کد خبر: 326512
تاریخ انتشار: سه شنبه ۱۵ تیر ۱۳۹۵ - ۰۵:۳۶

امتیاز خبر: از تعداد رای دهندگان

دبیر انجمن ستاره‌شناسی اهواز با بیان اینکه روز گذشته پدیده ماه نو اتفاق افتاد گفت: هلال ماه امروز با درصد فاز بالا در ارتفاعات خوزستان قابل مشاهده خواهد بود.

خسرو جعفری‌زاده در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه خوزستان، در خصوص وضعیت رصد هلال ماه اظهار کرد: هلال ماه روز گذشته در ساعت ۱۵:۳۱ بعد از ظهر نو شد و در کنار خورشید قرار گرفت که پس از این پدیده، برای تشکیل هلال به زمان نیاز است و به همین دلیل در شامگاه روز گذشته، ماه به علت نزدیکی به خورشید قابل رصد نبود.

وی با اشاره به امکان رصد هلال امروز ۱۵ تیرماه عنوان کرد: خورشید در ساعت ۲۰:۳۲ دقیقه شامگاه امروز غروب خواهد کرد؛ به طور معمول برای مشاهده ماه باید ۱۵ دقیقه از زمان غروب بگذرد اما امشب به دلیل درصد بالای فاز هلال ماه (فاز ۲ درصد) حدود پنج دقیقه پس از غروب، به راحتی با چشم غیر مسلح قابل مشاهده خواهد بود.

دبیر انجمن ستاره‌شناسی اهواز ادامه داد: هلال ماه امشب ۱۵ دقیقه پس از غروب در ارتفاع ۶ درجه از  سطح افق قرار خواهد گرفت؛ همچنین در این زمان سیاره زهره هشت درجه به راست هلال ماه قابل رؤیت است.

جعفری زاده با اشاره به وقوع پدیده گردوغبار در آسمان خوزستان تصریح کرد: رصد هلال ماه و سیاره زهره به آسمان تمیز نیاز دارد و به دلیل گرد و غبار امروز، امکان رصد تنها در ارتفاعات خوزستان مسیر خواهد بود.مطالب مرتبط
اشتراک گذاری
اخبار خوزستان