کد خبر: 327290
تاریخ انتشار: شنبه ۱۹ تیر ۱۳۹۵ - ۰۳:۳۴

امتیاز خبر: از تعداد رای دهندگان

بیژن زنگنه بامداد شنبه پس از خاموش شدن مخزن ٢٠٠١c پتروشیمی بوعلی سینا ماهشهر در کنار این مخزن حضور یافت و با تشکر از آتش نشانان شرکت کننده در عملیات خاموش کردن این مخزن در گفت و گو با خبرنگاران افزود: مدیریت بحران و فرماندهی عملیات مهار حریق آتش نشانی برای خاموش کردن پتروشیمی ابوعلی سینا درست و حرفه ای عمل کرد.
وی اظهارکرد: تیم آتش نشانی باید پس از خاموش کردن برج پارازایلین، دو مخزن پر از مواد هیدروکربوری را خاموش می کرد که یکی از آنها صبح پنجشنبه (١٧ تیر) خاموش شد.
زنگنه با اشاره به نتیجه بخش نبودن چندین عملیات خاموش کردن آتش در مخزن ٢٠٠١c افزود: به منظور تسهیل در علمیات، انتقال بخشی از مواد مخزن در دستور کار قرار گرفت که این انتقال به درستی انجام شد.
وزیر نفت به عملیات ضربتی و حمله به این مخزن در ساعت ١۴ روز جمعه هیجدهم تیر اشاره کرد و گفت: این حمله به دلیل شدت آتش بی نتیجه بود.
وی گفت: با کاهش هیدروکربور موجود در مخزن که قابل پیش بینی بود عملیات مهار آتش بهتر انجام شد.
زنگنه مهمترین بخش عملیات را خنک کردن مخازن ال پی جی، بنزن، لایتنت و نفتا عنوان کرد و افزود: خنک نگهداشتن این مخازن کار بسیار سنگینی بود که از سوی کارکنان پتروشیمی ابوعلی سینا، شهید تندگویان، بندر امام، شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب، سازمان بنادر و استانداری خوزستان انجام شد تا دما و فشار در این مخازن بالا نرود.
زنگنه اظهار کرد: هم اکنون فوم ریزی و خنک سازی در مخزن این پتروشیمی در حال انجام است تا زنجیره آتش تکرار نشود.
وی با بیان اینکه پتروشیمی ابوعلی سینا در دو تا سه هفته آینده به وضع سابق بازمی گردد، گفت: البته بازگشت وضعیت برج پارازیلین این مجتمع به حالت قبلی طول می کشد.
آتش سوزی مجتمع پتروشیمی ابوعلی سینا چهارشنبه ١۶ تیر آغاز شد و تلاش برای مهار آن ساعت ۲ بامداد شنبه به نتیجه رسید.
وزیر نفت هم اکنون در منطقه حادثه به سر می برد.
۳۰۱۵/۶۱۲۵/۷۱۰۴/ ۶۰۳۷منبع: ایرنا
مطالب مرتبط
اشتراک گذاری
اخبار خوزستان