کد خبر: 326544
تاریخ انتشار: سه شنبه ۱۵ تیر ۱۳۹۵ - ۱۱:۴۹

امتیاز خبر: از تعداد رای دهندگان

به گزارش مهر، غلامرضا شریعتی ظهر امروز در جلسه ستاد تسهیل و رفع موانع تولید در سالن جلسات استاندار خوزستان اظهار کرد: واحدهایی که زیرظرفیت  کار می کنند را باید ابتدا تقویت کرد تا با درصد بالایی از ظرفیت خود و یا حتی در صورت امکان با ۱۰۰ درصد ظرفیت فعالیت داشته باشند.

وی افزود: بعد از توانمندسازی واحدهای فعال موجود آن وقت باید به سراغ واحدهایی برویم که پیشرفت فیزیکی بالای ۶۰ درصد دارند.

استاندار خوزستان تصریح کرد: مدیران عامل بانک های استان باید حتما خود در جلسات ستاد تسهیل و رفع موانع تولید حضور پیدا کنند. این مدیران اگر توانایی حضور در جلسه را ندارند، البته مگر در موارد خاص، کلا هیچ شخصی را اعزام نکنند بهتر است.

شریعتی بیان کرد: تمام مسئله رفع تورم به پرداخت تسهیلات نیست، به عنوان مثال زمانی در کشور تسهیلات با نرخ سه درصد آن هم بدون حساب و کتاب پرداخت شد ولی نتیجه خوبی حاصل نشد و در حقیقت منجر به رکود تورمی شد.

وی عنوان کرد: امروزه نیز هرچه تلاش می کنند تا این رکود را برطرف کنند ولی حل شدنی نیست. هزینه تمام شده تولید کالا از جمله هزینه کارگر و انرژی در کشورهای دیگر خیلی بیشتر از ایران است. اینجا هزینه ها بسیار پایین است بنابراین امکان رقابت برای تولیدکنندگان نیز وجود دارد.

استاندار خوزستان تأکید کرد: باید یک شوکی را به بازار وارد و تقاضا را نیز تحریک کنیم چون قطعا با تحریک تقاضا می توان شاهد بهبود وضعیت فعلی باشیم.

شریعتی ابراز تأسف کرد: کشور ترکیه از کجا وارد بازار کشور عراق می شود ولی متأسفانه ما با وجود همجواری با کشور عراق ولی غفلت کرده ایم.

وی در واکنش به ارائه گزارش عملکرد توسط نمایندگان بانک های عامل استان و اعلام نبود منابع برای پرداخت تسهیلات به صنعتگران گفت: با وجود سرمایه گذاری های خوبی که در بانک های استان انجام می شود ولی در پرداخت تسهیلات توسط این بانک ها جزو استان های آخر کشور هستیم و اینکه اعلام می شود منابع نداریم اصلا پذیرفتنی نیست.

استاندار خوزستان خواستار شد: صنعت، معدون تجارت، جهاد کشاورزی و استانداری خوزستان باید نسبت به تشکیل کمیته ای مشترک اقدام کنند. این کمیته باید نظارت های لازم را بر هزینه کرد تسهیلات ارائه شده داشته باشد تا اطمینان حاصل شود که اعتبارات و تسهیلات پرداختی در راستای اهداف مورد نظر هزینه می شود.

شریعتی یادآور شد: وقتی که ستاد تسهیل کشور پرداخت تسهیلات به صنایع را با اعتبار ۴۴۰ میلیارد تومان برای استان خوزستان تصویب و ابلاغ می کنند یعنی اینکه این اعتبار زیر ۱۰ درصد منابع بانک های استان است. تصویب چنین رقمی یعنی بانک های خوزستان قادر به پرداخت این تسهیلات هستند.منبع: مهر
مطالب مرتبط
اشتراک گذاری
اخبار خوزستان
اخبار ایران و جهان