کد خبر: 327684
تاریخ انتشار: یکشنبه ۲۰ تیر ۱۳۹۵ - ۱۰:۰۸

امتیاز خبر: از تعداد رای دهندگان

به گزارش عصر اهواز شکرا… سلمان زاده یکشنبه در همایشی به مناسبت هفته ملی بیماری های مشترک بین انسان و دام در محل سرسرای اداری دانشکده بهداشت اظهار کرد: با وجود اینکه بیماری ها از واگیر به سمت غیر واگیر پیش رفته، اما تهدید بیماری های واگیر همچنان به قوت خود باقی است.
وی افزود: تب خونریزی دهنده کریمه کنگو از بیماری های مشترک انسان و حیوان است که انتقال آن از طریق تماس مستقیم با خون حیوان آلوده، گزش کنه و تماس مستقیم با بیمار امکان پذیر است و در صورت تشخیص ندادن به موقع باعث مرگ می شود.
سلمان زاده گفت: تجهیز و راه اندازی کشتارگاه های صنعتی، استفاده از لوازم حفاظتی در هنگام کشتار دام، آموزش جامعه برای کشتار دام در کشتارگاه، بهسازی اماکن دامی، آموزش کارکنان بهداشتی، تجهیز و راه اندازی بخش های ایزوله و استفاده از وسایل حفاظتی در هنگام ذبح دام ها از جمله راه های پیشگیری از این بیماری است.
وی افزود:نزدیکی محل زندگی دام به زندگی انسان ها و توجه نکردن به وجود کنه در بین حیوانات نیز در پیشگیری از این بیماری قابل توجه است.
وی اضافه کرد: از آنجا که نگهداری گوشت به مدت ۲۴ ساعت در یخچال ویروس ها و عوامل بیماری زا را از بین می برد بهتر است از قصابی های معتبر گوشت تهیه شود.
سلمان زاده اظهار کرد: ذبح کردن گوشت در منزل و برای نذری ها نیز می تواند خطرناک باشد پس بهتر است لاشه گوشت بهداشتی از قصابی ها تهیه شود و به هیچ وجه افراد هیچ نوع حیوان زنده ای را در خانه ذبح نکنند.
رئیس مرکز بهداشت خوزستان ادامه داد: همکاری بین بخشی با دامپزشکی در کنترل بیماری و شناسایی حیوانات آلوده مهم است.
وی خاطرنشان کرد: از سال ۷۸ تا ۹۳ در خوزستان ۱۸ مورد قطعی تب کریمه کنگو و پنج مورد فوتی گزارش شده و امسال تاکنون نیز مواردی مشاهده شده است.
وی از دیگر بیماری های مشترک انسان و دام به تب مالت، هاری و سالک اشاره کرد و افزود: تب مالت درسال های اخیر در کشور و خوزستان رو به افزایش است و روند افزایشی آن در سال ۹۴ بیشتر بوده است.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز ادامه داد: عرضه لبنیات غیر پاستوریزه با عنوان لبنیات محلی می تواند عامل موثری در انتقال بیماری تب مالت باشد.
وی گفت: همکاری بین بخشی برای ارتقای سواد سلامت مردم بین بهداشت، دامپزشکی، شهرداری ها و سایر سازمان های مربوطه لازم است.
سلمان زاده اظهارکرد: خوزستان از نظر بروز تب مالت در سال ۱۳۹۳ هفت در ۱۰۰ هزار نفر جمعیت بوده که البته همه موارد تب مالت ثبت نمی شود.
رئیس مرکز بهداشت خوزستان ادامه داد: هاری از دیگر بیماری ها است و موارد هاری علاوه بر سگ و هاری در شغال وروباه ها نیز وجود دارد و برنامه کنترل هاری از آموزش ها و اقدامات مداخله ای تا مایه کوبی یک برنامه جامع است.
وی به بیماری سالک اشاره کرد و گفت: این بیماری توسط پشه خاکی به انسان منتقل می شود که به وفور در خوزستان وجود دارد و دفن ناصحیح زباله و همچنین انباشت نخاله ها در نزدیکی محل خانه از عوامل تهدید آمیز این بیماری است.
۳۰۰۴/ ۶۰۳۷منبع: ایرنا
مطالب مرتبط
اشتراک گذاری
اخبار خوزستان