کانال تلگرام عصر اهواز

کد خبر: 327106
تاریخ انتشار: جمعه ۱۸ تیر ۱۳۹۵ - ۱۲:۳۹

امتیاز خبر: از تعداد رای دهندگان

تلاش می شد با خروج بخشی از مواد موجود در مخزن مشتعل و مهار گرداگرد مخزن برای جلوگیری از تسری آتش، در حالیکه مخزن در حالت مشتعل است، مواد اشتعالزا تمام شود؛ اما به علت احتمال فروپاشی مخزن، دستور آغاز عملیات ویژه خاموش کردن آتش به جای مهار آن صادر شد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی عصر اهواز، در حالی که بیش از ۳۰ ساعت از شعله ور شدن آتش در مخزن ۲۰۰۱ پتروشیمی بوعلی سینا و بیش از ۴۷ ساعت از آغاز آتش سوزی در این واحد پتروشیمی می گذرد؛ صلبیت و استحکام مخزن حاوی ذخایر نفتای در حال سوختن به پایین ترین حد خود رسیده است

این امر موجب شده تا با تصمیم جمعی ستاد مدیریت بحران حادثه، عملیات ضربتی با استفاده از تمامی قوای موجود برای خاموش کردن آتش آغاز شود. با وجود اینکه پیش بینی شده بود با کاهش ذخایر نفتای مخزن ۲۰۰۱ از صبح امروز از شدت آتش کاسته شده و کار مهار آن میسر شود، اما شعله ور شدن آتش در برخی ساعات از روز گذشته بیشتر بود.

با توجه  به اجرای تصمیمی که در روز گذشته برای تخلیه دیگر مخازن پتروشیمی بوعلی و همچنین تخلیه واحدهای پتروشیمی فجر، خوزستان، تندگویان و امیرکیر گرفته شده بود و همچنین انجام عملیات مهار آتش در محل در گرداگرد مخزن ۲۰۰۱، وزیر نفت و دیگر مسئولان حاضر در محل از عدم تسری آتش به دیگر نقاط اطمینان حاصل کردند. با این وجود، در صورت کوچکترین بی دقتی احتمال گسترش آتش هنوز منتفی نیست.

در حالیکه تا پیش از این برنامه ریزی شده بود با خروج بخشی از مواد موجود در مخزن مشتعل و مهار گرداگرد مخزن برای جلوگیری از تسری آتش، مخزن در حالت شعله ور باقی بماند تا مواد اشتعالزا تمام شود اما به علت احتمال فروپاشی مخزن، دستور آغاز عملیات ویژه خاموش کردن آتش به جای مهار آن صادر شده و عملیات یکپارچه مهار و خاموش کردن آتش با استفاده از تمامی ظرفیت ها، از دقایقی پیش در محل وقوع حادثه آغاز شده است.

در این عملیات ویژه، تیمهایی از شرکت ملی صنایع پتروشیمی، شرکت ملی مناطق نفت‌خیزجنوب و شرکت ملی حفاری ایران در کنار متخصصان سازمان آتش نشانی حضور دارند.

انتهای پیام/منبع: تسنیم
مطالب مرتبط
اشتراک گذاری

کانال تلگرام عصر اهواز

اخبار خوزستان