کد خبر: 327868
تاریخ انتشار: دوشنبه ۲۱ تیر ۱۳۹۵ - ۰۴:۰۵

امتیاز خبر: از تعداد رای دهندگان

مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی از نهایی شدن برنامه پرداخت متمرکز حقوق بازنشستگان، همزمان با هفته تأمین اجتماعی خبر داد.

به گزارش ایسنا، سیدتقی نوربخش اظهار داشت: در هفته تأمین اجتماعی ۴٠ پروژه درمانی و بیمه ای و اقتصادی در ١٨ استان کشور افتتاح خواهد شد پروژه های متعددی شامل مراکز درمانی سرپایی همچنین مراکز و شعب بیمه‌ای در استانهای مختلف و ٣ پروژه بزرگ اقتصادی که به تولید داخلی و اقتصاد کشور کمک می‌کند در این هفته اجرا می‌شود.

وی با بیان اینکه هفته تأمین اجتماعی فرصت مناسبی است که خدمات و برنامه‌هایی که در سازمان تأمین اجتماعی برای امسال داریم به اطلاع بیمه شدگان برسانیم، گفت: برنامه‌هایی برای توسعه خدمات غیر حضوری سازمان تأمین اجتماعی در این هفته انجام می‌شود. افتتاح پروژه ارتباط با بیمه شدگان(CRM) از جمله این برنامه ها است که با بهره برداری از این سامانه بیمه شدگان می‌توانند پاسخ سوالات خود را به صورت مستقیم و در کمترین زمان دریافت کنند و پیشنهادات، نظرات و انتقادات خود را ارائه دهند.

نوربخش با اشاره به اجرای چند مرحله‌ای پرداخت متمرکز حقوق بازنشستگان از سال گذشته، گفت: این برنامه در هفته تأمین اجتماعی نهایی می‌شود و از این پس مستمری‌ها را به صورت متمرکز واریز خواهیم کرد.

وی از توسعه برنامه پایلوت کارت هوشمند سلامت در ٣ استان خبر داد و گفت: این کارت تسهیلات جدیدی را برای بیمه شدگان فراهم می‌کند و در مرحله پایلوت در مراکز درمانی ملکی سازمان تأمین اجتماعی قابل استفاده خواهد بود و امیدواریم با رفع مشکلات احتمالی در آینده نزدیک شاهد اجرای کامل این برنامه و حذف دفترچه‌های درمان باشیم.

وی با اشاره به اجرای قانون بخشودگی جرائم بیمه‌ای کارفرمایان خوش حساب گفت: از کارفرمایان خوش حساب واحدهای تولیدی و صنعتی دعوت می‌کنیم که در این فرصت برای تعیین تکلیف بدهی به شعب تأمین اجتماعی مراجعه کنند.

نوربخش با تأکید بر اینکه سازمان تأمین اجتماعی در حمایت از تولید ملی نقش کلیدی دارد، اظهار داشت: با درک عمیقی که از شرایط اقتصادی کشور در این سازمان وجود دارد بیشترین همکاری را با کارآفرینان داریم و برای همکاری در رفع مشکلات آنان و افزایش رونق اقتصادیف بخشودگی جرائم بیمه‌ای برای کارفرمایان خوش حساب با پیشنهاد سازمان تأمین اجتماعی به تصویب هیأت دولت رسیده است.

وی افزود: همچنین اقدام دیگری که برای کمک به واحدهای تولیدی انجام شده این است که واحدهایی که دارای بدهی بیمه‌ای هستند در صورتی که برای رفع مشکلات اقتصادی بنگاه تولیدی خود از تسهیلات بانکی استفاده کنند، عملیات اجرایی و وصول مطالبات سازمان به مدت یک سال در رابطه با تسهیلات بانکی دریافت شده اجرا نخواهد شد تا کارفرمایان بتوانند با استفاده از تسهیلات بانکی مشکلات نقدینگی را برطرف کنند و با افزایش تولید اشتغال زایی و سودآوری بیشتری داشته باشند.

وی ادامه داد: بازرسی دفاتر قانونی و پرونده‌هایی که از سال‌های قبل باقی مانده بود از دیگر مشکلات سازمان تأمین اجتماعی بود که برای رفع آن اقدام شد و ١۵ هزار پرونده‌ای که در مواردی از ١٠ سال قبل باقی مانده بود با سرعت آغاز شد و بر اساس ارزیابی‌های صورت گرفته، تا شهریور ماه سال جاری تمامی این پرونده‌ها رسیدگی شده و از این به بعد نیز رسیدگی به پرونده‌ها در کوتاه‌ترین زمان ممکن انجام خواهد شد.

مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی در ادامه با اشاره به افزایش حقوق ١۴ درصدی بازنشستگان در سال جاری، گفت: این افزایش بیش از نرخ تورم و همچنین میزان افزایش بازنشستگان دولت بوده است. همچنین حقوق بازنشستگانی که با اعمال افزایش ١۴ درصدی به ٩٠٠ هزار تومان نمی‌رسید نیز تا این مبلغ افزایش یافت و حداقل حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی ٩٠٠ هزار تومان تعیین شد.

دکتر نوربخش با بیان اینکه از زمان استقرار دولت تدبیر و امید حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی به میزان ٧٩ درصد افزایش یافته است، اظهار داشت: با وجود افزایش قابل توجه حقوق بازنشستگان باز هم با شرایط مطلوب فاصله داریم و امیدواریم با تداوم روند فعلی و افزایش حقوق به میزان بالاتر از نرخ تورم بتوانیم کمبودها را تا حدودی جبران کنیم.

وی همچنین در رابطه با بیمه کارگران ساختمانی گفت: کارگران ساختمانی از جمله صنوف تحت پوشش سازمان تأمین اجتماعی هستند که بخشی از حق بیمه آنان از محل پروانه‌های ساختمانی اخذ می‌شود اما با توجه به کاهش تعداد پروانه‌های ساختمانی در سال‌های اخیر منابع مالی کافی از این محل به سازمان تأمین اجتماعی وارد نشده است و حدود ٨٠٠ تا ٩٠٠ میلیارد تومان از سایر منابع سازمان برای ارائه خدمان به ٩٠٠ هزار نفر کارگر ساختمانی تحت پوشش هزینه شده است.

مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی در ادامه به موضوع پرداخت بیمه بیکاری توسط این سازمان پرداخت و اظهار داشت: بیمه بیکاری به بیمه شدگان واجد شرایطی که به صورت غیرارادی بیکار شده باشند پرداخت می‌شود و در حال حاضر ١٨٠ هزار نفر از مقرری بیمه بیکاری استفاده می‌کنند. مدت دریافت این مقرری بر اساس سابقه پرداخت حق بیمه و همچنین وضعیت تاهل افراد بین ۶ تا ۵۴ ماه خواهد بود.

نوربخش با اشاره به ابلاغ سیاست‌های اقتصاد مقاومتی توسط مقام معظم رهبری، گفت: بخش اقتصادی سازمان تأمین اجتماعی در اقتصاد ملی تأثیرگذار است و با توجه به ابلاغ سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی در سازمان تأمین اجتماعی اقدامات اساسی برای اجرای این سیاست‌ها انجام شده است و ما سازمان را مخاطب تمامی بندهای این سیاست‌ها می‌دانیم.

وی افزود: در این رابطه برنامه‌های مدونی در سازمان تأمین اجتماعی داریم و این برنامه‌ها به تصویب مراجع قانونی سازمان نیز رسیده است و برنامه و بودجه سالانه سازمان نیز بر اساس همین برنامه‌ها تدوین و تصویب می‌شود.

مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی در ادامه این برنامه به بیان توضیحاتی در رابطه با پرداخت هدیه ازدواج به بیمه شدگان پرداخت و گفت: کمک هزینه ازدواج از جمله تعهدات سازمان تأمین اجتماعی در قبال بیمه شدگان است که به بیمه شدگانی که در ۵ سال قبل از ازدواج دارای ٧٢٠ روز سابقه بیمه باشند، پرداخت می‌شود و این قانون از چندین سال پیش در سازمان تأمین اجتماعی در حال اجرا است. البته برنامه‌هایی برای ارائه غیرحضوری این خدمات نیز در سازمان در حال انجام است و امیدواریم در آینده نزدیک امکان استفاده از این خدمات بدون مراجعه حضوری به شعب سازمان فراهم شود.

نوربخش که  در برنامه روی خط خبر شبکه خبر سیما سخن می‌گفت، همچنین به افتتاح مراکز درمانی جدید سازمان تأمین اجتماعی اشاره کرد و گفت: یک سوم حق بیمه‌‎ای که به سازمان تأمین اجتماعی پرداخت می‌شود برای ارائه خدمات درمانی به بیمه‌شدگان هزینه می‌شود و خدمات درمانی تأمین اجتماعی به دو صورت از طریق ۴٠٠ مرکز درمانی ملکی و همچنین بیمارستان‌ها و مراکز درمانی دولتی و خصوصی طرف قرارداد به بیمه شدگان ارائه می‌شود.

بر اساس گزارش اداره کل روابط عمومی سازمان تأمین اجتماعی، وی افزود: طی سال‌های اخیر اقدامات زیادی برای توسعه خدمات درمانی سازمان تأمین اجتماعی صورت گرفته است. ساخت ٩ بیمارستان که عمدتاً در مناطق محروم کشور هستند از جمله در زابل، بیرجند و کرمان افتتاح شده‌اند و بیمارستان‌های ایلام و اهواز نیز در هفته دولت به بهره‌برداری می‌رسند. در تهران نیز بیمارستان آیت الله کاشانی در منطقه خزانه افتتاح شده است و بیمارستان شهید فیاض بخش و بیمارستان هدایت در حال احداث است. 

انتهای پیاممطالب مرتبط
اشتراک گذاری
اخبار خوزستان
اخبار ایران و جهان