شود.

حسنوند با بیان اینکه کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی در نهایت گزارش قراردادهای جدید نفتی را جهت تقدیم به مقام معظم رهبری و سران ۳ قوه تهیه می کند، یادآور شد: این گزارش به عنوان یک موضوعی که باید منافع ملی و تکیه برتوان داخلی را حفظ کند، بر اساس ماده ۴۹ آیین نامه داخلی مجلس به عنوان نظر کمیسیون و مجلس در صحن علنی قرائت می شود.

نماینده مردم اندیمشک در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه جلوگیری از هدررفت سرمایه ها برای کشور مهم است، افزود: کمیسیون انرژی مجلس پیش داوری نمی کند، اما اشکالاتی دراین قراردادها وجود دارد که باید رفع شود و پس از رفع این اشکالات است که وزارت نفت می تواند قراردادهای جدید را اجرایی و عملیاتی کند.

وی در پایان کرد: اگر نظر کمیسیون به عنوان یک نهاد نظارتی قانونی و کارشناسی توسط وزارت نفت اعمال نشود، مطمئنا راهکارهای دیگر قانونی و نظارتی برای اعمال نظر مجلس وجود دارد.منبع: مهر
مطالب مرتبط
اشتراک گذاری