کد خبر: 327394
تاریخ انتشار: شنبه ۱۹ تیر ۱۳۹۵ - ۰۹:۴۶

امتیاز خبر: از تعداد رای دهندگان

شرکت پتروشیمی بوعلی سینا در زمینی به مساحت ۳۶ هکتار در شمال غربی خلیج فارس در استان خوزستان، در منطقه ویژه اقتصادی بندر امام خمینی(ره) واقع می باشد.
این شرکت وابسته به شرکت ملی صنایع پتروشیمی می باشد که در سال ۱۳۷۷ تاسیس شد.
خوراک مجتمع پتروشیمی بوعلی سینا، نفتای سبک و سنگین و بنزین پیرولیز می باشد که از کارخانه های NGL (1000/900 پازنان و پتروشیمی امیرکبیر تامین می شود و طی فرآیندهای موجود در واحدهای عملیاتی مختلف به محصولات با ارزش و سود آور آروماتیکی نظیر پارازایلین و ارتوزایلین و بنزن تبدیل می شود.
ساعت ۲۵: ۱۷ دقیقه چهارشنبه که ساعات پایانی روز عید فطر بود، آتش‌سوزی در پتروشیمی بوعلی سینا و مخازن A و C آغاز شد و همزمان نیز، برج ۸۰۰۱ این شرکت که ارتفاعی معادل ۱۲۱ متر دارد و بلندترین برج خاورمیانه در صنعت پتروشیمی محسوب می‌شود، گرفتار حریق شد.
خبر آتش سوزی مهیب در منطقه ویژه پتروشیمی بندر ماهشهر که به عنوان قلــب پتروشــیمی ایــران معروف استف به سرعت به خبر نخســت رسانه های مجازی کشور تبدیل شد، حادثه ای که در صورت مهار نشدن می توانســت بــه بحرانــی بــزرگ برای ساکنان شهرستان ماشهر تبدیل شود.
آنچه تاکنون به عنوان علت آتش‌سوزی مشخص‌شده، بروز نشتی در مسیر یکی از این مخازن است.
خوشبختانه، با تلاش چشمگیر مجموعه آتش‌نشانی منطقه، تا پایان پنجشنبه مخزن A به طور کامل خاموش شد.
آتش‌سوزی در مخزن C هم تا ساعت‌های پایانی همان روز، اطفاء شد اما به جهت حرارت بالای ناشی از آتش‌سوزی و نشتی مجدد، بار دیگر آتش زبانه کشید و حریق در این مخزن تداوم یافت.
با تدابیر اندیشیده شده، مخازن اطراف مخزن C تحت کنترل قرارگرفته تا حریق به آنها سرایت نکرده و نفتای موجود در آن مخزن، به طور کامل سوخته و خاموش شود.
در کنار این امر، روش‌های دیگری نیز به کار گرفته‌شد.
در این راستا، یکی از اقدامات مهم، تخلیه مخزن C از قسمت پایینی بود که از این طریق، میزان سوخت موجود در آن کاهش یافت تا در زمان کوتاهتری آتش‌سوزی پایان یابد و درنهایت، اطفاء صورت پذیرد.
آتش مخزن ۲۰۰۱c مجتمع پتروشیمی بوعلی سینای منطقه ویژه اقتصادی بندر ماهشهر ساعت ۲ بامداد شنبه با همکاری اکیپ های حاضر در منطقه به طور کامل خاموش شد.
عملیات اطفای حریق در مخزن ۲۰۰۱c این مجتمع با کمک و هم افزایی نیروهای حاضر در منطقه محقق شد.
عملیات فوم پاشی از ضلع شمالی که از ساعت ۲۱ و از پایین مخزن ۲۰۰۱c که از سوی آتش نشانان به صورت اوریب در حال انجام بود، تا دقایقی پیش ادامه داشت.
عملیات مشترکی سه جانبه روز جمعه برای خاموش کردن مخزن ٢٠٠١c صورت گرفت.
*** فرماندار ماهشهر:آتش در پتروشیمی بوعلی تاکنون تلفات جانی نداشته است
فرماندار شهرستان بندر ماهشهر گفت:هنوز به صورت دقیق نمی توان اطلاعات دقیقی از وسعت آتش سوزی در یکی از واحدهای پتروشیمی بوعلی داد، ولی هیچ تلفات جانی در این منطقه گزارش نشده است.
منصور قمر روز چهارشنبه با اعلام این خبر به رسانه ها، وسعت آتش سوزی در پتروشمی بوعلی منطقه ویژه اقتصادی بندر امام خمینی(ره) را وسیع عنوان کرد و گفت:اگر این آتش مهار نشود، امکان سرایت آن به سایر واحدها وجود دارد.
وی در خصوص آتش سوزی در مجتمع پتروشیمی بوعلی بندر امام خمینی(ره) گفت: نخستین اقدامی که پس از آتش سوزی انجام شد تخلیه کارکنان بوده به همین دلیل، تلفات جانی گزارش نشده است.
فرماندار ماهشهر ادامه داد:خودروهای امداد و آتش نشانی در حال عزیمت به سمت منطقه هستند و یک فروند بالگرد آتش نشان نیز از استان بوشهر در حال رسیدن به ماهشهر و مهار آتش سوزی است.
***مدیرکل مدیریت بحران استانداری خوزستان:برای مهار آتش پتروشیمی بوعلی به هواپیمای آتش نشان نیاز است
مدیرکل مدیریت بحران استانداری خوزستان گفت:برای کنترل آتش سوزی در یکی از واحدهای مجتمع پتروشیمی بوعلی منطقه ویژه اقتصادی بندر ماهشهر به هواپیمای آتش نشان نیاز است.
هاشم بالدی عصر چهارشنبه افزود:پس از بروز آتش سوزی در مجتمع پتروشیمی بوعلی، ستاد مدیریت بحران در شهرستان بندر ماهشهر تشکیل شد و با همکاری بین بخشی از گسترش آتش به دیگر واحدها جلوگیری شد.
وی اظهار داشت:در سایت منطقه ویژه منقه ویژه اقتصادی بندر امام خمینی (ره) مخازن زیادی وجود دارد که اگر آتش به آن مخازن برسد امکان به خطر افتادن سلامتی شهروندان نیز وجود دارد.
مدیرکل مدیریت بحران استانداری خوزستان گفت:برای مهار آتش و اطفاء حریق، به بالگرد یا هواپیمای آتش نشان نیاز است که ستاد بحران کشور قرار است تا ساعتی دیگر این هواپیما را به بندر امام خمینی (ره) اعزام کند.
بالدی تصریح کرد: علت این آتش سوزی هنوز اعلام نشده و تیمی متشکل از کارشناسان خبره آتش نشانی استان خوزستان در حال بررسی آن هستند.
***علت آتش‌ سوزی پتروشیمی بوعلی، نشت در واحد پارازایلین است
مسئول روابط عمومی سازمان منطقه ویژه اقتصادی بندر امام خمینی (ره) شامگاه چهارشنبه علت حادثه آتش ‌سوزی در پتروشیمی بوعلی سینا را نشتی یکی از valve (شیرهای) پارازایلین عنوان کرد.
سیاوش فرجی عصر چهارشنبه در گفت ‌و گو با خبرنگاران در خصوص دلیل آتش سوزی در پتروشیمی بوعلی سینا گفت:به دلیل نشتی یکی از ولوهای واحد پارازایلین بوعلی سینا، آروماتیک سوم این واحد دچار آتش ‌سوزی شد که متعاقب این سانحه کمیته بحران شهرستان تشکیل شده و از تمامی امکانات مناطق نفت‌خیز استان برای مهار آتش استفاده شده است.
وی اظهار داشت:این حادثه تاکنون هیچ تلفات جانی در پی نداشته و تلاش گران آتش ‌نشانی منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی و مناطق نفتخیز در حال کنترل و مهار آتش ‌سوزی هستند.
*** اطفاء حریق در برج ۸۰۰۱ مجتمع پتروشیمی بوعلی سینا
آتش در برج ۸۰۰۱ واحد پارازیلین مجتمع پتروشیمی بوعلی سینا واقع در منطقه ویژه اقتصادی بندر امام خمینی (ره) شهرستان بندر ماهشهر حوالی ساعت ۱ بامداد پنجشنبه ۱۷ تیرماه به صورت کامل خاموش شد.
ابراهیم غلامشاهی مسئول روابط عمومی شرکت پتروشیمی بوعلی‌سینا شامگاه چهارشنبه در خصوص آخرین خبر آتش سوزی در واحد پارازیلین این مجتمع پتروشیمی، گفت:برج ۸۰۰۱ با ۱۲۱ متر ارتفاع از بلندترین برج های پتروشیمی کشور است.
وی افزود:با همکاری واحد های عملیاتی، آتش سوزی در این برج، به صورت کامل خاموش شده است و تلاش برای خاموش شدن آتش در مابقی این واحد پتروشیمی ادامه دارد.
برجی که در محل آتش سوزی در این پتروشیمی واقع شده است، بلندترین برج پتروشیمی های ایران بوده که سال ۷۸ از سوی شرکت توسعه شبکه های صنعتی ایران و با استفاده از جرثقیل ۱۲۰۰ تنی نصب شده است.
*** مهار آتش‌ در پتروشیمی بوعلی‌سینای بندر ماهشهر در روز پنجشنبه
فرماندار شهرستان بندر ماهشهر با بیان مهار آتش سوزی در واحد پارازیلین مجتمع پتروشیمی بوعلی سینای منطقه ویژه اقتصادی بندر امام خمینی (ره) گفت:علت دقیق حادثه و میزان خسارت وارده از سوی کارشناسان در دست بررسی است.
منصور قمر روز پنجشنبه در خصوص آخرین اخبار اطفای حریق در مجتمع پتروشیمی بوعلی سینای بندر ماهشهر گفت:با تلاش بی‌وقفه نیروهای آتش‌نشانی حاضر در محل سانحه و اعزام شده از دیگر مناطق، آتش‌سوزی پتروشیمی بوعلی‌سینا ساعتی پیش به طور کامل مهار شد.
وی افزود: جای نگرانی وجود ندارد و شرایط به حالت کاملاً عادی بازگشته و آتش‌سوزی مهار شده است.
قمر با بیان اینکه این حادثه تلفات جانی در پی نداشته، گفت:علت دقیق این حادثه و میزان خسارات‌ وارده به زودی مشخص و اعلام می شود.
*** آژیر خطر در پتروشیمی بوعلی سینا دوباره به صدا در آمد
آژیر خطر در پتروشیمی بوعلی سینا که از چهارشنبه، ١۶ تیرماه در آتش می سوزد به دلیل ازدیاد حریق مخزن ٢٠٠١ به صدا درآمد، این مخزن صبح پنجشنبه، ١٧ تیرماه تا حدودی مهار شده بود.
آتش سوزی مخزن ٢٠٠١ پتروشیمی بوعلی سینا که صبح پنجشنبه ١٧ تیرماه تا حدودی مهار شده بود و تلاش برای مهار کامل آن ادامه داشت، حدود ساعت ۱۳ روز پنجشنبه ۱۷ تیرماه بار دیگر شعله ور شد، این مخزن حاوی خوراک نفتاست.
خاموش کردن کامل آتش مخزن ٢٠٠١ مجتمع پتروشیمی بوعلی سینا براساس آخرین تمهید تیم های آتش نشانی مستقر در محل آتش سوزی سایت ۴ منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی با ریختن فوم های مخصوص از سه جهت انجام شد.
****آتش، دوباره به جان پتروشیمی بوعلی سینای بندر ماهشهر افتاد
پس از مهار آتش سوزی یکی از برج های فرایندی پتروشیمی بوعلی سینای منطقه ویژه اقتصادی بندر امام خمینی (ره) شهرستان بندر ماهشهر در ساعات اولیه صبح امروز، مخازن این پتروشینمی دوباره دچار حریق شد.
نشت نفت از مخزن ۲۰۰۱ مجتمع پتروشیمی بوعلی سینای منطقه ویژه اقتصادی بندر ماهشهر و حرارت شدید باقیمانده در محل، علت آتش سوزی دوباره بوده است.
عبدالرسول دشتی رئیس کل روابط عمومی شرکت هلیدنگ خلیج فارس نیز با تایید آتش سوزی دوباره در این مخزن گفت:تلاش همکاران برای اطفای حریق ادامه دارد.
**** یک فروند هواپیمای اطفای حریق به استان خوزستان اعزام شد
مدیر روابط عمومی سازمان هواپیمایی کشوری از اعزام یک فروند هواپیمای اطفای حریق پویا به استان خوزستان برای پشتیبانی از عملیات خاموش کردن آتش در مجتمع پتروشیمی بوعلی سینای ماهشهر خبرداد.
رضا جعفرزاده عصر پنجشنبه افزود: بدنبال آتش سوزی در مجتمع پتروشیمی بوعلی سینای منطقه ویژه اقتصادی بندر ماهشهر در استان خوزستان، یک فروند هواپیمای اطفای حریق ساعت ۱۴ با گنجایش ۴۰هزار لیتر آب به این استان اعزام شد.
وی گفت:این هواپیما هم اکنون در فرودگاه اهواز آماده انجام عملیات هوایی برای پشتیبانی از ستاد بحران منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی بندر ماهشهر است.
**** حضور وزیر نفت در محل حادثه آتش سوزی پتروشیمی بوعلی سینا
بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت ساعت ۲۳:۴۵ دقیقه پنجشنبه برای پیگیری وضعیت آتش سوزی پتروشیمی بوعلی سینا به منطقه ویژه اقتصادی بندر ماهشهر عزیمت کرد.
وی به محض ورود به ماهشهر به محل حادثه آتش سوزی پتروشیمی بوعلی سینا رفت.
*** وزیر نفت:تا اطفای کامل حریق در ماهشهر می مانم
وزیر نفت تاکید کرد که تا پایان عملیات اطفای حریق در مجتمع پتروشیمی بوعلی سینای منطقه ویژه اقتصادی بندر امام خمینی (ره) در بندر ماهشهر می ماند.
بیژن نامدار زنگنه بامداد جمعه در نشست کمیته بحران منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی با تاکید بر لزوم اقدام فوری برای مهار آتش سوزی در مجتمع پتروشیمی بوعلی سینا، گفت:فعلا دنبال مقصر حادثه نمی گردیم.
وی با بیان اینکه عملیات مهار آتش فرمانده ندارد و باید هرچه سریع‌تر فرمانده ای متخصص و کاردان برای این عملیات انتخاب شود، افزود: اینجانب نیز تا زمانی که آتش به طور کامل خاموش شود برای پشتیبانی و نظارت در منطقه می مانم.
زنگنه با تاکید بر لزوم جلوگیری از سرایت آتش به مخازن اطراف، افزود:بالگرد و هواپیمای آب پاش کمکی به اطفای حریق نکرده و باید از راه‌های دیگر موضوع را دنبال کرد.
در نشست ستاد مدیریت بحران به ریاست وزیر نفت در منطقه ویژه اقتصادی بندر ماهشهر مقرر شد؛ ابتدا مخزن تخلیه شده و سپس برای مهار حریق اقدام شود.
در این نشت همچنین، علی صفی خانی مدیر ایمنی شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب به عنوان فرمانده عملیات انتخاب شد.
**** مرحله نهایی اطفاء حریق در پتروشیمی بوعلی سینای ماهشهر آغاز شد
آبادان -ایرنا – عملیات اطفاء حریق مخزن ۲۰۰۱C مجتمع پتروشیمی بوعلی سینای منطقه ویژه اقتصادی بندر امام خمینی (ره) ساعت ۹:۳۰ دقیقه با بسیج تمامی امکانات آغاز شد.
رئیس کل روابط عمومی هلدینگ خلیج فارس روز جمعه با تایید این خبر، گفت:مرحله نهایی اطفاء حریق مخزن C2001 پتروشیمی بوعلی سینا که دچار حریق شده بود، لحظاتی پیش از سه جهت با بسیج تمامی امکانات و حضور سلیم نژاد مدیرعامل هلدینگ خلیج فارس و بهمئی مدیرعامل مناطق نفت خیز جنوب آغاز شد.
عبدالرسول دشتی اضافه کرد:این مرحله با حضور موثر نیروهای آتش نشان و نیروهای کمکی انجام می شود.
وی با رد هرگونه شایعه ای در خصوص وجود شرایط و وضعیت بحرانی در منطقه، افزود:اوضاع تحت کنترل است و شرایط فوق العاده ای نیست.
ابراهیم غلامشاهی مدیر روابط عمومی مجتمع پتروشمی بوعلی سینای بندر ماهشهر نیز گفت:با تدابیر اندیشیده شده پیش بینی می شود این مرحله از عملیات بر اساس برنامه اجرایی شود.
وی افزود:کمیته حرفه ای مدیریت بحران از صبح امروز با حضور وزیر نفت، استاندار خوزستان، سلیم نژاد مدیرعامل هلدینگ خلیج فارس و دیگر متخصصان تشکیل شده است.
**** عملیات تخلیه مواد از پایین مخزن ۲۰۰۱c پتروشیمی بوعلی اجرایی شد
مدیرکل مدیریت بحران استانداری خوزستان گفت:عملیات تخلیه مواد از پایین مخزن ۲۰۰۱c پتروشیمی بوعلی سینای منطقه ویژه اقتصادی بندر امام خمینی (ره) در حال انجام است.
هاشم بالدی رو زجمعه در گفت و گو با رسانه ها با تشریح روند اطفای حریق در مجتمع پتروشیمی بوعلی سینای ماهشهر، گفت:با تمهیدات انجام شده، پیش بینی می شود طی چند ساعت آینده، عملیات مهار آتش در مخزن پتروشیمی بوعلی سینا ماهشهر به پایان برسد.
وی با تکذیب اخبار منشر شده در برخی رسانه ها مبنی بر سرایت آتش به یک مخزن دیگر در مجتمع پتروشیمی بوعلی سینای ماهشهر، گفت:تغییری در وضعیت آتش سوزی پیش نیامده است.
بالدی ادامه داد:عملیات تخلیه مواد از پایین مخزن در حال انجام است و عملیات خنک کردن مخزن نیز انجام می شود.
مدیرکل مدیریت بحران استانداری خوزستان تصریح کرد:مشکلی در روند مهار آتش سوزی وجود نداشته است.
**** آتش سوزی مخزن دوم پتروشیمی بوعلی سینا صحت ندارد
مسئولان مستقر در پتروشیمی بوعلی سینای ماهشهر، حریق در مخزن دوم این مجتمع را تکذیب کردند.
مسئولان مستقر در پتروشیمی بوعلی سینا تاکید کردند که آتش سوزی مخزن دوم پتروشیمی بوعلی سینا صحت ندارد.
*** وزیر نفت:آتش سوزی پتروشیمی بوعلی سینا قطعا خرابکاری نیست
وزیر نفت با بیان این که تلاش برای خاموش شدن آتش در حال انجام است اما نمی توان زمانی برای آن اعلام کرد گفت: آتش سوزی این پتروشیمی قطعا خرابکاری نبوده و دلایل آن فنی است.
بیژن نامدار زنگنه روز جمعه در جمع خبرنگاران رسانه های گروهی در ماهشهر یکی از دلایل آتش سوزی پتروشیمی بوعلی سینا را نشت در یکی از واحدهای برج پارازایلین عنوان کرد و درباره این که آیا آتش سوزی این پتروشیمی امروز خاموش می شود افزود: تمام تلاش این است که آتش خاموش شود اما زمانی اعلام نمی کنم.
وی با بیان این که لازم است در اینجا چند نکته را بیان کنم به عنوان نخستین نکته به این موضوع که برخی عنوان می کنند علت حادثه آتش سوزی پتروشیمی بوعلی سینا خرابکاری بوده است که قطعا اینگونه نیست و دلایل فنی داشته است اظهار داشت: اگر قصوری هم انجام شده است پس از انجام بررسی اعلام می شود.
وزیر نفت نکته دوم را به واکنش برخی از کشورهای همسایه به این حادثه اختصاص داد و با بیان این که متاسفانه برخی از کشورهای همسایه پس از این آتش سوزی ابراز خوشحالی کردند گفت: یک کشور مسلمان نباید نسبت به آسیب دیدن کشور مسلمان دیگر خوشحال باشد و باید ابراز ناراحتی کند.
نامدار زنگنه، شایعه تخلیه شهر ماهشهر را به عنوان سومین نکته عنوان کرد و با بیان این که عنوان می کنند شهر در حال از بین رفتن است شایعه ای بیش نیست تصریح کرد: هم اکنون در ٢٠٠ متری محل حادثه هستم و با تلاش تیم حرفه ای عملیات اطفاء حریق در حال انجام است که انشاء الله موفق می شوند.
وی با بیان این که تیم حرفه ای در حال فرماندهی این عملیات است خاطر نشان کرد: حداکثرش این است که هیدروکربوری که داخل مخزن است و بخشی از آن از دیشب تخلیه شده است باید بسوزد.
به گفته وزیر نفت، تلاش این است که ظرف چند ساعت آینده با یک حمله آتش را خاموش کرد و هم اکنون در حال تامین کردن تجهیزات و امکانات آن برای این حمله هستند.
وی با بیان این که خوشبختانه این حادثه هیچ تلفات جانی و حتی یک زخمی هم نداشته است گفت: تلاش بسیار خوبی و هماهنگ انجام شده است.
***مدیر روابط عمومی هلدینگ خلیج فارس:در خصوص خمیدگی مخزن پتروشیمی بوعلی، جای نگرانی نیست
مسئول روابط عمومی هلدینگ خلیج فارس در خصوص انتشار اخباری مبنی بر خم شدن مخزن در حال آتش سوزی در پتروشیمی بوعلی سینا و احتمال جاری شدن مواد از این مخزن، گفت:در این خصوص، جای نگرانی نیست.
عبدالرسول دشتی در خصوص انتشار اخباری مبنی بر خم شدن مخزنی که در پتروشیمی بوعلی سینای بندر ماهشهر دچار آتش‌سوزی است، گفت:قسمت چپ مخزن به دلیل ذوب شدن، دچار خمیدگی شده است، البته این موضوع هیچ مشکلی ندارد و جای نگرانی وجود ندارد.
وی افزود:نظر کارشناسان گاز و نفت این بود که مخزن باید سوزانده شود تا امکان مهار آتش وجود داشته باشد و با بیش از ۲۴ساعت سوزاندن بسیار طبیعی است که قسمتی از مخزن ذوب شود.
دشتی اضافه کرد:شرایط برای مهار آتش در حال اماده شدن است و هیچ مشکلی در این خصوص وجود ندارد.
مسئول روابط عمومی هلدینگ خالیج فارس تاکید کرد:امیدواریم با همکاری بین بخشی، آتش این مخزن به طور کامل مهار شود.
**** عملیات اصلی اطفاء حریق در پتروشیمی بوعلی ماهشهر آغاز شد
عملیات اصلی اطفاء حریق مخزن ۲۰۰۱C مجتمع پتروشیمی بوعلی سینای منطقه ویژه اقتصادی بندر امام خمینی (ره) ساعت ۱۵:۴۲ دقیقه با همکاری نیروهای عملیاتی و آتش نشانی آغاز شد.
هاشم بالدی مدیرکل مدیریت بحران استانداری خوزستان روز جمعه گفت:تاکنون دو مرحله اطفاء حریق و پاشش مواد اطفاء حریق با بالگرد به صورت موفقیت آمیز انجام شده است.
وی ابراز امیدواری کرد؛ با همکاری مطلوب بین بخشی و برنامه پیش بینی شده، اتش در مخزن ۲۰۰۱C پتروشیمی بوعلی سینای ماهشهر به صورت کامل مهار شود.
وی گفت: خوشبختانه با تدابیر اندیشیده شده از گسترش آتش سوزی به سایر قسمتهای پتروشیمی جلوگیری شد و هیچ خطری شهر ماهشهر و یا سایر قسمتهای پتروشیمی بوعلی را تهدید نمی کند.
*** آتش سوزی پتروشیمی بوعلی سینا تا شنبه ۱۸ تیرماه ادامه خواهد داشت
مدیرعامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس گفت:آتش سوزی مخزن ٢٠٠١C در صورت موفق نبودن عملیات ضربتی مشترک، با توجه به میزان محتویات مخزن تا صبح شنبه ادامه می یابد.
عادل نژاد سلیم روز جمعه در گفت و گوی تلفنی با شبکه خبر با بیان اینکه امیدواریم عملیات مشترک ضربتی اطفای حریق با موفقیت به پایان برسد، تصریح کرد:در غیر اینصورت با توجه به حجم مواد باقیمانده در مخزن باید تا سوختن کامل مواد صبر کرد.
وی با بیان اینکه با توجه به میزان محتویات مخزن ٢٠٠١C اگر مشکل خاصی ایجاد نشود تا فردا صبح این مواد سوخته و آتش پایان می گیرد، درباره عملیات ضربتی اطفای حریق افزود:عملیات از طریق هوا و زمین در حال اجراست.
مدیرعامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس ادامه داد: تانکرهای فوم و آب اقدام به خاموش کردن آتش از چهار جهت شمال، جنوب، شرق و غرب کرده اند همچنین هلی کوپترها از هوا در حال انجام عملیات هستند.
****رییس سازمان مدیریت بحران کشور و مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی به ماهشهر آمدند
اسماعیل نجار رئیس سازمان مدیریت بحران کشور و مرضیه شاهدایی مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی به منظور نظارت بر عملیات اطفای حریق در پرتوشیمی بوعلی سینای ماهشهر به این منطقه وارد شدند.
رئیس سازمان مدیریت بحران کشور و مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی عصر جمعه برای نظارت بر عملیات اطفای حریق پتروشیمی بوعلی سینا وارد ماهشهر شدند.
**** بخشی از مخزن در حال سوخت پتروشیمی ماهشهر فرو ریخت
بخشی از مخزن ۲۵ هزار تنی پتروشیمی بوعلی سینا ماهشهر که از روز چهارشنبه دچار حریق شده است حدود ساعت ۱۹:۲۰ دقیقه فرو ریخت.
هاشم بالدی مدیر کل مدیریت بحران استانداری خوزستان عصر جمعه ضمن تایید این خبر گفت: به دلیل شدت و گسترش آتش سوزی مخزن یاد شده دچار انحنا و خمیدگی شده و قسمت هایی از لبه بالای آن فرو ریخت.
وی گفت: به دلیل فرو ریختن بخشی از این مخزن ، مواد داخل آن باعث آتش سوزی در اطراف این مخزن شد که آتش نشانان مشغول اطفاء آن هستند.
وی گفت: پس از فرو ریختن بخشی از این مخزن شعله های آتش بیشتر شد که برخی گمان کردند که مخزن منفجر شده اما این مخزن منفجر نشده است.
وی گفت: فرو ریختن این مواد از یک طرف کار آتش نشانان برای مهار آتش را راحت تر کرده اما از طرفی بیم آن می رود که شاید این آتش به تاسیسات اطراف آن سرایت کند.
وی اضافه کرد: جای هیچگونه نگرانی نیست و قطعا تا چند ساعت آینده این آتش سوزی به صورت کامل مهار خواهد شد.
وی گفت: برای جلوگیری از خسارات بیشتر تمامی مخازن اطراف این مخزن شعله ور از گازهای فشرده خالی شده و نگرانی در این زمینه وجود ندارد.
وی گفت: در عین حال چندین آمبولانس و خودروی اطفاء حریق نیز در حالت آماده باش هستند تا در صورت نیاز از آن استفاده شود.
وی گفت: متاسفانه به دلیل گستردگی آتش عملیات زمینی و هوائی امروز اطفاء حریق ناموفق بود.
*** مواد مخزن ۲۰۰۱c وارد حوضچه اطمینان شد/ جای نگرانی نیست
مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران شعله ورتر شدن آتش مخزن ٢٠٠١C را به دلیل فروریختن این مخزن اعلام کرد و گفت:آتش به طور کامل مهار شده است و جای نگرانی نیست.
مرضیه شاهدایی عصر جمعه در گفت و گو با خبرنگاران افزود:با فروریختن بخشی از مخزن ٢٠٠١C ،مواد درون آن وارد حوضچه اطمینان شد و بخشی از آن نیز به سرعت در حال آتش گرفتن است.
وی اظهار داشت:موادی نفتی که درون مخزن به تدریج در حال سوختن بود نیز، هم اینک با سرعت بالاتری به دلیل فروریختن مخزن، در حال سوختن هستند.
به گزارش عصر اهواز بخشی از مخزن ۲۵ هزار تنی پتروشیمی بوعلی سینا ماهشهر که از روز گذشته دچار حریق شده است دقایقی پیش فرو ریخت.
***معاون وزیر نفت: محیط پیرامون پتروشیمی ماهشهر تحت کنترل است
معاون وزیر نفت گفت: خوشبختانه با تلاش های تیم امداد حاضر در پتروشیمی بوعلی سینای ماهشهر همه چیز تحت کنترل درآمده است و هیچ خطری منطقه را تهدید نمی کند.
مرضیه شاهدایی جمعه شب در محل حریق در پتروشیمی ماهشهر افزود: پس از حریق در این واحد پتروشیمی آتش نشانان، کمیته بحران و سایر تیم های عملیاتی به سرعت وارد عمل شدند و شرایط کنترل شد.
وی ادامه داد: در جریان این حادثه یکی از مخازن در پایین ترین سطح ممکن شکاف برداشت و مواد وارد محیط شد.
شاهدایی افزود:از ۱۸ هزار تن مواد موجود در مخزن تنها سه هزار تن آن باقی مانده و این یک تصمیم جمعی بود که بگذاریم مواد بسوزد.
وی افزود:آتش نشانان در حال تزریق فوم و خنک نگه داشتن مخازن هستند تا حریق به سایر واحدها سرایت نکند.
****اجرای عملیات ضربتی اطفای حریق مخزن ٢٠٠١cپتروشیمی بوعلی از ساعت ۱ بامداد
عملیات ضربتی اطفای حریق مخزن مخزن ٢٠٠١cپتروشیمی بوعلی سینای منطقه ویژه اقتصادی و پتروشیمی بندر ماهشهر از ساعت ۱ بامداد شنبه ۱۸ تیرماه اجرایی شد.
ارتفاع ماده شیمیایی ‘نفتا’ در مخزن ۲۰۰۱c به حدی پایین آمده که می توان عملیات اطفاء حریق را در زمان مناسب آغاز کرد.
عملیات فوم پاشی از ضلع شمالی که از ساعت ۲۱ و از پایین مخزن ۲۰۰۱c که از سوی آتش نشانان به صورت اوریب در حال انجام بود، ادامه دارد.
بر این اساس، خوشبختانه زبانه های آتش دراخل مخزن نیز فروکش کرده است.
**** آتش مخزن ۲۰۰۱c تسلیم آتش نشانان شد
آتش مخزن ۲۰۰۱c مجتمع پتروشیمی بوعلی سینای منطقه ویژه اقتصادی بندر ماهشهر به لطف خدای متعال و کمک و همکاری اکیپ های حاضر در منطقه ساعت ۲ بامداد شنبه ۱۹ تیرماه به طور کامل خاموش شد.
عملیات اطفای حریق در مخزن ۲۰۰۱c این مجتمع با کمک و هم افزایی نیروهای حاضر در منطقه محقق شد.
*** تجلیل وزیر نفت از آتش نشانان حاضر در پتروشیمی بوعلی بندر ماهشهر
بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت پس از اطفای حریق در مخزن ۲۰۰۱c پتروشیمی بوعلی سینای منطقه ویژه اقتصادی بندر ماهشهر در جمع آتش نشانان حاضر در این منطقه حضور یافت و از آنان تجلیل و قدردانی کرد.
وزیر نفت پس از خاموش شدن مخزن ٢٠٠١c پتروشیمی بوعلی سینا در ساعت ٢ بامداد روز شنبه ١٩ تیرماه، گفت:برای انجام این کار ملی از همه سپاسگزارم.
بیژن زنگنه با حضور در جمع فعالان اطفای حریق در این مجتمع، گفت:با تلاش سرسختانه، مجاهدانه و فرماندهی عملیات و همچنین تلاش همه آتش نشانها و همکاری شرکتهای پتروشیمی بوعلی سینا، شهید تندگویان، بندر امام و همه دست اندرکاران استان خوزستان، آتش این مجتمع پتروشیمی خاموش شد.
وی با بیان این که پس از خاموش شدن مخزن، در حال تثبیت وضع آن با فوم پاشی داخل مخزن هستند، تصریح کرد:عملیات خنک کردن مخزن نیز در حال انجام است تا زنجیره آتش تکرار نشود.
زنگنه افزود:کار مهم و دشواری انجام شد و از همه برای انجام این کار ملی سپاسگزارم.
**** تولید محصول در پتروشیمی بوعلی سینای ماهشهر بزودی از سر گرفته می شود
مدیرعامل پتروشیمی بوعلی سینای منطقه ویژه اقتصادی بندر ماهشهر گفت:این مجتمع با تکیه بر توانمندی نیروها، طی سه یا چهار روز آینده تولیدات خود را از سر می گیرد.
محمدرضا صاحب نسق سحرگاه شنبه ۱۹ تیرماه پس از اطفای حریق در مخزن ۲۰۰۱c مجتمع پتروشیمی بوعلی سینای بندر ماهشهر با تبریک اطفای حریق با کمک نیروهای حاضر در منطقه به ویژه آتش نشانان، گفت:تولید محصول پتروشیمی بزودی در این شرکت از سر گرفته می شود.
وی از همکاری بین بخشی دستگاه های استانی و ملی برای اطفای حریق تشکر کرد.
**** وزیرنفت:پتروشیمی بوعلی ماهشهرتا سه هفته آینده راه اندازی مجدد می شود
وزیر نفت از برنامه ریزی برای رفع مشکل و راه اندازی مجدد فاز آسیب دیده پتروشیمی بوعلی سینا در منطقه ویژه اقتصادی بندر ماهشهر طی دو تا سه هفته آینده خبر داد.
بیژن زنگنه بامداد شنبه پس از خاموش شدن مخزن ٢٠٠١c پتروشیمی بوعلی سینا ماهشهر در کنار این مخزن حضور یافت و با تشکر از آتش نشانان شرکت کننده در عملیات خاموش کردن این مخزن در گفت و گو با خبرنگاران افزود: مدیریت بحران و فرماندهی عملیات مهار حریق آتش نشانی برای خاموش کردن پتروشیمی ابوعلی سینا درست و حرفه ای عمل کرد.
وی اظهارکرد: تیم آتش نشانی باید پس از خاموش کردن برج پارازایلین، دو مخزن پر از مواد هیدروکربوری را خاموش می کرد که یکی از آنها صبح پنجشنبه (١٧ تیر) خاموش شد.
زنگنه با اشاره به نتیجه بخش نبودن چندین عملیات خاموش کردن آتش در مخزن ٢٠٠١c افزود: به منظور تسهیل در علمیات، انتقال بخشی از مواد مخزن در دستور کار قرار گرفت که این انتقال به درستی انجام شد.
وزیر نفت به عملیات ضربتی و حمله به این مخزن در ساعت ١۴ روز جمعه هجدهم تیر اشاره کرد و گفت: این حمله به دلیل شدت آتش بی نتیجه بود.
وی گفت: با کاهش هیدروکربور موجود در مخزن که قابل پیش بینی بود عملیات مهار آتش بهتر انجام شد.
زنگنه مهمترین بخش عملیات را خنک کردن مخازن ال پی جی، بنزن، لایتنت و نفتا عنوان کرد و افزود: خنک نگهداشتن این مخازن کار بسیار سنگینی بود که از سوی کارکنان پتروشیمی ابوعلی سینا، شهید تندگویان، بندر امام، شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب، سازمان بنادر و استانداری خوزستان انجام شد تا دما و فشار در این مخازن بالا نرود.
**** وضعیت در پتروشیمی بوعلی در ماهشهر به حالت عادی بازگشت
مدیرکل مدیریت بحران استانداری خوزستان از بازگشت شرایط پتروشیمی بوعلی ماهشهر به حالت عادی پس از آتش سوزی سه روزه در این مجتمع خبر داد.
هاشم بالدی شنبه ۱۹ تیرماه با اشاره به خاموش شدن آتش سوزی این پتروشیمی در ساعت ۲ بامداد روز شنبه اظهار کرد:از ظهر امروز در پتروشیمی بوعلی شرایط عادی اعلام شده و تجهیزات آتش نشانی و نیروی انسانی که از شهرهای اهواز، آبادان، آغاجاری، ماهشهر، بند امام و اداره بنادر و کشتیرانی برای کمک به مهار آتش در حالت آماده باش بودند، به محل خدمت خود بازگشتند.
وی افزود:خوشبختانه تلفات جانی در این حادثه نداشتیم و مصدومیت ها نیز شامل گرمازدگی و مسمویت با گاز و یا سوختگی سطحی بوده است.
بالدی با اشاره به بازسازی بخش های آسیب دیده این واحد اضافه کرد: برآورد خسارت به دکل، برج ها و مخازن توسط مسئولان پتروشیمی در حال انجام است.
وی همچنین از آسیب شناسی حادثه آتش سوزی سه روزه در پتروشیمی بوعلی خبر داد و گفت: این حادثه نقاط ضعف و قوت بسیاری را برای ما روشن کرد و باید این حادثه به عنوان یک تجربه برای به حداقل رساندن این حوادث باشد.
بالدی با بیان اینکه دلیل این حادثه هنوز مشخص نشده افزود: دلیل اولیه آتش سوزی، نشت مواد شیمیایی ناشی از تعمیرات و یا نشت تاسیسات اعلام شده اما هنوز معلوم نیست دلیل نشت چه عاملی بوده است.
وی گفت: الزامات زیست محیطی، مدیریت بحران و پدافند غیرعامل باید در این واحد رعایت و تاسیسات و شبکه آبرسانی و سامانه ایمنی کنترل می شد زیرا نقص در این موارد بوده که منجر به این حادثه شده است.
۶۱۲۵منبع: ایرنا
مطالب مرتبط
اشتراک گذاری
اخبار خوزستان
اخبار ایران و جهان