کد خبر: 326405
تاریخ انتشار: یکشنبه ۱۳ تیر ۱۳۹۵ - ۰۸:۰۵

امتیاز خبر: از تعداد رای دهندگان

به گزارش مهر به نقل از اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش خوزستان، غلامرضا شریعتی در نشستی با مدیرکل آموزش و پرورش استان با تاکید بر اهمیت تعلیم و تربیت اظهار کرد: از هیچ تلاشی برای توسعه و پیشرفت زیر ساخت های آموزش و پرورش خود داری نخواهم کرد و در مراسم معارفه هم آموزش و پرورش را جزء اولویت های اساسی اعلام کردم.

وی افزود: یکی از ضرورت های واقعی جامعه امروزی کسب مهارت های زندگی اجتماعی است و با این رویکرد شاهد کاهش آسیب ها و ناهنجاری های اجتماعی خواهیم بود. در همین راستا فرزندان ما نیاز به کسب مهارت های زندگی اجتماعی برگرفته از منابع دینی و ملی ما هستند.

استاندار خوزستان همچنین بر ضرورت حفظ منابع انسانی تاکید کرد و گفت: توسعه امکانات رفاهی، درمانی و خدماتی مورد نیاز فرهنگیان استان از اولویت هایی است که در دستور کار قرار خواهد گرفت.

تشریح برنامه های توسعه آموزشی

مدیرکل آموزش و پرورش خوزستان در ادامه این نشست با تشریح برنامه های توسعه آموزشی در ۴۱ منطقه آموزشی استان توضیح داد: یکی از برنامه های توسعه که در قالب ۲۱ شاخص تدوین شده، پوشش حداکثری نوآموزان در دوره پیش دبستانی است.

محمد تقی زاده اظهار کرد: الزامی شدن دوره پیش دبستانی و کاهش سن تحصیل یکی از برنامه هایی است که آموزش و پرورش خوزستان پیگیری می کند. در دوره پیش دبستانی به کودکان مهارت های اجتماعی از جمله مشارکت و گار گروهی آموزش داده می شود.

وی ادامه داد: بر اساس آمار و ارزیابی های صورت گرفته، در سال تحصیلی ۹۵-۹۴ بیش از ۱۰۰ درصد در توسعه پیش دبستانی رشد داشته و به نسبت رشد کلاس های پیش دبستانی، تکرار پایه نیز کاهش یافته است. در سه سال اخیر، از پوشش ۳۰ هزار نفری نوآموز پیش دبستانی به تعداد ۸۰ هزار نفر ارتقا یافته ایم که نتیجه آن کاهش افت تحصیلی بوده است.

مدیرکل آموزش و پرورش خوزستان در مورد هزینه دوره پیش دبستانی نیز عنوان کرد: تعرفه و شهریه کلاس های پیش دبستانی در شهر و روستا متفاوت است و آموزش و پرورش به خانواده های محروم و بی بضاعت در پرداخت شهریه کمک خواهد کرد. در واقع، سعی شده که هیچ کودکی به دلیل عدم استطاعت مالی در پرداخت شهریه از آموزش پیش دبستانی بازنماند.

تقی زاده اضافه کرد: بر اساس آمار و ارزیابی های صورت گرفته، در سال تحصیلی ۹۵-۹۴ بیش از ۱۰۰ درصد در توسعه پیش دبستانی رشد داشته و به نسبت رشد کلاس های پیش دبستانی ، تکرار پایه نیز کاهش یافته است. در سه سال اخیر، از پوشش ۳۰ هزار نفری نوآموز پیش دبستانی به تعداد ۸۰ هزار نفر ارتقا یافته ایم که نتیجه آن کاهش افت تحصیلی بوده است.

وی ضمن اشاره به وجود مناطق دو زبانه و لزوم آشنایی کودکان مناطق محروم با فضای آموزشی تصریح کرد: محتوای آموزشی کتب دوره پیش دبستانی بومی خوزستان و هدف اصلی تقویت زبان شفاهی، شنیداری و گفتاری زبان معیار این کودکان است.

مدیرکل آموزش و پرورش خوزستان، اجرای طرح انسداد مبادی بی سوادی در استان، آموزش های مهارت های اجتماعی به دانش آموزان و والدین آنها، اجرای طرح های بهداشتی و سلامتی در طول سال تحصیلی، توسعه درمانگاه فرهنگیان، تقویت ورزش دانش آموزی، توجه ویژه به دانش آموزان دختر، فوق برنامه های تقویتی برای مدارس متوسطه و راه اندازی خانه کنکور در شهرستان ها را از دیگر برنامه های توسعه آموزش و پرورش دانست و خواستار همکاری تمامی دستگاه ها ی اجرایی و همچنین خانواده ها برای اجرای این برنامه ها شد.منبع: مهر
مطالب مرتبط
اشتراک گذاری
اخبار خوزستان
اخبار ایران و جهان