کد خبر: 325555
تاریخ انتشار: پنج شنبه ۱۰ تیر ۱۳۹۵ - ۰۳:۵۷

امتیاز خبر: از تعداد رای دهندگان

بهروز فرج الهی در حاشیه حضور استاندار در شادگان در گفتگو با مهر اظهار کرد: بعد از راه اندازی بندر شادگان یک امید و نشاطی در دل مردم ایجاد و بعد از آغاز فعالیت آن تاحدودی بحث بیکاری جبران و اشتغالزایی خوبی صورت گرفت. در این بندر نزدیک به یک هزار نفر مشغول به کار شدند.

وی افزود: مدتی است که همکاری در زمینه فعالیت بندر ضعیف شده و علت آن نیز دستورالعمل های ارسالی از تهران است که وضعیت ما را درک نمی کنند.

صادرات داریم اما واردات نداریم

فرماندار شادگان تصریح کرد: مرزها بستر مناسبی برای ساخت و ساز سلاح و همچنین قاچاق سوخت هستند که با تلاش های صورت گرفته بعد از راه اندازی بندر شادگان هیچ یک از این موارد مشاهده نشده است، زیرا مردم مشغول به کار شده اند و هم اکنون صادرات داریم اما واردات نداریم.

فرج الهی اضافه کرد: متأسفانه تنها می توان کالای حمل ملوان را وارد کرد و سهمیه آنها با توجه به هزینه های موجود اصلا قابل توجه نیست، به هر نفر چهار میلیون تومان اختصاص داده اند در صورتی که این رقم در قبال کرایه ۶۰ میلیون تومانی لنج و سایر هزینه ها مبلغ ناچیزی است.

وی ادامه داد: در این زمینه هم به مقدار و هم به تنوع کالاها اعتراض داریم. آفتابه و چراغ قوه قدیمی که در لیست قید شده قدیمی است و اکنون فایده ای ندارد و به کار نمی آید، به عبارتی میزان کالاها و نوع آنها اصلا خوب و به روز نیست.

بحث سود بازرگانی

فرج الهی همچنین عنوان کرد: بحث سود بازرگانی یکی دیگر از مشکلات بندر است زیرا از طرفی اعلام شده که بندر شادگان یکی از اسکله های بندرامام محسوب می شود ولی در عمل برای واردات ۱۰ درصد تخفیف نداریم. این تخفیف حتی در خرمشهر ۲۵ درصد است ولی ما به همان ۱۰ درصد نیز قانع هستیم.

فرماندار شادگان گفت: بندرسجافی هندیجان بیش از ۳۰ کیلومتر تا شهر فاصله دارد ولی اینجا دسترسی به شهر با فاصله کمتری است و همچنین فاصله بسیار کمی تا مرکز استان داریم.

وی خاطرنشان کرد: با وجود اینکه عمر بسیار کوتاهی از راه اندازی بندر می گذارد اما سال گذشته بالغ بر ۳۶ میلیون دلار صادرات داشتیم ولی بعد از تنش میان ایران و عربستان، صادرات و خرید دام از بندر با مشکل مواجه و میزان آن کاهش پیدا کرد.

نیاز شدید به توسعه اسکله

فرج الهی ادامه داد: بندر شادگان با این تعداد ورودی لنج ها نیاز شدید به توسعه اسکله دارد و در بخش خصوصی نیز افرادی را برای سرمایه گذاری معرفی کرده ایم. برای برق بندر نیز صحبت هایی شده و هزینه ژنراتورهای مستقر واقعا بالاست. مقرر شده بود تا برق ۴۰۰ کیلووات را برای ما تأمین کنند که حدود پنج میلیارد تومان هزینه دارد.

وی با اشاره به اینکه بندر شادگان برای سرپا ماندن به آب و برق نیاز دارد، گفت: در زمینه اینترنت نیز مشکل داریم که تنظیم اظهارنامه را دچار اختلال می کند. در حقیقت اگر قرار باشد که بندر را توسعه دهیم نیاز به فیبر نوری داریم.

فرماندار شادگان در پایان نیز افزود: مقرر شده بود تا در سه راهی بندر یک مجتمع رفاهی تجاری بزرگ به مساحت پنج هکتار راه اندازی کنیم. برای ساخت بازارچه فروش کالاها نیز مطالعاتی انجام و سه راه بندر، سه راه دارخوین و یا پارک شهر پیشنهاد شده است.منبع: مهر
مطالب مرتبط
اشتراک گذاری
اخبار خوزستان
اخبار ایران و جهان