کد خبر: 326389
تاریخ انتشار: یکشنبه ۱۳ تیر ۱۳۹۵ - ۰۴:۵۹

امتیاز خبر: از تعداد رای دهندگان

به گزارش مهر، حجت الاسلام علیرضا نیل آبکن شنبه شب در نشست هم اندیشی اعضای حلقه های صالحین بسیج رسانه اظهار کرد: مرکز آموزش سپاه کلاس های آموزشی، استخر، سالن ورزشی، خوابگاه ۱۵۰ نفره و سالن آمفی تئاتر دارد که البته درصدد گسترش آن هستیم.

وی افزود: با گسترش این مرکز بسیج محلی برای تعلیم و تربیت نیروهای خودش پیدا می کند و کلاس ها و دوره های آموزشی لازم را برگزار می کند.

معاون تعلیم و تربیت سپاه حضرت ولیعصر (عج) خوزستان گفت: شجره طیبه صالحین در بسیج رسما از سال ۸۸ شروع به کار کرد اما از سال های قبل این کار تربیتی در بسیج شکل خودش را داشت. از وقتی بسیج شکل گرفت به انجام امور تربیتی در مساجد می پرداخت اما تشکیلاتش با این چیزی که اکنون است، متفاوت و دارای سیستم نظارتی جدیدی شده است.

نیل آبکن بیان کرد: یک حلقه متربی داریم که سرگروه دارند، سرگروه ها مربی دارند که اداره کننده آنهاست، مربیان نیز در حلقه مستقل شرکت می کنند که دارای سرمربی هستند و خود سرمربی ها در جلسه ای با استادیار شرکت می کنند.

وی عنوان کرد: استادیاران در جلسه ای شرکت می کنند که استاد دارند، اساتید هم در جلسات استانی شرکت می کنند. در پایگاه فردی که چند سال درس حوزوی خوانده و دانشجویانی که کارشناسی خود را گذرانده و قابلیت کار آموزشی دارند به عنوان سرگروه در مساجد انتخاب می شوند.

معاون تعلیم و تربیت سپاه حضرت ولیعصر (عج) خوزستان یادآور شد: مربیان ما که مسئولیت سرگروه ها را برعهده دارند، عمدتا ائمه جماعات مساجد هستند ولی در اقشار دیگر این سرگروه ها متفاوت و از همان قشر انتخاب می شوند. سرمربیان ما در سال گذشته عمدتا ائمه جمعه و اساتید حوزه بودند که امسال تدبیری اتخاذ شده تا سرمربی ها را گسترش و تعداد جمعیتی آنها را افزایش دهیم.

نیل آبکن بیان کرد: اساتید شجره طیبه صالحین نیز عمدتا نمایندگان ولی فقیه در استان ها هستند که در استان خوزستان نیز آیت الله موسوی جزایری نماینده ولی فقیه است. همچنین تشکیلات نظارتی و دبیرخانه نیز در دفتر استاد وجود دارد.

وی با اشاره به اینکه هر بسیجی را در حلقه می بینیم که در قالب شجره طیبه صالحین به کار فرهنگی و تربیتی در پایگاه بسیج فعالیت دارد، گفت: چند سالی است که برای ارتقای سطح کیفی پایگاه طرحی به نام جوانه های صالحین در تابستان و در سطوح مختلف دبستان، راهنمایی، دبیرستان، طلاب، دانشجویان، پایگاه مقاومت بسیجیان در حال اجراست.

کمک هزینه برای پایگاه ها

معاون تعلیم و تربیت سپاه حضرت ولیعصر (عج) خوزستان ادامه داد: طرح فوق عمدتا برنامه های عقیدتی، تربیتی، بصیرتی، ورزشی، تفریحی و اردویی (درون و برون استانی) را دارد. برای پایگاه هایی که این طرح را اجرا می کنند نیز کمک هزینه هایی در نظر گرفته و پرداخت می شود.

نیل آبکن خبر داد: امسال در نظر گرفته شده تا در زمینه اردوی محلات و جامعه زنان ۱۵ تا ۱۶ هزار نفر را به اردوهای خارج از استان اعزام کنیم. کمک هزینه اسکان و غذا نیز به آنها اختصاص می دهیم که در سال های قبل هم برای کمک به آنها و رفاه حال بسیجیان کمک هزینه های ایاب و ذهاب پرداخت شده بود.

وی اضافه کرد: در قشر بسیج دانشجویی، دانش آموزی و فرهنگیان نیز حدود هشت هزار نفر اردوهای خارج از استان مشهد، همدان و کرمانشاه دارند. برنامه های محتوایی و تفریحی برای آنها پیش بینی شده است.

معاون تعلیم و تربیت سپاه حضرت ولیعصر (عج) خوزستان بیان کرد: اردوهای یک روزه ای در سطح شهرستان در طول تابستان برگزار می شود که بالغ بر ۱۰۰ هزار نفر از بسیجیان در این اردوها شرکت می کنند. به سالن های ورزشی، استخر، زمین چمن و مکان های تفریحی اعزام می شوند.

نیل آبکن عنوان کرد: برای کار محتوایی سرگروه ها یک سری نشریات از سازمان بسیج کشور ارسال می شود به نام کتاب سال صالحین که تاکنون برای ۶ قشر به چاپ رسیده است. به طور متمرکز نشریه استانی برای سرگروه ها، مربیان و سرمربیان به نام گاهنامه تخصصی صالحین خوزستان چاپ و توزیع می کنیم.

وی تصریح کرد: برنامه های طرح ولایت دانشجویی و طرح یاوران دانش آموزی را در قالب برنامه های دانش آموزی اجرا خواهیم کرد. طرح ولایت دانشجویی دارای یک سری دوره های عقیدتی، تربیتی، مهارتی و بصیرتی (ولایت، توحید و جریان شناسی) است. کلاس های این دوره ها به مدت ۱۰ روز در مشهد مقدس برگزار می شود.

معاون تعلیم و تربیت سپاه حضرت ولیعصر (عج) خوزستان اظهار کرد: طرح یاوران دانش آموزی هم توسط بسیج دانش آموزی اجرا می شود و عمدتا یک برنامه آموزشی برای کادر بسیج دانش آموزی در مدارس اجرا می شود. همچنین دوره توانمندسازی سرگروه های تمامی قشر را نیز در مشهد مقدس خواهیم داشت.

نیل آبکن اظهار کرد: صالحین از استان خوزستان طرح ابتکاری را گرفت و در کل کشور اجرا شد، بنابراین صالحین خوزستان جایگاه خوبی در سطح کشور دارد. سال گذشته سرمربیان کل کشور بیش از یک هزار نفر در قالب کاروان راهیان نور سفر کردند.منبع: مهر
مطالب مرتبط
اشتراک گذاری
اخبار ایران و جهان