کد خبر: 327232
تاریخ انتشار: جمعه ۱۸ تیر ۱۳۹۵ - ۲۰:۲۰

امتیاز خبر: از تعداد رای دهندگان

به گزارش عصر اهواز نشست دهیاران دزفول که روز جمعه به مناسبت ۱۴ تیرماه روز دهیاری و شهرداری در سالن همایش های فرمانداری ویژه دزفول برگزار شد فرصتی برای بیان مشکل و دغدغه دهیاران را فراهم کرد.
بهروز نعمتی مقدم دهیار روستای بلادیه به نمایندگی از دهیاران بخش چغامیش دزفول نیز در این نشست با تاکید بر اینکه دهیاران امنیت و ثبات شغلی ندارند گفت: بیمه دهیاران به ویژه دهیاران پاره وقت قطع و حقوق آنها نیز کاهش داده شده است.
وی با اشاره به وظایف متعدد دهداران در روستاها خواستار توجه به مسائل اجتماعی و اقتصادی دهیاران شد.
نعمتی همچنین با اشاره به مشکل بخش چغامیش دزفول گفت: مردم در بخش چغامیش با نبود بانک، وجود مدارس کانکسی، کاهش اعتبارات دولتی و افت ولتاژ برق مواجه هستند.
دهیار روستای بلادیه افزود: به دلیل نیود فضای رفاهی و ورزشی در بخش شاهد افزایش مشکلات برای قشر جوان در این بخش هستیم ضمن اینکه فرسودگی و شکستگی مکرر لوله های انتقال آب شرب این بخش به مشکلی همیشگی تبدیل شده است.
محسن خیره کش دهیار روستای سنجر در بخش مرکزی دزفول نیز حوزه پیگیری های دهیاران را بیش از شهرداران دانست و ادامه داد: شهرداران قطعی آب و برق را پیگیری نمی کنند و این در حالی است که در دهیاران باید پیگیر این امور نیز باشند.
وی گفت: تنها پرسنل دهیاری ها یک تلفن همراه است و دهیاران باید با دست خالی و بدون هیچ کمک کاری تمام امور روستا را پیگیری کند.
دهیار روستای سنجر نداشتن امنیت شغلی را دغدغه دهداران عنوان کرد و افزود: هیچ مرجعی برای حمایت از دهداران وجود ندارد به طوریکه تنها در چند روز گذشته ۲ دهیار روستاهای انجیرک و عدالت که از روستاهای پرجمعیت دزفول بوده و دارای دهیاران باتجربه و فعالی بود استیضاح شدند.
خیره کش نبود زیرساخت های اولیه مانند آب و برق در روستاها را غیرقابل توجیه دانست و گفت: برخی روستاهای دزفول با مهاجرت ۷۰ درصدی ساکنان مواجه شده که بخش عمده ای به دلیل نبود زیرساخت های لازم است که با کارهای عمرانی و زیرساختی در سال های گذشته آمار مهاجرت به شدت کاهش یافته است.
به گزارش عصر اهواز بندر بوذرجمهری دهیار روستای ماهور برنجی سفلی نیز در این نشست به نمایندگی از دهیاران بخش سردشت توجه مسئولان به دغدغه های شغلی دهیاران شهرستان را خواستار شد.
وی همچنین آب را مهمترین مشکل این بخش اعلام کرد و گفت: نبود آب باعث مهاجرت گسترده به شهر شده به طوریکه جمعیت یکی از روستاهای این بخش از ۱۰۰ خانوار به کمتر از ۱۵ خانوار کاهش یافته است.
وی اظهار کرد: در صورتی که مشکل آب روستاهای سردشت حل شود بدون تردید تعداد زیادی از خانوارهای مهاجرت کرده به شهر دوباره به روستاهای خود باز خواهند گشت.
دهیار روستای ماهور برنجی با اشاره به مشکل جاده ارتباطی این روستا ادامه داد: جاده ماهور برنجی که مسیر اصلی حمل شن و ماسه واحدهای ماسه شویی به سراسر استان است بر اثر تردید زیاد کامیون های دچار آسیب های جدی شده است.
بوذرجمهری خاطر نشان کرد: ۱۰ سالی از عمر طرح برکت طراحی شده روستاهای بخش سردشت دزفول می گذرد که این طرح ها نیاز به بازنگری دارند.
وی افزود: نبود پوشش تلفن همراه، نوسان و افت ولتاژ برق و نبود آب شرب بهداشتی بخشی از کمبودهای بخش محروم و کوهستانی سردشت دزفول است.
ابوطالب شهی زداه دهیار روستای پامنار نیز در این نشست به نمایندگی از دهیاران بخش شهیون دزفول خواستار توجه مسئولان به دغدغه ثبات شغلی دهیار گفت: از هفت دهیاری بخش شهیون ۴ دهیاری دارای شناسه و حساب نیستند که پیگیری مسئولان برای افتتاح این حساب ها الزامی است.
حجت پورجاهد دهیار روستای گاومیش آباد دزفول به نمایندگی از دهیاران بخش مرکزی تغییر نگاه مسئولان به دهیاران را خواستار شد و گفت: توسعه شهر مدیون توسعه روستا است چرا که روستا کارکرد تولیدی و شهر کارکرد مصرفی دارد.
وی شکستگی های متعدد لوله های آب روستایی را مورد انتقاد قرار داد و گفت: شکستگی های متعدد لوله های انتقال آب روستایی علاوه بر مشکل زیست محیطی و خطر آلودگی آب شرب موجب هدر رفت آن شده به طوریکه برخی لوله های انتقال آب به بیش از ۳۰ مورد شکستگی دچار شده است.
پورجاهد جمعیت روستای گاومیش آباد شرقی دزفول را بیش از چهارهزار نفر برآورد کرد و ادامه داد: بیش از ۳۰ سال است که هیچ طرح عمرانی در این روستا اجرا نشده است.
دهیار روستای گاویش آباد ادامه داد: ادارات مختلف پاسخگوی دهیاران نیستند لذا عاجزانه از مسئولان دزفول تقاضا داریم دهیاران را به عنوان نمایندگان مردم و روستا به حساب آورند.
عباس پاپی زاده نماینده مردم دزفول در مجلس شورای اسلامی روز دهیاری و شهرداری را فرصتی برای تقدیر از زحمات دهیاران و شناسایی مشکل روستاها دانست و گفت: بر اساس آمار اعلام شده استانداری خوزستان شاخص های توسعه ای دزفول در پایین ترین سطح و در بین چند شهرستان آخر استان است.
وی میزان محرومیت در برخی روستاهای دزفول را فاجعه آمیز توصیف کرد و گفت: در حالی که برخی مناطق دزفول جرو محرومترین مناطق کشور است در چهار سال گذشته کسی شهامت بیان این واقعیت را نداشت.
نماینده مردم دزفول در مجلس اصلاع رسانی از عمق محرومیت شهرستان دزفول را اولین گام برای محرومیت زدایی این مناطق برشمرد و ادامه داد: محرومیت منطقه اطلاع رسانی و مستندی توسط خبرگزاری صدا و سیما از منطقه گرفته و از شبکه های سراسری پخش شد.
وی از پیگیری برای پخش این گزارش در برنامه ماه عسل نیز خبر داد و گفت: برای دیده شدن محرومیت دزفول پیگیری های زیادی برای جای دادن این گزارش در برنامه ماه عسل شد که با موافقت مسئولان شبکه سه به یکی از مستندهای برتر این برنامه از نگاه مردم تبدیل و زمینه ای برای رفع محرومیت این مناطق فراهم شد به طوریکه تا کنون تماس های زیادی از مسئولان مختلف کشور برای کمک به محرومیت زدایی این بخش صورت گرفته است.
پاپی زاده از تلاش برای تبدیل ۱۰ روستای پرجمعیت دزفول به شهر خبر داد و افزود: با توجه به توقف تقسیمات کشوری امکان ایجاد شهرستان جدید، استان جدید و یا حتی شهر جدید وجود ندارد.
وی ادامه داد: در صورتی که این ۱۰ روستای پر جمعیت به شهر تبدیل شود بار بنیاد مسکن برای کمک به روستاهای محروم سبک خواهد شد.
نماینده مردم دزفول در مجلس شورای اسلامی با اشاره به بررسی طرحی در مجلس شورای اسلامی برای رفع مشکل دهیاران گفت: در صورتی که این طرح تصویب می شد مشکل حقوق، بیمه و امنیت شغلی دهیاران مرتفع می شد ولی متاسفانه این طرح رای لازم را کسب نکرد.
فرماندار ویژه دزفول نیز با اشاره به وضعیت اقتصادی دولت و کاهش اعتبار دولتی برای اجرای طرح های عمرانی در روستاها گفت: تحول در روستاها بدون همراهی و کمک مردم امکان پذیر نیست.
حبیب اله آصفی ادامه داد: شهرستان دزفول دارای خیران زیادی است که می توان با هدایت آنها به سمت اجرای طرح های عام المنفعه تحول در مناطق محروم و روستاهای دزفول را رقم زد.
معاون عمرانی فرمانداری ویژه دزفول نیز با اشاره به اهمیت دهیاری در روستاها گفت: هر روستایی با داشتن دهیار اعتبار بهسازی و کارهای زیرساختی مربوط به آن روستا توسط استان تعریف می شود.
عبدالحسین پوررکنی تجربه و تخصص را ۲ نیاز دهیاران برشمرد و افزود: دهیاران باید علاوه بر اشراف و نظارت بر طرح های عمرانی در حال انجام در روستاها آخرین وضعیت این طرح ها را به فرمانداری اعلام کنند.
وی دهیار موفق را دهیار پیگیر و خستگی ناپذیر توصیف کرد و ادامه داد: در مقابل دهیاران پرتلاشی که پیگیری های مستمری در استان و شهرستان برای حل مشکل روستاها به طور شبانه روز انجام می دهند دهیارانی وجود دارد که سالها برای پیگیری امور روستا به فرمانداری دزفول حضور نیافته است.
پوررکنی گفت: از طریق دانشگاه طرح ساماندهی ۲ روستای گاومیش آباد شرفی و غربی در دست اقدام است.
وی خاطر نشان کرد: با وجود مشکل تخصیص بودجه در شهرستان دزفول طرح های بزرگی در حوزه راه مناطق محروم دزفول در حال اجراست که با تکمیل این طرح ها تحولی بزرگ در راه روستایی و مناطق محروم دزفول رقم می خورد.
معاون عمرانی فرمانداری ویژه دزفول از اجرای چندین طرح مهم جاده ای در بخش محروم سردشت و شهیون دزفول خبر داد و گفت: از ۵۰ کیلومتر طرح پاشنه زاگرس ۲۸ کیلومتر تامین اعتبار شده و در حال اجرا است.
پوررکنی حضور پیمانکاران ضعیف در اجرای طرح های دزفول را یکی از نقاط ضعف طرح های عمرانی دزفول برشمرد و گفت: برخی از این پیمانکاران نه تنها تجهیزات ساخت یک طرح عمرانی و جاده ای بلکه امکانات اولیه ساخت یک ساختمان را نیز ندارند.
دزفول دارای چهار بخش مرکزی، چغامیش، سردشت و شهیون با جمعیتی حدود ۵۰۰ هزار نفر دومین شهرستان پرجمعیت استان خوزستان است.
از ۴۰۰ روستا دزفول تنها ۸۱ روستا دارای دهیار است.
بخش مرکزی به عنوان پرجمعیت ترین بخش دزفول دارای ۳۳ دهیار، بخش چغامیش ۲۵ دهیار، بخش سردشت ۱۴ دهیار و بخش شهیون دزفول به عنوان وسیع ترین بخش دزفول تنها هفت دهیار دارد.
۱۴ تیرماه با تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی در سال ۱۳۹۱ به عنوان روز شهرداری و دهیاری در سالنامه رسمی کشور نامگذاری شد.
در ۱۴ تیرماه ۱۳۷۷ قانون تاسیس دهیاری‌های خودکفا در روستاهای کشور به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید که به موجب آن نهاد دهیاری به عنوان بازوی اجرایی شوراهای اسلامی روستا و متولی تحقق توسعه پایدارروستایی پا به عرصه مدیریت روستایی گذاشت.
۶۰۶۸منبع: ایرنا
مطالب مرتبط
اشتراک گذاری
اخبار خوزستان